دسترسی ۲۰ میلیون خانوار به فیبر نوری تا پایان ۱۴۰۳

آخرین هدف گذاری برای توسعه فیبر نوری چیست؟

آخرین هدف گذاری برای توسعه فیبر نوری چیست؟ به قول معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تحقق ۸۰ درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها تا آخر سال ۱۴۰۳ بعنوان یکی از پروژه های اولویت دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در صورتی ممکن می شود که همه بازیگران و فعالان حوزه ICT در آن نقش داشته باشند و تمامی کارها به صورت موازی پیش برود.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، برپایه مصوبه شورایعالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب و کار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. این در شرایطی است که طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا آخر سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، ۱۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۲۴۸ نفر را شامل می شود.
از طرفی درواقع، شرکتهای عرضه دهنده اینترنت ثابت هم اکنون گرفتار مشکلاتی هستند که سبب شده تمایل کاربران به استفاده از اینترنت موبایل بیشتر از اینترنت ثابت خانگی باشد و این مورد نه تنها باعث از دست رفتن مشتریان شرکتهای FCP می شود، بلکه به اعتقاد مسئولان حوزه ارتباطات در درازمدت، روند توسعه را کند می کند. هم اکنون مسئولان حوزه ارتباطات متفق القول معتقدند یکی از پایین ترین شاخصه های ارتباطی در حوزه اینترنت ثابت است که این مورد باید تغییر کند.
از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به مبحث توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و اظهار داشته بود: متاسفانه ریل گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سرتاسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
برنامه ریزی و راهبری توسعه زیرساخت های ارتباطی پر سرعت و باکیفیت پهن باند ثابت با تکیه بر بستر فیبر نوری (FTTX) نیازمند برنامه مدون با پیشبینی موانع و الزامات آن است و البته به نظر می آید اولویت اصلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه ارتباطات ثابت بر بستر فیبر نوری و ارتقای کیفیت شبکه سیار کشور است و توسعه هر دو حوزه کاملاً به هم مرتبط می باشد و درصورتیکه ارتباطات پهن باند ثابت توسعه پیدا نکند، حوزه ارتباطات سیار هم در آینده ای نزدیک گرفتار بحران می شود.
پیش نویس مصوبه توسعه فیبر نوری تدوین شد
در این راستا به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صادق عباسی شاهکوه -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در نشست هم اندیشی توسعه زیرساخت های ارتباطی پهن باند ثابت با تکیه بر توسعه فیبر نوری (FTTx) علام کرد: پیش نویس "اصول حاکم بر تقسیم کار و پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری" با مشارکت دارندگان پروانه، فعالان بازار و صاحبنظران حوزه ICT بعنوان یکی از پروژه های اولویت دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است. در این پیش نویس سیاست های کلی وزارت ارتباطات، اصول کلی احراز صلاحیت و تعیین دارنده پروانه متعهد، مقررات حمایتی، سیاست های نرخ گذاری، شاخص های اندازه گیری ترسیم شده است.
وی ادامه داد: تحقق ۸۰ درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها تا آخر سال ۱۴۰۳ بعنوان یکی از پروژه های اولویت دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشبینی شده است و در این جلسه تمام فعالان بازار و دارندگان پروانه که از نظر قانونی می توانند و می خواهند در عملیاتی شدن این پروژه سهیم باشند، حضور دارند تا با مشارکت یکدیگر بتوانیم نقشه راه تحقق این هدف را به درستی و دقیق، تعریف و اجرا نماییم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: ما به دنبال صدور پروانه یا مجوز جدیدی برای توسعه فیبر نوری نیستیم و هدف ما استفاده از پتانسیل دارندگان پروانه فعلی است تا هم سرمایه گذاری موازی شکل نگیرد و هم با تقسیم کار بتوانیم به تحقق این هدف در بازه زمانی مشخص شده سرعت ببخشیم و در عین حال، رقابت در خدمات رسانی را هم ایجاد نماییم.
پوشش دسترسی ۲۰ میلیون خانوار به فیبر نوری در عرض سه سال کار سنگینی است
عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه پوشش دسترسی ۲۰ میلیون خانوار به فیبر نوری در عرض سه سال کار بسیار سنگینی است، اظهار داشت: تحقق این هدف در صورتی امکان پذیر است که همه بازیگران و فعالان حوزه ICT در آن نقش داشته باشند و تمامی کارها و اقدامات به صورت موازی پیش برود.
وی خاطرنشان کرد: مقررات گذاری در این عرصه هم صرفا با هدف اطمینان از اجرا و عمل به تعهدات انجام می شود به هیچ عنوان به دنبال محدود کردن فعالان این عرصه نیستیم و در صورتیکه بازیگران این عرصه با تفاهم و تعامل بین خودشان برای توسعه ارتباطات ثابت تقسیم کار انجام دهند، ما احتیاج به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نداریم و می توانیم با همان تقسیم کار دارندگان پروانه و صرفا ارائه ضمانت اجرایی برای تحقق تعهداتشان، توسعه این بخش را پیش ببریم.
در این جلسه مدیران عامل اپراتورهای ثابت، سیار، شرکت مخابرات ایران و اپراتور ایرانی ها نت، دیدگاه ها و نظرات خویش را درباره موارد پیشبینی شده در پیش نویس مصوبه اصول حاکم بر تقسیم کار و پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری و موانع پیش روی آن مطرح نمودند.
معاونین رگولاتوری، مدیران عامل اپراتورهای ثابت و سیار، ایرانی ها نت و شرکت مخابرات ایران در این جلسه حضور داشتند و دیدگاه ها و نظرات خویش را درباره موارد پیشبینی شده در پیش نویس مصوبه اصول حاکم بر تقسیم کار و پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری و موانع پیش روی آن مطرح نمودند.
عدم ورود رگولاتوری به تعرفه گذاری خدمات عمده فروشی، حذف موانع در راه سرمایه گذاری و توسعه فیبر نوری، پیشبینی مشوق های سرمایه گذاری برای دارندگان پروانه، کوشش برای اصلاح فرهنگ مصرف عمومی پهن باند، ایجاد تعادل بین مصرف پهن باند ثابت و سیار با در نظر گرفتن مشوق در حوزه ارتباطات ثابت، رفع موانع تأمین تجهیزات، بازبینی و اصلاح در مصوبه همگرایی (CNSP)، عدم تدوین مقررات محدود کننده برای دارندگان پروانه و توجه به تجارب سایر کشورها در اجرا و توسعه فیبر نوری از موضوعات درخواست هایی بود که عنوان شد.
منبع:

1400/10/24
12:55:46
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS