تولید عینکی برای ناشنواها و کم شنواها

تولید عینکی برای ناشنواها و کم شنواها ابزار اپل: فناوران عینکی برمبنای فناوری واقعیت افزوده ساخته اند که قابلیت تبدیل گفتار به نوشتار را برای مساعدت با افراد ناشنوا و کم شنوا دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، واقعیت افزوده (Augmented Reality) یک تکنولوژی جدید است که از ترکیب همزمان دنیای واقعی و تصاویر مجازی شکل می گیرد و کاربر شاهد تلفیقی از واقعیت موجود و اطلاعات تولید شده توسط کامپیوتر است.
یک شرکت فناور آمریکایی به مدیریت دن اسکارفی موفق به تولید عینکی شده است که با اتصال به یک گوشی تلفن همراه می تواند با پردازش داده های صوتی آنها را به متن به شکل زیرنویس تبدیل کند.
الهام بخش اسکارفی برای ساخت این عینک ها پدربزگش با ۹۷ سال سن بوده است که به سبب کم شنوایی قادر به برقراری ارتباط با دیگر اعضای خانواده نبود.
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاهو نیوز، وی در این مورد می گوید: می دیدم که پدربزرگم همیشه ساکت گوشه ای نشسته بود ولی فکر کردم او همیشه برنامه های تلویزیونی را با زیرنویس دنبال می کند، چرا در مورد ارتباط با دیگران از زیرنویس استفاده نکنیم؟


اسکارفی در توضیح شیوه کارکرد این عینک ها می گوید: نرم افزار ما به گونه ای کارامد می تواند ورودی صدا را از میکروفن تعبیه شده روی این عینک دریافت کرده و به گوشی بفرستد. گوشی تلفن همراه سپس صدا را به متن زیرنویس شده تبدیل می کند.
وی خاطرنشان می کند داده های گفت و گو تنها روی گوشی تلفن همراه فرد ذخیره می شود و در فضای ابری قرار نمی گیرد به این شکل خود آن فرد تنها مالک آنست.
در حالی که دستگاه جدید به عنوان یک تغییردهنده زمین بازی در زمینه ابزارهای کمک رسان به افراد ناشنوا با بهره گیری از هوش مصنوعی مطرح گردیده است، مسائلی هم پیرامون آن هنوز وجود دارد که باید حل شود. گفت وگوهای گروهی و وقتی افراد وسط حرف یکدیگر می پرند، هنوز با این شیوه قابل تبدیل به زیرنویس نیست. همین طور محیط پیرامونی باید تا حد ممکن آرام باشد تا زیرنویس دقیق شود.
ولی اسکارفی می گوید این هنوز اول راه فناوری است.
عینک هوشمند سرویس دهی خودرا با ۱۰۰ کاربر بتا از روز جمعه (هفتم مرداد) شروع کرد.
اسکارفی اظهار داشت: ما با تعداد کمی کار را شروع کردیم تا بازخوردها را بررسی نماییم و بدانیم از چه بخش هایی راضی یا ناراضی هستند و بعد آنرا توسعه دهیم.


منبع:

1401/05/10
10:26:21
5.0 / 5
222
تگهای خبر: بازی , تكنولوژی , تلفن , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS