استارشیپ در یك ماه آینده به مدار زمین سفر می كند

استارشیپ در یك ماه آینده به مدار زمین سفر می كند به گزارش ابزار اپل شرکت فضایی «اسپیس ایکس» قصد دارد اولین پرواز آزمایشی مداری موشک «استارشیپ» خود را در ماه ژوئیه (10 تیر - 9 مرداد) انجام دهد.


به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اسپیس نیوز، گوین شاتول رئیس اسپیس ایکس اظهار داشت: این شرکت نخستین پرتاب مداری سفینه فضایی استارشیپ خویش را برای ماه ژوئیه (تیر-مرداد) برنامه ریزی نموده است.
شاتول در ۲۵ ژوئن (چهارم تیر) در کنفرانس توسعه فضایی بین المللی انجمن فضایی (ISDC) اعلام نمود که این شرکت درحال برنامه ریزی برای پرواز مداری است که شامل تقویت کننده «سوپر هوی» و مرحله فوقانی استارشیپ از سایت آزمایشی شرکت «بوکا چیکا» در تگزاس است.
وی اضافه کرد: ما در آستانه نخستین تلاش مداری خود در آینده ای نه چندان دور قرار داریم. ما این پرتاب را در ماه ژوئیه انجام می دهیم. امیدوارم که بتوانیم این کار را انجام دهیم اما همه می دانیم که این کار دشوار است. ما واقعاً در آستانه پرواز با آن سیستم هستیم یا حداقل تلاش می نماییم نخستین پرواز مداری آن سیستم را در کوتاه مدت انجام دهیم.
برنامه پرواز مداری فعلی شامل یک نمونه اولیه از موشک استارشیپ است که از بوکاچیکا در تگزاس پرتاب می شود و بعد از گذشت تقریباً سه دقیقه مرحله تقویت کننده «سوپر هوی» خویش را به خلیج مکزیک می رساند سپس این فضاپیما وارد مدار زمین می شود و بعد از گذشت ۹۰ دقیقه در نزدیکی هاوایی روی آب فرود می آید.
شرکت اسپیس ایکس تابحال چند نمونه اولیه استارشیپ را پیش از رسیدن به مرحله فرود در ماه مه از دست داده است. در حالیکه این پروازها شامل پروازهایی در ارتفاع زیاد بوده است، اما پرواز مداری و ارتفاع گرفتن تا این حد، خطرات خاص خویش را دارد ازاین رو در حالیکه حالا بعضی از مشکلات اساسی این موشک اصلاح شده است، هیچ تضمینی وجود ندارد که اصلاحات انجام شده یک سفر بی نقص را به همراه داشته باشند.
استارشیپ یک پرتابگر فوق سنگین دو مرحله ای با قابلیت استفاده مجدد است که به وسیلهٔ شرکت اسپیس ایکس از سال ۲۰۱۲ درحال ساخت است.
در ماه مارس ۲۰۱۹ آزمایش های یکپارچهٔ اولیه استارشیپ با آزمایش یک نمونهٔ اولیه کوچک شده، به نام استارهاپر (مشابه نمونهٔ اولیه ساخته شده برای فالکون ۹ به نام گراس هاپر) شروع شد.
در ژوئن ۲۰۲۰ «ایلان ماسک» یک هفته پس از ارسال «کرو دراگون» در ایمیلی به کارکنان اسپیس ایکس اعلام نمود که از این پس نخستین اولویت شرکت، استارشیپ است.
فضاپیمای استارشیپ و پرتابگر فوق سنگین (سوپر هوی) (که در مجموع استارشیپ نامیده می شود) یک سامانه حمل انسان و محموله به مدار زمین، ماه، مریخ و حتی فراتر از آن است که قابلیت استفاده کاملاً مجدد و حمل بیشتر از ۱۰۰ تن را دارد. همینطور مقرر است از استارشیپ در برنامه استارلینک هم استفاده گردد.منبع:

1400/04/07
13:30:35
5.0 / 5
354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS