در تحقیق مشترك محقق ایرانی با محققان بین المللی به دست آمد

امكان اجرای آنالیز و تحلیل های مختلف روی داده های رمزنگاری شده

امكان اجرای آنالیز و تحلیل های مختلف روی داده های رمزنگاری شده ابزار اپل: عضو هیات علمی دانشگاه حكیم سبزواری در همكاری مشترك با پژوهشگران دانشگاه لانكستر انگلیس، در بررسی روش های رمزنگاری مختلف برای حفظ امنیت و محرمانگی داده در محیط ابری، موفق شد علاوه بر حفظ امنیت داده امكان اجرای آنالیزها و تحلیل های مختلف روی داده های رمزشده را فراهم آورد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، داده یكی از مهم ترین سرمایه های شركت ها و نهادهای مختلف شمرده می شود، پس محرمانگی داده در حوزه داده های تجاری امری مهم تلقی می شود. از طرفی، فراگیر شدن تكنولوژی رایانش ابری شركت ها را به سمت استفاده از منافع بی شمار این تكنولوژی عظیم سوق می دهد.

استفاده از زیرساخت ها و سرویس های ابری به مدلول كاهش چشم گیر هزینه های ایجاد و نگهداری زیرساخت ها و مجموعه IT سازمان هاست كه برای آنها كاهش هزینه قابل توجهی را به ارمغان می آورد. درنتیجه، بحث برون سپاری داده جزو سیاست های مهم بخش IT برای بهره مندی هر چه بیشتر از منافع ابری در حوزه كسب وكار و تجارت به شمار می آید.

علاوه بر آن، به اشتراك گذاری داده های كسب وكار بوسیله ابر و استخراج اطلاعات مهم و باارزش به سیاست گذاری و بهبود كسب وكار كمك شایانی می كند. اما ازآنجاكه داده های شركت ها محرمانه و حساس هستند، بحث امنیت و حفظ محرمانگی داده اهمیت ویژه ای دارد. شركت ها، سازمان ها و نهادها به دلیلهای مختلف حقوقی و رقابتی حاضر نیستند اطلاعات محرمانه كسب وكار خودرا در اختیار دیگران قرار دهند و یا در محلی كه از امنیت آن مطمئن نیستند، ذخیره كنند. به این جهت، برون سپاری داده برای كاهش هزینه و به اشتراك گذاری داده برای بهبود كسب وكار باید با دقت و حفظ كامل امنیت صورت گیرد.

پژوهش مشترك دكتر سمیه ثباتی مقدم عضو هیات علمی گروه كامپیوتر دانشگاه حكیم سبزواری با Dr. A. Fayoumi استاد دانشگاه لانكستر انگلیس به چاپ مقاله ای با عنوان Toward Securing Cloud-Based Data Analytics: A Discussion on Current Solutions and Open Issues در مجله معتبر IEEE Access از انتشارات IEEE با ضریب تأثیر IF=3.5 و رتبه Q1 منتهی شده است.

گفتنی است Dr. A. Fayoumi مدت دو سال است كه بعنوان همكار خارجی در گروه پژوهشی امنیت داده به سرپرستی دكتر ثباتی مقدم در حوزه كاری تجارت امن كار مشترك پژوهشی خودرا با دانشگاه حكیم سبزواری آغاز نموده و هم اكنون، همكاری وی بعنوان استاد وابسته با این گروه پژوهشی ادامه دارد.
منبع:

1398/03/09
14:01:16
5.0 / 5
4432
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS