گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه

كم درآمدهای دولت ضرر نكردند پردرآمد هم نشدند

كم درآمدهای دولت ضرر نكردند پردرآمد هم نشدند ابزار اپل: حدود ۴۰ درصد از كارمندان حقوق كمتر از سه میلیون تومان دریافت می كنند و بررسی ها نشان از آن دارد كه تصمیم مجلس برای آنها آنچنان هم بد نشد اما همچنان در رده درآمدی پایین قرار می گیرند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، خبرهای اقتصادی روز جاری كه خیلی از مخاطبان ایسنا، پیگیر آن بوده اند به افزایش حقوق، حواشی قیمت گذاری خودرو، عرضه گوشت، بازگشت كوپن، تراز تجاری كشور، وضعیت مطالبات مؤسسات غیرمجاز، هزینه سفره هفت سین، قیمت تازه ترین تلفن همراه در بازار ایران، ساخت پلاسكو و ارز می توان اشاره نمود.
با عرضه لایحه بودجه از جانب دولت به مجلس، مجلس پیشنهاد دولتی ها در افزایش حقوق را كنار گذاشت و بر پیشنهاد خود در خصوص افزایش ۴۰۰ هزار تومانی در كنار رشد پنج تا ۱۰ درصدی حقوق تصریح كرد كه به نظر می آید تا چند روز آینده به قانون نهایی تبدیل گردد.
كارمندان چقدر حقوق می گیرند؟ در پاسخ به این سوال باید اظهار داشت كه بررسی ها نشان از آن دارد كه حدود ۴۰ درصد از كارمندان دولت كمتر از سه میلیون تومان دریافتی دارند كه با عنایت به میزان افزایش مصوب حقوق، در سال آینده حقوق های سه میلیون تومانی به حدود سه میلیون و ۴۷۰ هزار تومان، حقوق های ۲.۵ میلیون تومانی به حدود سه میلیون تومان، حقوق های دو میلیون تومانی به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حقوق های یك میلیون و ۲۴۰ هزار تومانی به یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.
این اتفاق در حالی رخ می دهد كه اگر پیشنهاد دولت مصوب می شد افرادی كه حقوق بیشتر از ۲.۵ میلیون تومان دریافت می كردند با افزایش حقوق بیشتری در سال آینده مواجه می شدند.
كوپن راهی برای حذف یارانه پنهان
مجلس در بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیشنهاد كرد تا دولت یارانه پنهان پرداخت ارز دولتی را حذف كند و تمام محصولات با ارز آزاد به كشور وارد شود، این تصمیم مجلس در حالی عنوان شد كه در ایام گذشته عبدالناصرهمتی- رئیس كل بانك مركزی به عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی واكنش نشان داد و اعلام نمود كه این مورد رانت به همراه داشت.
ارز ۴۲۰۰ تومانی برای كالاهای اساسی در شرایطی اختصاص یافت كه هر روز كالایی در بازار گران می شد و این مسیر همچنان ادامه دارد، حال با این تفاسیر به نظر می آید دولت و مجلس به دنبال آن هستند تا یارانه پنهان كه به جیب دلال و واسطه گر می رود را حذف و این مبلغ را به صورت ریالی در چارچوب كوپن های الكترونیكی در اختیار جامعه قرار دهد.
لازم به ذكر است كه با انجام این كار در خصوص حذف یارانه ارزی خیلی از محصولات در بازار گران می شود. البته فراموش نشود كه اگر ارز دولتی به كالایی اختصاص یافته، افراد محصولات را به نرخ به روز ارز در بازار عرضه می كنند.
ناز خودرو و نازكشی خریدار
امسال به دنبال اعمال تحریم های آمریكا صنایع مختلف بخصوص صنعت خودروسازی گرفتار صدمه های شدیدی شد اما این در حالی بود كه خیلی از كارشناسان و خبرنگاران حوزه خودرو بارها نسبت به اعمال تحریم های آمریكا در صنعت خودروسازی و اتخاذ راهكار مناسب اخطار داده بودند اما مدیران وقت تنها به فكر گرفتن عكس یادگاری در زمان امضا قراردادهای مونتاژ خودرو بودند.
حال با این تفاسیر تحریم ها عاملی شد تا حجم تولید خودروسازان و مونتاژكاران داخلی به شدت كاهش پیدا كند و این افت عرضه قیمت را در بازار به شدت افزایش دهد و پرایدی كه پارسال همین مواقع در حدود ۲۴ میلیون تومان ارزش داشت، قیمتی در حدود ۵۰ میلیون تومان را برای خود دست و پا كند.
با این تفاسیر حسن كریمی سنجری- كارشناس صنعت خودروسازی اعتقاد دارد هم اكنون بزرگترین عامل در افزایش قیمت خودرو، تقاضاهای كاذب در عین تضعیف شدن عرضه است. با این وجود افزایش تقاضا برای حفظ ارزش پول و دارایی سبب شده كه بازار "ناز كند" و چون نازش خریدار دارد؛ افزایش قیمت ها را رقم می زند.
شیوه توزیع گوشت قرمز تغییر كرد
در ماه های اخیر كه قیمت گوشت قرمز روند صعودی به خود گرفت، دولت عرضه گوشت یخ زده و دولتی را در دستور كار خود قرار داد و از راه فروشگاه های بزرگ به عرضه این محصول پرداخت كه این مورد صف های طولانی را ایجاد كرده بود، حال ستاد تنظیم بازار مقرر كرده تا شیوه عرضه گوشت تغییر كند.
در شیوه جدید گوشت به فروشگاه اتكا داده می شود و سازمان ها و ادارات دولتی و ارگان های نظامی هم می توانند برای اعضا و پرسنل خود مبادرت به تأمین گوشت كنند.
قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایسنا اظهار داشت: كارگران كارخانه ها می توانند به اتاق تعاون مراجعه نموده و از راه تعاونی اسكات سهمیه خویش را دریافت نمایند. آنها البته می توانند به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم رجوع كنند و از راه سازمان تأمین اجتماعی از گوشت تنظیم بازاری استفاده كنند، چون كه این سهمیه به سازمان تأمین اجتماعی هم داده شده است. نیروهای نظامی از راه فروشگاه اتكا و دیگر سازمان ها و ادارات هم می توانند از راه تعاونی های خود گوشت قرمز دریافت نمایند.
به قول وی، از این طریق همه افراد از مستمری بگیران گرفته تا بازنشستگان، خبرنگاران، كارمندان، كارگران و همه فعالان صنفی می توانند از گوشت تنظیم بازاری استفاده كنند و این طور نیست كه هر هفته یا هر ماه گوشت تنظیم بازاری توزیع شود، چون كه باید همه اقشار یك مرتبه سهمیه گوشت خویش را دریافت نمایند و بعد از آن مرحله بعدی آغاز شود.
افتخاری برای هیچ
بررسی آمار و اطلاعات تجارت خارجی كشور كه از جانب اتاق بازرگانی انتشار یافته نشان از آن دارد كه در ۱۱ ماهه سال جاری میزان واردات كاهش یافته و این مورد عامل مثبت شدن تراز تجاری كشور شده است، لازم به ذكر است كه باید توجه داشت این مثبت شدن تراز تجاری كشور به میزان ۱.۵ میلیارد دلار به علت رشد صادرات ندارد و این مورد هیچ شادمانی نباید داشته باشد.
البته فراموش نشود كه در این مدت با رشد تقاضا از جانب تجار كشورهای همسایه خیلی از مایحتاج كشور به بازارهای صادراتی با قیمت دلاری صادر شد و قیمت محصولات كشاورزی روزمره مردم كشور افزایش قابل توجهی به خود گرفت.
مطالبات سپرده گذاران البرز و ولی عصر چه شد؟
طی دهه اخیر تعداد زیادی از مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز آغاز به فعالیت كردند كه بانك مركزی در سال های گذشته درصدد ساماندهی این مؤسسات برآمد؛ موسساتی كه بخشی از آنها مشكلات مالی فراوانی را به وجود آوردند و برخی هم مشكلات قضائی ایجاد كردند تا پرونده شان در دادگاه بررسی شود، امروز اولین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات مالی «البرز ایرانیان»، «ولیعصر»، «فردوسی» و «آرمان» است كه بر مبنای اعلام دادگاه، كل سرمایه گذاران این مؤسسات ۹۱ هزار نفر هستند كه ۶۰۳۶ نفر از آنها برای شكایت مراجعه نموده اند و تعهد باقی مانده تعاونی البرز ایرانی ها ۱۴۰۰ میلیارد و تعهد باقی مانده تعاونی ولیعصر ۲۵۰ میلیارد است.
به این ترتیب، با عنایت به اینكه قرار بوده مطالبات تا سقف یك میلیارد سهام داران و سپرده گذاران این مؤسسات در نیمه نخست سال جاری پرداخت گردد، به نظر می رسد بخش عمده ای از این مانده مطالبات مربوط به سپرده گذاران بیشتر از یك میلیارد باشد یا اینكه بانك مركزی هنوز مطالبات سپرده های زیر یك میلیارد تومان را پرداخت نكرده باشد.
هزینه یك سفره هفت سین جمع و جور
یكی از رسومی كه ایرانیان توجه ویژه ای به آن دارند پهن كردن سفره هفت سین است كه با عنایت به افزایش قابل توجه قیمت ها امسال جای سوال دارد كه برای پهن كردن سفره هفت سین چقدر باید هزینه كرد.
بررسی های میدانی ایسنا حكایت از آن دارد كه اگر خانواده ای بخواهید یك سفره هفت سین ساده و جمع و جور برای تحویل سال نو پهن كند، باید هزینه ای بین ۵۰ تا ۹۰ هزار تومان در نظر بگیرد. البته هنوز قیمت دقیق گل سنبل و سبزه در بازار معلوم نیست.
نه به ساخت پلاسكو به چه قیمتی!
زمستان سال ۱۳۹۵ بود كه ساختمان معروف خیابان جمهوری كه عمری ۵۰ ساله داشت فرو ریخت و غم بزرگی در دل ایرانیان گذاشت، فارغ از اتفاقات اجتماعی و روانی، مشكلات اقتصادی به همراه داشت، این ساختمان كه محل عرضه پوشاك كشور است تعداد خیلی از واحدها را در خود جای داده حال باید بار دیگر ساخته شود تا واحده ی صنفی به محل خود بازگردند، ساختمان مقرر است به تعداد ۲۰ طبقه ساخته شود كه پنج طبقه هم پشت برج پلاسكو قرار دارد و ریزش كامل نداشته حال با این تفاسیر مالكان این قسمت از پلاسكو حاضر به ساخت و ساز جدید نشده اند و اعلام نموده اند كه با هزینه خود این قسمت را بازسازی می كنند، این مورد به نظر می آید با منطق ایمنی فاصله قابل توجهی داشته باشد و باید از لحاظ ایمنی و حفاظت فكر اساسی برای آن كرد.
ثبات در بازار ارز
بعد از چند روز كاهش قیمت ها در بازار ارز، امروز قیمت ها نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشت. شعب ارزی بانك ها امروز (۲۲ اسفند) هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۴۷۹ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كه ۱۲ هزار و ۵۰۸ تومان بود، حدود ۲۰ تومان كاهش قیمت دارد.
قیمت خرید یورو هم ۱۴ هزار و ۸۳ تومان است كه نسبت به روز گذشته تقریباً ثابت بوده است. همینطور امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۳۳۶ تومان اعلام شده است.
1397/12/24
00:21:45
5.0 / 5
4961
تگهای خبر: بازار , تلفن , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS