مناقشه برای سوئیچ

مناقشه برای سوئیچ فین تک ها با ابراز نگرانی از ایجاد سامانه ای از جانب بیمه مرکزی آنرا باعث انحصار و از میان بردن استارت آپ ها می دانند، اما بیمه مرکزی تاکید دارد که نه تنها قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در بین نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد بلکه سرویسهای این سوئیچ مجانی و یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، به تازگی انجمن فین تک ها در بیانه ای از اقدام بیمه مرکزی برای راه اندازای سامانه آمیتیس انتقاد و آنرا عاملی برای نابودی استارت آپ های بیمه اعلام نمود. در بخشی از این بیانیه تاکید شده بود که بیمه مرکزی با این اقدام، مستقیم به حوزه کسب و کارهای آنلاین ورود کرده است و با اعطای انحصار به این شرکت، کسب و کارهای آنلاین را از همکاری مستقیم با نمایندگان بیمه و حتی خود شرکتهای بیمه منع کرده و هر گونه صدور بیمه را منحصر به همکاری الزامی با این شرکت کرده است.

بیمه مرکزی در واکنش به این جریان در اطلاعیه ای توضیحاتی عرضه کرده که در ادامه آمده است.

"بیمه مرکزی همواره از فعالیتهای دانش بنیان، فناورانه و نوآورانه که سبب ارتقای کارائی فرآیندهای بیمه گری، تسهیل خدمات رسانی به مردم، کاهش هزینه ها و گشودن مسیرها و چشم اندازهای نو پیش روی صنعت بیمه باشد حمایت نموده و در آینده هم حمایت خواهد نمود. در همین راستا به منظور نظارت بر فرایند تعامل میان بیمه گران، بیمه گذاران و کارگزاران و تأمین صحت، شفافیت و امنیت اطلاعاتی که میان آنها مبادله خواهد شد و همینطور پایش حقوق بیمه گذاران، ایجاد سوئیچ بیمه بر مبنای ماده ۵۱ آیین نامه کارگزاری بیمه و دستورالعمل مربوط در دستور کار بیمه مرکزی قرار گرفت.

بر اساس ماده ۵۱ آیین نامه کارگزاری بیمه و دستورالعمل آن، از تاریخی که بیمه مرکزی تعیین خواهد نمود تبادل اطلاعات کارگزاران برخط با بیمه مرکزی، مؤسسات بیمه و نمایندگان آنها صرفاً از راه سوئیچ بیمه انجام می شود و مسئولیت طراحی و اداره سوئیچ بیمه بر عهده بیمه مرکزی است که خدمات زیر را عرضه می دهد:

۱) دریافت API های استعلام نرخ و شرایط بیمه نامه، فرایند صدور بیمه نامه و دریافت و واریز حق بیمه به حساب موسسه بیمه از نرم افزار بیمه گری موسسات بیمه.

۲) دریافت API های استعلام اطلاعات پایه و سوابق بیمه ای مورد بیمه، اطلاعات فردی/حقوقی برمبنانی کد ملی/شناسه ملی متقاضی خدمات بیمه ای، اطلاعات پایه خودرو ها و... از سامانه سنهاب بیمه مرکزی.

بنابراین آنچه در ارتباط با سوئیچ بیمه اتفاق افتاده، آن است که بیمه مرکزی صرفاً به وظیفه قانونی خود عمل کرده و هیچگونه قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در بین نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد و مطرح نیست. اهل فن و دست اندرکاران صنعت بیمه می دانند که سوئیچ بیمه صرفاً نقش هاب را دارد و محلی برای تمرکز اطلاعات نیست و صرفاً تسهیل کننده و برقرارکننده ارتباط بین ذینفعان متعدد فرآیندهای توزیع برخط بیمه است. همینطور سوئیچ بیمه امکان عرضه سایر خدمات و تسهیلات به کارگزاران، موسسات بیمه و نمایندگان آنها و ایجاد امکان نظارت های هوشمند از جانب نهاد ناظر بر فعالیتهای صدور و توزیع بیمه را فراهم می آورد.

از آنجایی که سوئیچ بیمه از یک طرف به شرکتهای بیمه متصل است و از سویی به سامانه سنهاب بیمه مرکزی، بنابراین طراحی و پیاده سازی و نگهداری آن باید از راه شرکتهای مورد تائید و اعتماد بیمه مرکزی که برای تضمین پایداری عرضه خدمات بایستی تحت کنترل این نهاد هم باشند صورت گیرد.

هدف قانون گذار و بیمه مرکزی از سوئیچ بیمه، ایجاد سازوکار نظارت هوشمند بر فضای کسب و کار فناورانه بیمه ای، ایجاد بستر تبادل اطلاعات و شکل دهی به اکوسیستم دیجیتال صنعت بیمه و در دسترس قرار دادن سرویسهای سودمند و ارزش افزوده برای المان های اکوسیستم و فراهم نمودن شرایط برای تحقق Open Insurance است. سوئیچ بیمه، سرویسهای پایه مورد نیاز فعالان صنعت بیمه را از بانکهای اطلاعاتی مهم کشور که در اختیار سازمان ها و صنایع بیرون از صنعت بیمه است و همینطور اطلاعات درون صنعت بیمه و شرکتهای بیمه تأمین و به آسانی و سهولت در اختیار کسب و کارهای الکترونیک و کارگزاران برخط و شرکتهای بیمه فناور قرار می دهد و ارتباط بین شرکتهای بیمه و شرکتهای کارگزاری برخط و بیمه فناور را میسر می سازد. صدور و عرضه خدمات بیمه­ای، نیازمند استعلام­های مختلف از بانک­ های اطلاعاتی مختلف است که توسط سوئیچ بیمه به صورت متمرکز و یک جا در دسترس خواهد بود.

این سوئیچ وظیفه ای برای تجمیع اطلاعات بخصوص تراکنش های مالی ندارد و عملیات مقایسه گری انجام نخواهد داد و تسهیل کننده و برقرارکننده ارتباط بین کارگزاران و شرکت­ های بیمه بوده و موانع اساسی موجود بر سر راه عملیات شرکتهای دانش بنیان و فناورمحور را رفع می کند و باعث شفاف سازی فرآیند ارتباط بین بیمه گزاران و شرکتهای بیمه خواهد شد. ازاین رو تاکید می نماید کسب و کارهای آنلاین نگران فعالیت و عملکرد سوئیچ بیمه نباشند چونکه نه تنها انحصاری در خدمات آنلاین ایجاد نمی­ شود، بلکه سرویسهای این سوئیچ مجانی و یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت.

در آخر از تشکل ها و ذینفعان مختلف، انتظار می ­رود به پیش داوری ها و اطلاعات و اخبار ناقص توجهی نداشته و به آن دامن نزنند تا فضای کسب و کار صنعت بیمه بدور از تنش و با آرامش روند رو به رشد خویش را طی نموده و در خدمت مردم عزیز ایران باشند. "

منبع:

1401/04/03
10:54:49
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS