تورم جهانی حریف تقاضا برای آیفون نشد

تورم جهانی حریف تقاضا برای آیفون نشد ابزار اپل: اپل اعلام نمود کمبود قطعات تسهیل شده و تقاضا برای آیفون، با وجود محدود شدن هزینه مصرفی، توقف ناپذیر مانده است.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، علیرغم این که فاکتورهای اقتصادکلان در سراسر جهان، منفی شده اند، لوکا مائستری، مدیر مالی اپل به رویترز اظهار داشت: هیچ کندی در تقاضا برای آیفون که بزرگترین منبع درآمد اپل است، وجود نداشته است.

فروش تلفن اپل در سه ماهه مالی سوم این شرکت، سه درصد رشد کرد و به ۴۰.۷ میلیارد دلار رسید در حالیکه وال استریت کاهش سه درصدی را پیش بینی کرده بود. در مقابل، آمار شرکت Canalys نشان داد فروش جهانی تلفن هوشمند در سه ماهه گذشته، ۹ درصد کاسته شده است.

مشتریان وفادار و نسبتا مرفه اپل، در گذشته به این شرکت اجازه دادند کاهش هزینه مصرف کننده را بهتر از برندهای دیگر تحمل کند و نتایج مالی سه ماهه اخیر این شرکت، الگوی مشابه را نشان داد.

تحلیلگر شرکت Canalys در اینباره اظهار داشت: اپل از این نظر، قدرتی دارد که اجازه می دهد کمتر از رقیبانش لطمه ببیند.

مدیرمالی اپل اظهار داشت: کندی رشد اقتصادی، به فروش تبلیغات، لوازم جانبی و محصولات خانگی ضربه زده است اما خوشبخانه اپل محصولات بسیار متنوعی دارد و بدین سبب می دانیم که این وضعیت را پشت سر خواهیم گذاشت.

نتایج مالی اپل نشان داد کسب وکار تبلیغات این شرکت که شامل فروش تبلیغات در کنار مقالات خبری و نتایج جست و جوی فروشگاه اپ استور است، در مقابل کاهش هزینه تبلیغات به اندازه رقیبانی نظیر اسنپ و مِتا پلتفرمز، لطمه پذیر است.

مائستری اظهار داشت: کمبود قطعات همچنان روی فروش مک و آی پد تاثیر خواهد گذاشت؛ با این وجود این تاثیر کمتر شده است. کمبود قطعات در سه ماهه منتهی به ۲۵ ژوئن، چهار میلیارد دلار به اپل ضرر زد که کمتر از میزان پیش بینی شده بود و این شرکت انتظار دارد میزان ضرر در سه ماهه جاری، محدودتر شود.

اما اگر مصرف کنندگان به علت افزایش نرخ تورم و نرخهای بهره دست از خرید بردارند، اپل ممکنست مانند رقیبانش با انبوهی از تبلتها و کامپیوتر های فروش نرفته روبرو شود. تیم کوک، مدیرعامل اپل، به مفسرین اظهار داشت: از نظر تست تقاضا، نمی توانید تقاضا را امتحان نمایید مگر اینکه عرضه داشته باشید و از آنچه در سه ماهه گذشته دیدیم، برآوردی از تقاضای که می تواند وجود داشته باشد، داریم اما این تنها یک برآورد است.

اپل ضمن اشاره به ابهامات اقتصادی، هدف درآمد مشخصی ارائه نکرد اما اعلام نمود فروش در سه ماهه جاری در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، باید رشد سریع تری در مقایسه با رشد دو درصدی در سه ماهه گذشته، داشته باشد.

طبق آمار رفینیتیو، در مجموع فروش اپل به ۸۳ میلیارد دلار و سودش به یک دلار و ۲۰ سنت به ازای هر سهم رسید که بالاتر از برآورد ۸۲.۸ میلیارد دلار و یک دلار و۱۶ سنت به ازای هر سهم بود.

رشد ارزش دلار آمریکا، به خیلی از شرکتها مانند اپل که درآمد خارجی قابل توجهی دارند، ضربه زده است. اپل اعلام نمود نوسانات ارزی، فروش این شرکت در سه ماهه ژوئن را به میزان سه درصد کم کرد و در سه ماهه جاری، شش درصد کاهش خواهد داد.

اپل مانند خیلی از رقیبانش در برخورد با فضای اقتصادی دشوار، روند استخدام را آهسته کرده و هزینه ها را کاهش داده است. تیم کوک اعلام نمود اپل با در نظر گرفتن واقعیتهای فضای جاری، در استخدام سنجیده تر عمل می کند.

مشکلات اقتصادی اخیر شامل اختلالات زنجیره تامین هستند که به تولید برخی از محصولات اپل مانند آی پد و مک که مکان تولید آن نزدیک مناطق تحت قرنطینه کرونا در چین متمرکز شده، ضربه زده است.

اگرچه فروش آیفون و آی بهتر از حد مطلوب بود اما درآمد خدمات، کامپیوتر های مک و لوازم جانبی ضعیف تر از حد انتظار وال استریت بود و فروش اپل در چین به علت قرنطینه های کرونائی، یک درصد کاهش پیدا کرد.

اپل با کندی رشد اقتصادی در چین روبرو شده و درآمد سه ماهه سوم مالی این شرکت در چین ۱۴.۶ میلیارد دلار بود. رشد درآمد بخش خدمات اپل که در سال های اخیر فروش و سود این شرکت را تقویت کرده بود، ۱۲ درصد بود که کمتر از نرخ ۳۳ درصد پارسال بود و به ۱۹.۶ میلیارد دلار رسید که کمتر از ۱۹.۷ میلیارد دلار پیش بینی شده بود.

اپل حالا ۸۶۰ میلیون مشترک در خدماتش دارند که بالاتر از ۸۲۵ میلیون نفر در سه ماهه قبلی است.

فروش آی پد ۷.۲ میلیارد دلار و مک ۷.۴ میلیارد دلار بود. فروش کامپیوتر های مک که تحت تاثیر دورکاری و استفاده از تراشه های اختصاصی اپل رکورد بالایی که در سال ۲۰۲۰ ثبت کرده بود، ۱۰ درصد کم شد.

بر اساس گزارش رویترز، ارزش سهام اپل بعد از انتشار نتایج مالی این شرکت، ۳.۵ درصد رشد کرد. ارزش سهام اپل حدود ۱۱ درصد از شروع سال میلادی جاری تا حالا کاهش پیدا کرده است که کمتر از افت شاخص اس اند پی ۵۰۰ و همین طور کمتر از افت ارزش سهام سازندگان سخت افزاری دیگر مانند سونوس و سامسونگ الکترونیکس بوده است.

منبع:

1401/05/08
18:23:36
5.0 / 5
185
تگهای خبر: آیفون , اپل , الكترونیك , تبلت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS