تولید زخم پوش نانوسلولزی به همت پژوهشگران کشور

تولید زخم پوش نانوسلولزی به همت پژوهشگران کشور محققان ایرانی فعال در یک شرکت فناور، موفق شدند زخم پوش های نانوسلولزی از ترکیبات مواد قندی نظیر شکر با بهره گیری از باکتری تولید کنند.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، امین رضایی مدیرعامل شرکت فناور زیست یار مهراندیش درباب این محصول اظهار داشت: بعد از تولید نانوسلولز از ترکیبات قندی با کمک باکتری، به دنبال استفاده از این نانوسلولز در محصولات صنعتی بودیم. از آنجائیکه زخم پوش ها بازار بسیار وسیعی دارند و نانوسلولز نیز در این زخم پوش ها می تواند بسیار موثر باشد، به سراغ توسعه نوعی زخم پوش با کمک نانوسلولز رفتیم و در این راه همکاری مشترکی را با یکی از شرکت های داخلی شروع کردیم.
وی بیان کرد: نمونه های اولیه این نوع زخم پوش های نانویی با بهره گیری از فناوری موجود تولید کردیم و تست های مربوطه نیز انجام شد و هم اکنون در راه گرفتن مجوزهای لازم برای تولید انبوه و عرضه آن به بازار هستیم.
رضایی افزود: به این نوع زخم پوش های حاوی نانوسلولز، زخم پوش های پیشرفته گفته می شود که هم اثر حفاظتی دارد و هم به بهبود زخم کمک می نماید. این زخم پوش ها به سبب داشتن نانوسلولز به تسریع رشد بافت لطمه دیده کمک می کنند، زخم ها در حین تعویض زخم پوش گرفتار لطمه نمی شوند و بافت تازه تشکیل شده از سطح زخم کنده نمی گردد.
وی اشاره کرد: هنوز ساز و کار دقیق اثر نانوسلولز در بهبود سریع تر زخم معین نمی باشد، اما برخی معتقدند که ساختار آنیونی سلولز سبب تحریک رشد بافت در محل زخم می شود، علاوه بر این، نانوسلولز می تواند در رهایش هوشمند دارو در زخم به کار رود. نانوسلولز سبب می شود مقدار کمتری دارو برای درمان نیاز باشد و با این کار بیمار داروی کمتری مصرف خواهدنمود و احتمال مسمویت دارویی، که در بعضی بیماران مبتلا به سوختگی دیده می شود، به کمترین مقدار خود می رسد.
مدیرعامل شرکت زیست یار مهر اندیش اضافه کرد: پیش بینی می نماییم که بتوانیم تا ۶ ماه آتی این محصول را به بازار عرضه نماییم، محصولی که در قدم اول برای بیماران سوانح سوختگی طراحی شده، اما برای هر نوع زخمی می توان از آن استفاده نمود. تمام خاصیت های مورد نیاز برای التیام زخم از رطوبت مناسب تا اکسیژن رسانی را این زخم پوش ها می توانند ارائه نمایند.
به گفته وی، این محصول مشابه داخلی ندارد و در کشورهای دیگر نیز یک شرکت فنلاندی درحال توسعه این نوع زخم پوش ها بوده که مقرر است امسال میلادی این محصول را به بازار عرضه کند، این فناوری در دنیا بسیار نوپا است.
رضایی اظهار داشت: این شرکت به دنبال کاربردهای دیگر نانوسلولز نیز است و هم اکنون بخش تحقیق و توسعه شرکت روی انواع دیگری از محصولات حاوی نانوسلولز کار می کند.

1401/02/27
11:43:00
5.0 / 5
196
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS