به بهانه روز جهانی ارتباطات؛

مودم نسل پنجم (5G) بومی سازی شد

مودم نسل پنجم (5G) بومی سازی شد مودم نسل پنجم (۵G) به همت متخصصان یک شرکت دانش بنیان در ایران بومی سازی و برای رفع نیاز داخل به بازار ارائه شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، باتوجه به گسترش بیش از پیش شبکه های مخابراتی و ورود فناوری های پهن باند موبایل و ثابت، شرکت دانش بنیان «موج آینده فرافن» با ورود به این عرصه بطور ویژه روی راهکارهای پیشرفته این حوزه متمرکز شده است.
در حال حاضر، این شرکت تجربه و توانمندی پیاده سازی راهکارهای فناوری اطلاعات و مخابرات در حوزه راه حل کامل پیاده سازی و ارائه سرویس اپراتورهای مجازی موبایل MVNO، راه کار مدیریت و بهینه سازی محتوا شامل Web Caching و CDN، راه حل پیشرفته مدیریت ترافیک DPI، سامانه های نرم افزاری Billing، OCS و AAA ارائه دهندگان سرویس، راه حل مدیریت ترمینال شامل ACS و MDM در شبکه های پهن باند موبایل و ثابت و نیز طراحی و تولید نرم افزارهای سفارشی در زمینه مخابرات و فناوری اطلاعات سازمانی در کشور را دارد.
این شرکت بتازگی توانسته با همت متخصصان خود مودم نسل پنجم (۵G) را طراحی و در دومین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات کیتکس (KITEX) در جزیره کیش را با حضور ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی و محمدامین آقامیری معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات رونمایی کند.
میثم آرش مقدم مدیر تحقیق و توسعه بخش سخت افزار شرکت دانش بنیان موج آینده فرافن درباب این فناوری در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: فناوری ۵G موسوم به نسل پنجم تلفن همراه، باتوجه به قابلیت های منحصر بفرد خود همچون ۱۰۰ برابر شدن ظرفیت ترافیکی (Mbit/s/m۲) در عین افزایش ۲۰ برابری سرعت پیک و افزایش ۱۰ برابری سرعت کاربر و کاهش تاخیر شبکه به ۰.۱ تکنولوژی LTE سبب تحولی چشم گیر در ابعاد زندگی بشر خواهد شد.
وی با اعلان اینکه راه اندازی این شبکه در کشور ما نیز باتوجه به فناوری موجود به زودی صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: یکی از محصولات پر استفاده و مورد نیاز این شبکه در بخش FWA «مودم روترهای خانگی ۵G» خواهد بود؛ بدین سبب نظر به تجربه های قبلی درباب مودم های ۴G در زمستان ۱۳۹۹، طراحی نخستین مودم بومی ۵G کشور در دستور کار این واحد قرار گرفت.
این فعال دانش بنیان افزود: مودم روتر طراحی شده از آخرین فناوری های بکار رفته در مودم و گوشیهای موبایل مورد استفاده در ۵G برخوردارست. برای مثال این مودم از اینترفیس WIFI ۶، پورت شبکه با سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰Mbps و درگاه USB۳.۱ بمنظور انتقال داده با سرعت حداکثر ۱۰Gbps بهره می برد. همین طور این مودم روتر علاوه بر پشتیبانی از باندهای فرکانسی نسل پنجم یعنی n۷۷، n۷۸، n۷۹، از هر دو تکنولوژی FDD و TDD و تمام باندهای فرکانسی مورد استفاده در اپراتورهای شبکه نسل چهارم شامل ۱۸۰۰، ۲۱۰۰، ۲۶۰۰ و ۳۵۰۰ نیز پشتیبانی می کند.

آرش مقدم اظهار داشت: این محصول قابلیت ارائه حداکثر سرعت دانلود ۴Gbps در اتصال به شبکه ۵G و حداکثر سرعت دانلود ۲Gbps در اتصال به شبکه ۴G دارد که مشابه یا بالاتر از محصولات مشابه خود است. با توجه به این که در کشور ما همانند خیلی از کشورهای دیگر بمنظور راه اندازی شبکه نسل پنجم در ابتدا از معماری Non stand alone که شامل شبکه Core نسل چهارم و شبکه دسترسی نسل پنجم است، استفاده می شود و به تدریج معماری Stand alone مورد استفاده قرار می گیرد، مودم طراحی شده از هر دو معماری اشاره شده پشتیبانی می کند.
وی تصریح کرد: ما پیش از شروع فاز اجرائی و شروع طراحی یک فاز مجزا بمنظور مطالعه و بررسی بازار، مشخصات فنی مودم های طرح در دنیا، تراشه های مطرح نسل پنجم، برنامه اپراتورهای داخلی درباب باندهای فرکانسی و معماری و مراحل بهره برداری از این شبکه را در نظر گرفتیم و امروز می توانیم بگوییم که محصول طراحی و تولید شده از حیث قیمت و مشخصات فنی می تواند با محصولات مطرح تولید شده توسط وندورهای صاحب نام خارجی رقابت می کند.
مقدم درباره موانع و چالش هایی که در فرآیند طراحی و تولید این محصول وجود دارد، اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین چالش ها در انجام این طراحی، برقراری ارتباط با سازنده های معتبر تراشه در دنیا بمنظور دریافت اطلاعات و استفاده از «چیپ سِت های» مورد نیاز در انجام این طراحی بود که خوشبختانه این مهم به انجام رسید. علاوه بر آن بزرگترین چالش در بخش فناوری خصوصاً فناوری اطلاعات، در زمینه سرمایه انسانی است، متاسفانه همانطور که می دانیم در سالهای اخیر با مهاجرت نیروهای متخصص و باتجربه ایرانی روبرو می باشیم که تاثیر منفی به سزایی در صنعت کشورمان داشته و خواهد داشت.
مدیر تحقیق و توسعه بخش سخت افزار شرکت دانش بنیان موج آینده فرافن، درباب استفاده از این محصول در شبکه اطلاعاتی کشور بیان کرد: هم اکنون شبکه نسل پنجم به شکل گسترده در کشور راه اندازی نشده است بنا بر این باتوجه به تعداد محدودیت سایت ها، هم اکنون این مودم توسط دو اپراتور بزرگ کشور راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفته است. با همکاری و پشتیبانی این دو اپراتور نمونه آزمایشگاهی مودم در این دو شبکه مورد تست قرار گرفته و بعد از اتصال موفق به شبکه با در نظر گرفتن تعداد کریرهای ترافیکی فعال در gNodeB به سرعت دانلود ۱Gbps دست پیدا کردیم.
وی تصریح کرد: همچنین باتوجه به کاربردهای وسیع تکنولوژی نسل پنجم در زمینه اینترنت اشیا و تجربه موفق شرکت در اجرای چندین پروژه و همچنین نیاز کشور به محصولات بومی در این عرصه، درنظرداریم در زمینه طراحی و تولید حسگرهای مبتنی بر تکنولوژی ۵G فعالیت داشته باشیم. هم اکنون باتوجه به وجود دانش؛ تخصص و تجربه لازم در این عرصه و همچنین نیاز بازارهای خارجی و کشورهای همسایه به این محصول، در نظر داریم در آینده نزدیک علاوه بر بازار داخلی سهمی قابل قبول در بازار کشورهای همسایه در حوزه فروش مودم نسل پنجم داشته باشیم.
به گزارش ابزار اپل به نقل از خبرگزاری ایرنا، «روز جهانی ارتباطات» از سال ۱۹۶۹ هر ساله در ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت) به مناسبت تاسیس اتحادیه بین المللی ارتباطات دور (ITU) و امضای نخستین کنوانسیون بین المللی تلگراف در سال ۱۸۶۵ گرامی داشته می شود.
شعار روز جهانی ارتباطات در سال ۲۰۲۲، «فناوری های دیجیتال برای سالمندان و سالمندی سالم» اعلام شده است.منبع:

1401/02/28
22:28:19
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS