مشکل سقف و سابقه ی واردات تجهیزات فناوری حل شد

مشکل سقف و سابقه ی واردات تجهیزات فناوری حل شد عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اعلام نمود امکان افزایش سقف و سابقه ی واردات برای تامین کنندگان تجهیزاتی که با اپراتورهای تلفن همراه و یا بانکهای خصوصی قرارداد داشته باشند، به وجود آمده است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، به اعتقاد کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات، اگر قبل از آماده سازی زیرساخت ها و قبل از آنکه تولید به حد مطلوبی برسد، واردات را محدود نماییم، اجناس نایاب می شود، قیمت ها افزایش می یابد و در تامین تجهیزات در بازار خلل ایجاد می شود. در این شرایط بعد از وارد شدن ضربه ی حداکثری به تامین کننده ها، واردات آزاد می شود، اما نوسانی که قبل از این وضعیت رخ داده، نه به نفع تولیدکننده است و نه به نفع واردکننده.
از جانب دیگر، در شرایطی به سر می بریم که منابع مورد نیاز در کشور محدود است و بنا بر این باید با وسواس و دقت نظر بیشتری آنها را مصرف نماییم. در عین حال که ماهیت آی تی با سایر صنایع متفاوت می باشد، اما عموما همان نسخه ای که برای صنایع مختلف پیچیده میشود، برای صنعت فاوا هم تجویز می شود. فناوری اطلاعات مانند یک داشبورد عمل می کند و از این طریق تصمیم گیران با رصد اطلاعات می توانند منابع موجود را به بخش های مورد نیاز تخصیص دهند. اما وقتی مانیتورها و سنسورها خاموش شوند، دیگر متوجه نمی شوند چه اتفاقی رخ می دهد.
وزارت صمت در یک سال اخیر اعلام نموده بود که اگر مقرر است سقف و سابقه ی شرکتها برای گرفتن ثبت سفارش افزایش پیدا کند، این شرکتها باید با دستگاه های اجرائی و حاکمیتی قرارداد داشته باشند. در همین مصداق، اپراتورهای تلفن همراه، بانکهای خصوصی و طیف وسیعی از مصرف کنندگان از این امکان حذف می شدند، برای اینکه طیف کسانی که از فناوری اطلاعات استفاده می نمایند، بسیار وسیع بوده و محدود به دستگاه های اجرائی نمی گردد. در این شرایط، تامین کنندگان وقتی با چنین بخش نامه هایی روبه رو شوند، برای ادامه حیات شرکت ‎هایشان به ناچار به سمت قاچاق سوق داده می شوند.
حل مشکلات واردات برای تامین کنندگان بانکهای خصوصی
اما در نهایت سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اعلام نموده که با پیگیری این سازمان با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، امکان افزایش سقف و سابقه ی واردات برای تامین کنندگان تجهیزاتی که با اپراتورهای تلفن همراه و یا بانکهای خصوصی قرارداد داشته باشند، به وجود آمده است.
احسان زرین بخش - عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، در این زمینه اظهار داشت: بر طبق گزارشی که اواسط تابستان سال جاری از تعدادی از اعضای سازمان دریافت کردیم، متوجه شدیم که امکان افزایش سقف و سابقه ی واردات برای تامین کنندگان تجهیزاتی که با اپراتورهای تلفن همراه و یا بانکهای خصوصی قرارداد داشته باشند وجود ندارد. به عبارتی وزارت صمت تنها به افزایش سقف سابقه ی تامین کنندگان دارای قرارداد با دستگاه های اجرائی اقدام می کند.
او با اشاره به اهمیت این مساله برای تامین کنندگان تجهیزات در کشور، افزود: برای حل این موضوع، در سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران پیگیری های لازم را با دکتر مفتح، قائم مقام وزیر صمت شروع کردیم و با هماهنگی رییس سازمان نصر تهران، نخستین جلسه ی مذاکرات در مهرماه سال جاری اجرا شد. در این جلسه ضمن تشریح مشکلات موجود، راهکارهایی توسط تعدادی از اعضای هیأت مدیره ی نصر تهران ارائه شد.
عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با اشاره به مساعدت و همراهی قائم مقام وزیر صمت در این زمینه اضافه کرد: جهت حل این مشکل، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۴۰۰ بخشنامه ی شماره ی ۱۹۶۲۷۲/۶۰ بمنظور نحوه ی تشخیص و بررسی دستگاه های اجرائی توسط قائم مقام وزیر صمت صادر شد.
زرین بخش با اعلان اینکه به سبب وجود ابهامات در بند دو بخشنامه ی مورد اشاره، مشکل تامین کنندگان اپراتورهای تلفن همراه و بانکهای خصوصی همچنان پابرجا بود، تاکید کرد: با پیگیری های مستمر با بدنه ی کارشناسی وزارت صمت و مکاتبات انجام شده در آبان ماه و آذر ماه امسال، در نهایت در ۲۳ آذر اصلاحیه ی این بخشنامه به شماره ی ۲۲۸۳۵۰/۶۰ صادر شد.
وی ضمن قدردانی از مساعدت های قائم مقام وزیر صمت در گره گشایی از این موضوع، ابراز امیدواری کرد: باتوجه به حسن روابط موجود میان نصر تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، امید است با همکاری فنی، منطقی و کارشناسی میان دو مجموعه، شاهد ارتقای بیش از پیش صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور باشیم.1400/10/20
13:16:38
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS