ساخت سامانه نانویی الکترولیز آب دریا با یک چهارم قیمت نمونه خارجی

ساخت سامانه نانویی الکترولیز آب دریا با یک چهارم قیمت نمونه خارجی به گزارش ابزار اپل ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: یک شرکت ایرانی سامانه نانویی الکترولیز آب دریا با یک چهارم قیمت نمونه خارجی، تولید و به بازار عرضه نموده است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از خبرگزاری ایرنا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به نقل از مدیرعامل این شرکت آورده است: سال قبل قرارداد فروش و نصب این دستگاه با یک شرکت اماراتی برای استفاده در تصفیه و گندزدایی آب مزارع دریایی پرورش میگو و ماهی در کشور امارات به امضا رسید.
وی اضافه کرد: ۴۰۰ میلیون دلار گردش مالی این فناوری فقط در صنعت کشتیرانی است. از دیگر کاربردهای این فناوری میتوان به استفاده از آن در پتروشیمی ها اشاره نمود.
مدیرعامل این شرکت توضیح داد: فناوری باید مادر باشد یعنی خود فناوری آغاز به زایش فناوری های دیگر کند. زمانی که ما یک فناوری را در داخل کشور درست برگزیده باشیم و به این فناوری دست پیدا نماییم، به سادگی می توانیم حول این فناوری شرکتهای مختلفی را خلق نماییم، به خدمات مختلفی دسترسی پیدا نماییم و خودکفایی را به صورت ریشه ای انجام دهیم.
در سامانه طراحی شده توسط شرکت آتیه پردازان شریف، آب دریا بعنوان ورودی دریافت شده و طی فرایند الکترولیز، ماده هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) با غلظت کلر آزاد مناسب برای گندزدایی آب، تولید و تزریق می شود تا بتوان شرایط حساس آب را برای پرورش میگو و ماهی فراهم نمود. این روش نوین، به تازگی در کشورهای پیشرو در صنعت پرورش آبزیان همچون کشورهای شیلی و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است.
طراحی و ساخت تمامی قطعات و تجهیزات به کار رفته در این سامانه کاملا ایرانی بوده و با کوشش تعدادی از مهندسان و محققان جوان شرکت آتیه پردازان شریف به مرحله تولید، بهره برداری و صادرات رسیده است. در طراحی و ساخت این سامانه از تکنولوژی های جدید و دانش روز دنیا استفاده شده است که همچون آن میتوان به آند با پوشش نانوساختار مخلوط اکسیدهای فلزی (آند MMO) اشاره نمود.
عملکرد این الکترولایزر بگونه ای است که آغاز به جایگزینی با نمونه های خارجی شده است. به قول مسؤلان این شرکت، این دستگاه ها یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارند.
این سامانه ها، در صنایع مختلفی کاربرد دارند که میتوان به گندزدایی آب مورد نیاز شرب شهری و روستایی، صنایع غذایی، آبزیان، صنایع دریایی و آب های رهاشونده در طبیعت، استخرها، دریاچه های طبیعی و مصنوعی و صنایع شهری، تجاری و کشاورزی اشاره نمود.
تا حالا پروژه های ملی و بزرگی توسط شرکت دانش بنیان آتیه پردازان شریف انجام شده است که میتوان به پروژه انتقال آب خلیج فارس، پروژه پتروشیمی مروارید و مبین، گندزدایی آب توازن کشتی ها و خنک کاری در صنایع نفت و گاز کشور اشاره نمود.


منبع:

1400/06/01
08:40:14
5.0 / 5
160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS