باج شركت گوگل به اپل

باج شركت گوگل به اپل ابزار اپل: سالهاست كه گوگل پای ثابت موتور جستجوی پیش‌فرض دستگاه های اپل است. اما كمتر كسی می‌داند كه این شركت برای اینكه در گوشی و تبلت‌های اپل باقی بماند، حاضر است مبالغ هنگفتی را پرداخت كند.


اپل دقیقا نمی‌گوید كه شركت گوگل چه رقمی را بابت باقی ماندن گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در آیفون و آیپد پرداخت كرده است اما بدون شك گوگل مقدار قابل توجهی از پول و سرمایه خود را برای موتور جستجوی پیش فرض در سری گوشی‌های آیفون و آیپد پرداخت كرده است.
 
Toni Sacconaghi یكی از تحلیلگران معروف برنشتاین برآورد كرده است كه شركت گوگل مبلغ ۳ میلیارد دلار به اپل بابت همین موضوع پرداخت كرده است.
 
طبق برآورد‌ها و تجزیه و تحلیل‌های برنشتاین، گوگل امسال ۵ درصد از سود كل شركت اپل را تامین كرده است ضمن اینكه تا ۲۵ درصد از كل سود عملیاتی اپل را در سال جاری تامین خواهد كرد.
 
در سال ۲۰۱۴ شركت گوگل مبلغ ۱ میلیارد دلار به اپل پرداخت كرده بود تا موتور جستجوی پیش‌فرض سری گوشی‌های آیفون و آیپد گوگل باشد.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، گوگل در سال ۲۰۱۴ مبلغ یك میلیارد دلار به اپل داده بود تا جستجوی پیش‌فرض دستگاه‌های iOS را همان موتور جستجوی گوگل نگه دارد. بلومبرگ این اطلاعات را با خواندن شكایت جدیدی علیه گوگل به دست آورده است.
 
در متن یكی از شكایت‌های اخیر علیه گوگل، به موضوع پرداخت یك میلیارد دلار به اپل اشاره شده است. در این مدارك همچنین آمده است كه گوگل قبول كرده ۳۴ درصد تمام درآمدی كه از دستگاه‌های iOSای دارد را به اپل بدهد.
 
هر دو شركت اپل و گوگل هیچ نظری درباره‌ای این اطلاعات منتشر شده نداده‌اند. با این حال، خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید كه مدارك قضایی كه بر اساس آن‌ها اطلاعات جدید را به دست آورده‌اند، دیگر در وب پیدا نمی‌شود.
اپل به تازگی تمركز سرمایه گذاران را بر روی آیتم های خدمات خود قرار داده است كه این میزان از سرمایه‌ها می تواند به میزان ۱۳٪ كل درآمد اپل در سال جاری باشد.
 
هنگامی كه مدیران اپل در مورد سرویس ها صحبت می كنند، بیشتر بر روی میزان درصدی كه از فروش هر نرم‌افزار در فروشگاه AppStore بدست می‌آورندT مانور می‌دهند و یا اینكه بر روی اشتراك‌ سرویس‌هایی مانند Apple Music تمركز ویژه دارند.
 
اما تجزیه و تحلیل‌های برنشتاین گویای مطلب دیگری است. بر اساس پرونده‌های فاش شده مشخص شد كه شركت گوگل هر ساله با پرداخت‌های میلیاردی خود به اپل دومین و بزرگترین مجموعه سود كل شركت اپل را شامل می‌شود.
 
از سال ۲۰۱۴ تا به امروز، شركت گوگل هر سال نزدیك به یك میلیارد دلار به پرداختی خود بابت باقی ماندن گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در آیفون و آیپد اضافه می‌كند؛ بنابراین می‌توان تخمین زد كه گوگل امسال ۳ میلیارد دلار به اپل پرداخت كرده است. 
 
برآورد‌ها و تخمین‌های برنشتاین از ۳ طریق نشان از مطالب مورد اشاره دارد،كه در زیر تشریح شده است:
 
(۱) بر اساس تحقیقات بازار‌های Third Party، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ درآمد كل بخش تلفن همراه گوگل از ۱۶ دلار به ۵۰ دلار افزایش یافت (یعنی سه برابر شده است). بر همین اساس پرداخت‌های گوگل به اپل نیز احتمالا به همین میزان افزایش یافته است (تا سه میلیارد دلار).
 
(۲) طی شش ماه گذشته سال جاری، درآمد خدمات اپل در سال جاری به ۲٫۴ میلیارد دلار افزایش یافته است؛دلیل آن هم این است كه AppStore دارای یك دیتابیس با ارزش و پرمحتوا است كه هر ساله با اضافه شدن لایسنس‌های جدید به این فروشگاه، ارزش رقمی آن افزایش پیدا می‌كند.
 
طی شش ماهه گذشته حدود یك میلیارد دلار بر ارزش محتوا و لایسنس‌های فروشگاه AppStore اضافه شده است.
 
(۳) هزینه‌های خرید ترافیك توزیع گوگل برای قرار دادن نوار جستجو گوگل به عنوان نوار پیش‌فرض، ۲٫۲ برابر افزایش پیدا كرده است. اگر اپل از این موضوع سهم داشته باشد پرداخت های گوگل به اپل ممكن است به مبلغ مشابه ۲٫ ۲ میلیارد دلار برسد (یا بیشتر، فرض بر این است كه اپل سهم خود را به دست آورد).
 
گزارش های مطبوعاتی نشان می دهند كه سهم درآمد بین اپل و گوگل در یك نقطه ۳۴ درصد قرار دارد كه اگر درست باشد، این رقم بسیار بیشتر از پرداخت ۳ میلیارد دلاری گوگل به اپل است. 
 
اساسا تجزیه و تحلیل‌ها با پرداخت یك میلیارد دلار گوگل در سال ۲۰۱۴ شروع شد و سپس در سالهای بعد از آن با توجه به رشد درآمدی گوگل و رشد اپل در آیتم های مربوطه تا به امروز ادامه پیدا كرده است. برنشتاین در ادامه به این موضوع اشاره می كند كه هر آنچه گوگل به اپل پرداخت می كند، تماما یك سود كامل برای شركت اپل محسوب می‌شود؛ یك معامله بسیار عالی برای اپل كه نشانه قدرت و اهمیت اهمیت اكوسیستم آیفون است.
1396/05/25
15:48:05
5.0 / 5
5677
تگهای خبر: گوگل , اپل , آیفون , آیپد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS