نور آبی گجت ها بر سلول های بدن چه تاثیری می گذارد؟

نور آبی گجت ها بر سلول های بدن چه تاثیری می گذارد؟ به گزارش ابزار اپل، یافته های جدید پژوهشگران از آن حکایت می کند که نور آبی ساطع شده از گوشیهای همراه، تبلت ها، تلویزیون و سایر ابزارک ها (گجت ها) فرایند بیولوژیکی پیری را در مگس میوه سرعت می بخشد. حال این سؤال ذهن محققان را به خود مشغول کرده است که «این نور چه تأثیری بر سلول های بدن انسان ها دارد؟»


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سایِنس اَلِرت (Science Alert)، نور آبی بخشی از طیف نور مرئی است و در مقایسه با بقیه آن طیف، دارای طول موج های بسیار کوتاه با انرژی بالا است.
پژوهشگران دانشگاه ایالتی اُرِگُن در آمریکا نگران این مورد هستند که نور آبی ساطع شده از صفحه های الکترونیکی در فرآیندهای سلولی طبیعی اختلال ایجاد نماید و ریتم های شبانه روزی طبیعی در بندن انسان را مختل کند. ریتم شبانه روزی چرخه ای است که به بدن شخص می گوید چه زمانی بخوابد، چه زمانی بیدار شود و چه زمانی بخورد.
آنها در این پژوهش جدید دریافتند که نور آبی به احتمال زیاد سبب ایجاد صدمه سلولی در موش ها و مگس های میوه می شود اما هنوز معلوم نیست که این یافته ها در رابطه با انسان ها هم صدق می کند یا خیر.
شواهد نشان داده است که نور آبی به سلول های پوست انسان صدمه می رساند اما این که آیا این صدمه شدید می باشد یا خیر، هنوز معلوم نیست. صفحات نمایش الکترونیکی مسئول کسری از مقدار نور آبی هستند که ما دریافت می کنیم؛ مثلا بیشترِ نور خورشید نور آبی است.
پژوهشگران مگس میوه را به مدت ۱۰ یا ۱۴ روز در معرض نور آبی مصنوعی قرار دادند و متوجه شدند مقدار برخی از مولکول های کوچک آنها (متابولیت ها، مواد شرکت کننده در سوخت وساز سلولی) در مقایسه با مگس هایی که در تاریکی نگه داشته شده بودند، تغییر نمود. آنان احتمال دادند که این نشانه افزایش سرعت پیری سلول ها و کاهش سطح عملکرد آنها است.
محققان در این مطالعه سلول های خارج از چشم، مانند سلول های پوست و چربی را بررسی کردند نه سلول های شبکیه که نور را حس می کنند.
اِل ای دی ها به منبع اصلی نور صفحه نمایشگرها مانند تلفن ها، کامپیوتر های رومیزی و تلویزیون ها و همینطور نور محیط تبدیل گشته اند، ازاین رو انسان ها در جوامع پیشرفته در بیشتر ساعات بیداری شان در معرض نور آبی اِل ای دی قرار می گیرند.
پژوهش های بیشتری لازم است تا مشخص شود سلول های بدن انسان می توانند چه میزان از نور آبی را تحمل کنند.

1401/06/14
23:37:28
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS