IOT نامی كه بیشتر خواهید شنید

IOT نامی كه بیشتر خواهید شنید ابزار اپل: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز(24 بهمن) از غرفه های حاضر در نمایشگاهی كه در حاشیه كنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء در «بوستان گفت وگو» برگزار شده و تا ۲۵ بهمن در حال برگزاری است، بازدید كرد و از نزدیك با آخرین دستاوردها در حوزه های هوشمندسازی و اینترنت اشیاء آشنا شد.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، صادق عباسی شاهكوه مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت، نصرالله جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و جمعی از متخصصان این حوزه در شركت های خصوصی همچون میهمانان این نمایشگاه بودند.

محمدجواد آذری جهرمی در ابتدای ورود خود در جمع خبرنگاران با تاكید بر این كه نیروهای توانمند زیادی در داخل كشور داریم، اظهار نمود: لازمه تحقق این استعدادها این است كه در این باره به گفت وگو و مقایسه در این حوزه بپردازیم همینطور برگزاری نمایشگاه های این چنینی هم می تواند در این رابطه مفید باشد.

وی ادامه داد: نباید نگران باشیم كه استفاده از فناوری های نوین در عرصه صنعتی یا كشاورزی باعث اشتغال زدایی شود، این ها طبیعی است و ما باید مابه ازای مشاغلی كه از بین می روند، موقعیت های جدیدی برای اشتغال تولید نماییم.

او همینطور با بیان این كه ما بعنوان حاكمیت باید زمینه را برای فعالیت نخبگان حوزه ICT فراهم نماییم، اظهار داشت: دولت در این جا وظیفه تسهیل گری دارد نه این كه با پول دادن، خلاقیت و نوآوری این قشر را از بین ببریم. خود آن ها باید بعنوان یك لوكوموتیو برای خود و دیگران اشتغال زایی كنند.

در ادامه و در شروع به كار رسمی، مهدی روحانی نژاد كه از صاحبان یكی از كسب و كارهای در رابطه با اینترنت اشیاء بود، بعنوان نخستین سخنران این نشست در جایگاه خود حاضر شد و از اقدامات و فعالیت هایی كه در این راستا انجام گرفته است، توضیحاتی داد و سپس آذری جهرمی بعنوان اصلی ترین سخنران، دیدگاه های خویش را بیان كرد.

محمدجواد آذری جهرمی در كنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء با تاكید بر نقش فزاینده ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه اقتصاد دیجیتالی، بر نقش گسترده حاكمیت در حمایت و تقویت این حوزه تصریح كرد منتها از این جنبه كه حاكمیت تنها باید نقش تسهیل گری و بسترسازی را عهده دار باشد نه این كه مستقیما نقش حمایت مالی را هم انجام دهد.

او با اشاره به لزوم تولید یونی كورن ها یا همان شركت های بسیار بزرگ حوزه فناوری اطلاعات، اظهار نمود: تلاش می نماییم تا با تقدیم لوایح مختلف موضوعات را حل نماییم. در این بازار باید مقررات را شفاف نماییم و حاكمیت شركت ها را رشد دهیم.

بعد از این صحبت های وزیر بود كه مراسم به عصر موكول شد؛ مراسمی كه یك نشست علمی و تخصصی هم در آن برگزار گردید و پس از این كه معاون سازمان تنظیم و مقررات توضیحاتی را داد، بعضی از حضار پرسش هایی را از او پرسیدند و او هم به ترتیب به همه آنها پاسخ داد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اهمیت سیستم های اینترنت اشیاء در رشد اقتصادی كشورها تاكید و برنامه های وزارت را در این حوزه اعلام نمود.

حسین فلاح جوشقانی با بیان این كه ظهور و پذیرش اینترنت اشیاء در سال های آینده رشد بیشتری خواهند داشت، اظهار داشت: در سال های آینده پذیرش این سیستم ها در اقتصاد بسیار بیشتر خواهد شد؛ همان گونه كه امروزه در اقتصاد كشوری مانند آمریكا تاثیر زیادی گذاشته است.

وی با بیان این كه برای گذار از IOT باید به سمت IP ورژن ۶ برویم، اظهار نمود: بحث بیگ دیتاها از مباحثی است كه در واقع پردازش و نگهداری مبتنی بر تكنیك هایی مانند پردازش ابری خواهد بود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات در ادامه به لزوم تقویت ارتباط رگولاتوری در حوزه IOT اشاره نمود و اظهار داشت: عدم مشاركت رگولاتوری در حوزه اینترنت اشیاء سبب عقب افتادگی در این حوزه خواهد شد. استراتژی كلان رگولاتوری افزایش هماهنگی با كسب و كارهای نوپا به منظور تقویت آن ها در شروع كار و حمایت آن ها تا مرحله رشد كامل است.

نمایشگاه دستاوردهای اینترنت اشیاء در كشور دقیقا همتای نامش كه تا حدودی ناآشنا و تازه است؛ كوچك و جمع و جور برگزار گردید و بازدیدكنندگان آن هم بیشتر از متخصصین و فعالان اقتصادی همین حوزه بودند.

باید گفت كه، شاید كمتر كسی فكر می كرد كه مقوله ای مانند اینترنت اشیاء كه خود بخش كوچكی از حوزه فناوری اطلاعات است بتواند تا این حد رشد كرده كه نمایشگاهی مخصوص خویش را برپا كند؛ اما واقعیت این است كه این سیستم های هوشمند موسوم به اینترنت اشیاء در آینده ای نه چندان دور به بخش لاینفكی از زندگی روزانه همه ما تبدیل خواهند شد.

تصور كنید روزی را كه با یك سیستم هوشمند بتوانید در خارج از منزل تان و چه بسا كیلومترها دورتر بخاری یا كولرتان را خاموش یا روشن كنید تا هم دمای مطلوب منزل تان را تنظیم كنید و هم در مصرف انژی صرفه جویی كنید. نمونه صنعتی این سیستم ها هم در صنعت كشاورزی می تواند در تنظیم نوبت دهی آبیاری درختان به كار برود كه آن هم در نهایت می تواند باعث صرفه جویی در مصرف آب و انرژی بشود.
1396/11/25
12:48:24
5.0 / 5
4753
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS