ارتقای ۶ رتبه ای ایران در فاكتورهای امنیت سایبری

ارتقای ۶ رتبه ای ایران در فاكتورهای امنیت سایبری ابزار اپل: جایگاه ایران در ارزیابی فاکتورهای جهانی امنیت سایبری با شناسایی نقاط قوت و توانمندی های سایبری و ارائه مستندات فنی و مدیریتی توسط سازمان فناوری اطلاعات، شش رتبه ارتقاء یافت.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، وقتی صحبت از ‫امنیت سایبری می شود، پیش بینی تهدیدات بجای واکنش مقابل آنها دارای اهمیت بالاتری است. در یک چشم انداز کلی، تهدیدات بطور مداوم درحال تغییر و تحول است، وصله کردن رخنه ها و یا انجام بروزرسانی ها در مقابل تهدیدات روز گذشته، دیگر کافی نیست. سال جدیدی و به همراه آن تهدیدهای جدیدی، خصوصاً در دنیای امنیت سایبری، در انتظار ماست.
ابزارها و بسترهایی همچون ایمیل، که استفاده زیادی داشته و به شکل گسترده کاربران با آن سر و کار دارند، از جهتی دیگر به مفهوم افزایش خطر و لطمه پذیری برای تیم های امنیتی است. صرف نظر از این که تمهیدات امنیتی در این بستر انجام شده باشد، تهدیداتی همچون باج افزار، فیشینگ یا حملات هدفمند به پلت فرم های محبوب مورد توجه هستند و محافظت از سیستم ها و داده های کاربران و سازمان ها کاری است که متخصصان حوزه امنیت باید روی آن متمرکز شوند.
در امتداد انجام ماموریت محوله به سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان نماینده وزارت ارتباطات در همکاریهای مشترک بین المللی با مجامع جهانی نظیر اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU)، این سازمان توانست با انجام تحقیقات میدانی و بررسی های کارشناسی، ضمن شناسایی نقاط قوت و توانمندی های سایبری کشور و ارائه مستندات فنی و مدیریتی، جایگاه کشور را در ارزیابی فاکتورهای جهانی امنیت سایبری (GCI)، شش رتبه ارتقاء دهد.
این سنجه های ارزیابی متشکل از پنچ رکن قانونی، فنی، ظرفیت سازی، سازمانی و تعاملاتی و ۲۰ شاخص اصلی و بیش از ۸۰ سوال است که مراتب در پرسشنامه ای طراحی شده اند و کشورها طی دوره های زمانی مشخص ضمن پاسخ گویی به سوالات، ملزم به ارائه مستندات و شواهد فنی نیز هستند.
موفقیت به دست آمده در حالی است که در سالهای اخیر علاوه بر پیچیده تر شدن ساختار حملات، نرخ تهدیدات و حملات سایبری نیز رشد فزاینده ای داشته و مهاجمین سایبری تلاش فراوانی برای ایجاد اختلال و کارهای خرابکارانه در فضای سایبری کشور به کار بسته بودند.
ایران در وضعیت مقابله با محدودیت ها و مدیریت ویروس همه گیر کرونا و تاثیراتی که این پاندمی بر پیکره نیروی انسانی کشور داشته، با ارتقاء یک رتبه در سطح منطقه و شش رتبه در میان کل کشورهای جهان موفق شده تا با ستاندن جایگاه ۵۴ در میان ۱۹۴ کشور سنجه های توسعه مدیریت امنیت اطلاعات را در فضای سایبر بهبود ببخشد تا از این راه، نرخ لطمه و خسارات احتمالی در برخورد با تهدیدات و حملات سایبری را تعدیل کنند.
سازمان فناوری اطلاعات ایران با مشارکت فعال در مجامع بین المللی توانسته با اصلاح و بهبود مسیر حرکت سایبری منطبق با استانداردها، به روش ها و تکنیک های این حوزه، گام های راهبردی موثری را در جهت امن سازی بیشتر فضای تولید و تبادل اطلاعات بردارد و در میان کشورها جایگاهی مناسب را به خود اختصاص دهد. تداوم این موفقیت و بهبود این جایگاه، نیازمند همکاری همه جانبه سازمان ها و دستگاه های اجرائی و عزم قاطع ملی در رعایت ملاحظات و الزامات امنیت سایبری و توجه به دستورالعمل و استانداردهای فنی و مدیریتی حوزه امنیت سایبری در سطح کل کشور است.
منبع:

1400/04/16
12:54:06
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS