بسته خبری چهارشنبه ایسنا

بورس از طلا و مسكن سبقت می گیرد؟

بورس از طلا و مسكن سبقت می گیرد؟ ابزار اپل: رشد عن قریب بازار بورس شاید مهم ترین برداشت از اخبار امروز گروه اقتصادی ایسنا باشد. بر مبنای دو سناریو كه به تایید كارشناسان رسیده، افزایش یا كاهش نرخ دلار و طلا، نهایتا به بازدهی بازار سهام ختم می گردد. این پیش بینی در صورت تحقق بازارهای طلا، ارز و مسكن را دچار ركود خواهد نمود.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران و موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا، دو تحلیل از وضعیت اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷ ارائه كرده است؛ اول این كه جهش نرخ ارز در اثر تداوم تنگناهای دسترسی به شبكه نقل و انتقال بین المللی ارز یا بروز تنش در روابط بین المللی ایران در سایه سیاست های خصمانه دولت ترامپ وهم پیمانان آن تولید شود كه در این صورت چهارصنعت بزرگ بورس شامل پتروشیمی، فراورده های نفتی، فلزات اساسی و استخراج كانه های فلزی تحت این سناریو، با افزایش قیمت محصولات و سودآوری مواجه خواهند شد و تحت تاثیر این رخداد، شاخص این صنایع و شاخص كل بورس و فرابورس، رشد و بازدهی زیادی را به ثبت خواهند رساند.

دوم این كه ثبات نرخ ارز در اثر رفع تنگنای دسترسی به منابع ارزی ایران در خارج از كشور و بازگشت آرامش به روابط خارجی كشوراتفاق بیفتد كه تحت این سناریو، به علت نبود چشم انداز رشد قیمتهای جهانی، بازدهی بازار سهام بیشتر از هر چیز بالای نرخ سود بانكی، نقدینگی را به سمت بازار پول و بدهی هدایت كرده و بازار سهام عملا با چشم انداز رشد و جذابیت همراه خواهد بود. در هر دو حالت به نظر می آید كه بازار سهام تحت تاثیر جهش یا ثبات نرخ ارز، رشد و بازدهی نسبتا زیادی را تجربه خواهد نمود.

ثبات بورس با وجود تحریم

بازار سهام در ایام اخیر افت نسبی را تجربه نمود اما امروز برخلاف برخی تحریم ها به ثبات رسید. عصر گذشته دفتر كنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریكا در سایت خبری خود نام بنگاه هایی را اعلام نمود و آنها را تحریم كرد. بانك ملت، بانك مهر اقتصاد، تراكتورسازی تبریز و فولاد مباركه اصفهان بنگاه هایی بودند كه از دسترسی به نظام مالی آمریكا منع شده اند.

با این حال بازار سهام به دلایلی همچون عرضه اولیه ای كه پس از مدت ها صورت گرفت، توانست تا حدودی پایداری خویش را حفظ كند. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۹۵ واحد رشد كرد و تا ۱۸۲ هزار و ۹۲۹ افزایش یافت اما در ابتدای باز شدن معاملات بورس، بازیگران بازار سرمایه شاهد كاهش نماگر اصلی بازار با شیب تندی بودند؛ به صورتی كه نیم ساعت بعد از شروع معاملات شاخص كل در تراز ۱۸۰ هزار و ۳۲۲ واحدی قرار گرفت.

حمایت از تولید داخل با سفارش محقق نمی شود

امروز در گزارشی با عنوان "پازل پشتیبانی از تولید داخل چگونه باید چیده شود؟ " به بررسی این مورد پرداختیم. پشتیبانی از كالاهای ساخت داخل و اجبار و یا تشویق مصرف كنندگان به استفاده از كالاهای داخلی موضوعی است كه حداقل در سه دهه گذشته همواره از سیاست ها و دغدغه های مسئولین بوده و برای تحقق آن هم اقداماتی انجام شده است، هرچند كه هیچگاه اثربخشی این اقدامات اندازه گیری نشده اما نتایج نشان داده است تمایل به خرید كالای خارجی افزایش یافته است.

عدم یكپارچگی اقدامات، نبود مطالعات بازاریابی و اصرار بر خرید كالای داخلی بدون در نظر گرفتن نیاز مشتری و بهبود كیفیت محصولات در بعضی مواقع مانعی بوده كه به واسطه آن عموم مردم از دستیابی به كالاهای با كیفیت و با قیمت مناسب باز مانده اند كه نتیجه آن در بعضی محصولات (مانند پوشاك) به رشد معضلاتی همچون قاچاق كمك كرده است. در این شرایط پشتیبانی از تولید داخلی صرفا با شعار محقق نخواهد شد و نیازمند آرایش درست تكه های پازلی است كه تولیدكنندگان، مصرف كنندگان و مسئولان را در بر می گیرد.

طلا هفته ای آرام داشت

طی چند وقت اخیر شاهد نوسانات بسیار زیادی در بازار طلا بودیم اما هفته جاری به علت اینكه هیچ اتفاق خاص سیاسی و اقتصادی رخ نداد، روند قیمت ها ثابت بود و حتی در انتها هفته شاهد كاهش قیمت نسبت به ابتدای هفته هستیم. طبق اعلام محمد كشتی آرای - عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر - امروز (چهارشنبه) قیمت هر اونس طلای جهانی معادل ۱۲۲۸ دلار بود و قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار به یك میلیون و ۷۸۹ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم قیمتی معادل ۴۱۳ هزار تومان داشت. این در شرایطی است كه در ابتدای هفته جاری قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در طلافروشی ها رقمی معادل ۴۲۲ هزار تومان بود و هر مثقال طلای ۱۷ عیار هم یك میلیون و ۸۳۰ هزار تومان قیمت داشت و هر اونس طلای جهانی به ۱۲۱۸ دلار رسید.

از بازار ارز چه خبر؟

دلار در بازار آزاد بعد از آن كه روز گذشته به ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان رسید، باردیگر وارد كانال ۱۳ هزار تومان شد و تا ساعت ۱۷ امروز به ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. هم چنین ارز مسافرتی با نرخ حدود ۱۳ هزار تومان برای هر یورو در بانك ها ارائه شد. بانك ها هر دلار را ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان و هر یورو را تا ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان خریدند. بانك های عامل ارز مسافرتی را برای كشورهای همسایه تا ۵۰۰ یورو و سایر كشورها تا هزار یورو پرداخت می كنند كه نرخ روزانه آن از جانب بانك مركزی تعیین می گردد.

سومین قرارداد نفتی هم در راه است

امروز علی كاردر ـ معاون وزیر نفت ـ در گفت وگو با ایسنا جزییات سومین قرارداد نفتی (IPC) را اعلام نمود. او البته از ذكر نام شركت طرف قرارداد خودداری كرد و اظهار داشت: مسائلی است كه نمی توان تا پیش از زمان امضای قرارداد بیان كرد اما شركت، خارجی است و میدان موردنظر هم جزو میادینی است كه اطلاعات آن قبلا توسط شركت های خارجی مورد مطالعه قرار گرفته بود. احیانا این قرارداد دو هفته آینده امضاء شود. مدیرعامل شركت ملی نفت ایران به سوالی در خصوص این كه آیا ایران در دریافت پول نفت با مشكل مواجه می باشد یا خیر، پاسخ داد: مشكلی در این حوزه وجود ندارد.

با وجود تهدیدهای آمریكا برای تحریم نفت ایران، راه های دور زدن تحریم ها بررسی می گردد. در هفته های اخیر اعلام گردید كه هند در ماه نوامبر۹ میلیون بشكه نفت از ایران وارد می نماید. هم چنین ایران و هند پس از آغاز موعد تحریم های نفتی آمریكا در چهارم نوامبر (نیمه آبان) برای معامله به روپیه در حال گفتگو هستند. اتحادیه اروپا هم ساز و كارهای جدید برای مبادلات پولی و بانكی ایران را بررسی می كند. شرایط از آن حكایت می كند كه دست ایران در تحریم ها چندان خالی نیست.

رقابت پذیرترین اقتصادهای جهان+ رتبه ایران

مجمع جهانی اقتصاد برای چهلمین سال متوالی، شاخص رقابت پذیری اقتصادی كشورهای جهان از نظر معیارهایی چون: سرمایه انسانی، مهارت كاركنان، انعطاف پذیری، میزان باز بودن اقتصاد و نوآوری را منتشر نمود. در این رده بندی ۱۴۰ كشور جهان بر حسب ۹۸ شاخص در ۱۲ دسته، رده بندی شده اند. متن كامل این گزارش را این جا مشاهده كنید.

گوگل هم عربستان را تحریم كرد

از متن خبر می شد حدس زد مبحث به خاشقجی كه احیانا توسط مقامات سعودی به قتل رسیده مربوط می گردد. امروز رویترز گزارش داد كه با عنایت به مفقود شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در سفارت عربستان سعودی در تركیه و همینطور احتمال سر به نیست كردن آن از جانب دولت این كشور، خیلی از شركت های مختلفی كه قرار بود در كنفرانس سرمایه گذاری Future Investment Initiative Summit ریاض كه از تاریخ ۲۳ اكتبر (اول آبان) سال جاری میلادی شروع به كار كند شركت نمایند، حالا اعلام نموده اند كه تحت تاثیر مسائل بوجود آمده اخیر، این كنفرانس را تحریم خواهند كرد. دایان گرین – مدیر ارشد اجرایی خدمات ابری گوگل – با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود كه وی هم بعنوان نماینده گوگل در كنفرانس مذكور شركت نخواهد كرد.
1397/07/26
16:43:35
5.0 / 5
4841
تگهای خبر: بازار , بازی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS