محدودیت دسترسی به حساب های بانكی

محدودیت دسترسی به حساب های بانكی به گزارش ابزار اپل به تازگی بانك مركزی بخشنامه ای به بانك ها ابلاغ نمود كه در نتیجه تغییراتی در انجام تراكنش های مالی، دسترسی به حساب مشتریان بانك ها برای عواملی غیر از بانك یا ارائه دهنده خدمات پرداخت محدود شده و از امنیت بالاتری برخوردار می گردد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، بر مبنای بخشنامه بانك مركزی نباید اطلاعات حساس كارت مشتریان همچون رمز دوم آنها از مسیرهایی كه فاقد رمزنگاری مناسب بوده و امكان ذخیره سازی یا مشاهده آن توسط عواملی غیر از بانك یا ارائه دهنده خدمات پرداخت وجود دارد، مبادله شود، بر این اساس از نیمه بهمن ماه امسال تراكنش های فاقد رمزنگاری از مبدأ تا مقصد وجود نخواهد داشت مگر برای پرداخت قبوض عمومی همچون آب، برق، گاز و تلفن شهری.
تراكنش های مربوط به خرید شارژ و یا قبض های ویژه در شبكه های شتاب و شاپرك هم پذیرش و پردازش نمی گردد، به عبارتی اطلاعات رمزنگاری شده هستند كه پذیرش می گردد. در این حالت پردازش از كدهای ussd كه اطلاعات در آنجا به صورت رمزنگاری نیستند محدود به پرداخت قبوض عمومی می گردد و این اپلیكیش هایی كه خود بانك ها طراحی كردند هستند كه جایگزین آنها خواهند شد.

این در حالی است كه از اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ باز هم شرایط متفاوت می گردد به صورتی كه امكان پرداخت قبوض عمومی هم بدون دریافت شماره كارت امكان پذیر شده و این شماره تلفن همراه است كه جایگزین شماره كارت بانكی می گردد. در این حالت دیگر به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی شماره كارت، رمز دوم و دیگر اطلاعات كارت در بستر های فاقد رمزنگاری مبدأ تا مقصد انتقال پیدا نمی كند چون برای پرداخت قبض نیازی به وارد كردن شماره كارت نیست و در این حالت كسی غیر از بانك یا ارئه دهنده خدمات پرداخت به اطلاعات حساب كاربر دسترسی نخواهد داشت.

در جریان اجرای این دستورالعمل بانك مركزی، از امروز همزمان با هفتم بهمن ماه تراكنش مانده گیری ارسالی از درگاه های بدون حضور كارت دارای رمزنگاری مبدأ تا مقصد در شبكه شتاب و شاپرك پذیرش و پردازش می گردد. به این معنا كه در برنامه های كاربردی پرداخت همراه و یا همان اپلیكیشن ها از این پس امكان دریافت مانده حساب هم وجود دارد.

در مجموع اجرای این بخشنامه باعث افزایش امنیت در مبادلات بدون كارت می گردد. این در شرایطی است كه ارتقای امنیت در پرداخت های الكترونیك در شبكه بانكی همواره مورد تاكید كارشناسان و مسئولان مربوطه بوده و چندی قبل هم مورد انتقاد وزیر ارتباطات قرار گرفت. آذری جهرمی با اشاره به آمارهای اعلامی از جانب پلیس فتا در مورد تراكنش های غیرمجاز از شبكه بانكی خواست تا در جهت افزایش امنیت در این حوزه حركت كنند.

وی اظهار داشت كه طبق اعلام پلیس فضای مجازی بیش از ۶۰ درصد شكایت های اعلامی به آن مربوط به برداشت های غیرمجاز بانكی است. در عین حال كه در نیمه اول امسال حدود ۴۲ میلیارد تومان كلاهبرداری و تراكنش غبرمجاز در فضای الكترونیك انجام شده است. 

1396/11/07
19:03:23
5.0 / 5
4611
تگهای خبر: اپل , امنیت , تلفن , فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS