رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان كرد

پیاده سازی 5G در كشور، نمایشی نیست

پیاده سازی 5G در كشور، نمایشی نیست رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه قرار نیست 5G را پیاده سازی نماییم تا یك كار نمایشی انجام دهیم تاكید كرد 5G نیاز بازار و آینده ماست.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، شبکه های 5G نه تنها حجم دیتا روی شبکه ها را چندصد برابر می کنند، بلکه سرعت انتقال دیتاها را هم بسیار زیاد می کنند و تأخیر آن کمتر از یک میلی ثانیه خواهد بود، در حالیکه تأخیر در 4G برابر ۲۵ تا ۴۰ میلی ثانیه است. استانداردهای 5G هم چنین امکان استفاده از طیف پهن ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز را در اختیار می گذارد. سازمان GSMA یا سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه (Global System for Mobile Communications) در گزارش خود، تعداد اتصالات 5G را تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱.۴ میلیارد در کل جهان پیشبینی کرده است.
محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - سال قبل درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن نخستین نسخه 5G و عرضه خدمات اینترنت نسل پنج، بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور اطلاع داده بود.
آذری جهرمی همینطور ۱۶خرداد ماه سالجاری، درباره وضعیت اینترنت نسل پنج در ایران اظهار داشت: «فکر می کنم نخستین سایت 5G تا چهار هفته دیگر در ایران نصب شود. مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می گیرد.» وی همینطور اخیرا از رونمایی از نسل پنجم تلفن همراه (5G) در تهران تا هفته آینده اطلاع داد.
در این راستا به نقل از وزارت ارتباطات، وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه نسل های مختلف ارتباطات سیار بر مبنای تقاضایی که در جامعه، در بین بنگاه های اقتصادی، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی وجود دارد به صورت مستمر عرضه می شود اظهار داشت: در عرصه ارتباطات یک زمانی با انتقال متن سروکار داشتیم، زمان دیگری انتقال مدیاهای غیرمکتوب موردنظر بودند و همین مساله سبب شد تا نسل جدید از ارتباطات وارد عرصه شدند.

نسل چهارم ارتباطات برای بعضی کاربردها دیگر پاسخگو نیست
ویافزود: به تدریج احتیاج به پوشش بیشتر و پاسخگویی بلادرنگ احساس می شد که منجر به عرضه نسل چهارم ارتباطات LTE شد و نهایتاً با نیازی که برای پوشش گسترده تر و سرعت بیشتر به وجود آمد نسل پنجم وارد عرصه ارتباطات شد. برخی از کاربردهایی که هم اکنون مورد نیاز جامعه است دیگر نسل چهارم ارتباطات پاسخگو نیست. برای نمونه مبحث خودرو های خودران هوشمند با عنایت به حساسیتی که دارد و با جان و امنیت مردم سروکار دارد باید ارتباطات را با گسترده ترین پوشش، بدون توقف و با بیشترین سرعت برقرار کند.


رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: ارتباطات نسل پنجم چنین زیرساختی را برای ما فراهم خواهد نمود و دیگر موضوعاتی که در نقاطی پوشش ضعیف و یا حتی امکان خدمات دهی وجود نداشت را تقریباً تا حد زیادی به علت گستردگی ارتباطات برطرف خواهد نمود.
یزدانیان در ادامه با اشاره به اینکه فناوری 5G چند سالی است که مطرح شده اما هنوز به صورت گسترده در جهان پیاده سازی نشده اظهار داشت: کشورهای پیشرو هم در حال اجرای پایلوت این فناوری هستند؛ به علت اینکه تجهیزات حال حاضر شبکه ارتباطی منطبق با نسل چهارم است و هزینه های تجهیزات نسل پنجم بسیار سنگین تر از نسل چهارم است.
وی ادامه داد: بنابراین کشورهای مختلف اول تلاش می کنند 5G را ابتدا به صورت پایلوت اجرایی کنند و بعد اندک اندک در یک بازه زمانی چندساله پیاده سازی کامل آنرا انجام دهند. در کشور ما هم برای اولین بار پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد می شود و به صورت محدود به خدمات رسانی خواهد پرداخت.

راه اندازی اولین پایلوت 5G در کشور
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اهمیت این پایلوت اظهار داشت: پیاده سازی پایلوت 5G واقعاً شاید از قدرت و توان بخش خصوصی خارج باشد؛ ازاین رو نیازمند آن هستیم که دولت بعنوان حاکمیت به وظیفه خودش درزمینهٔ ورود تکنولوژی های نوین عمل کند. بر همین مبنا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش قدم شده است و با ورود تجهیزات مورد نیاز مبادرت به راه اندازی اولین پایلوت 5G در کشور کرده است.
یزدانیان با اشاره به اینکه با پیاده سازی این پایلوت یک بستر مناسبی برای اپراتورها فراهم خواهد شد، اضافه کرد: اپراتورها می توانند در آن تست های فنی خویش را اجرا کنند و در صورت نیاز مطابق با استانداردهای روز تغییراتی را در شبکه خودشان ایجاد کنند. پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک پیام بسیار مهمی هم به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی منتقل می کند.
وی اظهار داشت: نسل جدید ارتباطی که به وسیله اپراتورها پیاده سازی می شود از مدتی قبل باید مراحل تحقیقاتی خویش را سپری کند. هم اکنون انصافاً دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور به لحاظ تئوریک چیزی کم ندارند ولی نیازمند این هستند که از مهملی برای تحقیقات کاربردی خود در حوزه 5G استفاده کنند. ازاین رو پیاده سازی این پایلوت منجر به این خواهد شد که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از این بستر برای تعریف پروژه های تحقیقاتی خودشان در حوزه 5G استفاده کنند.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه سومین گروه مخاطب پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت های دانش بنیان هستند اظهار داشت: تجهیزات 5G به شکلی جزو تجهیزات لبه تکنولوژی محسوب می شوند. تولیدکنندگان ما می توانند برای طراحی و تولید سخت افزارهای مورد نیاز در حوزه 5G از بستر این پایلوت استفاده کنند.
یزدانیان در ادامه درباره شریک خارجی راه اندازی پایلوت 5G در ایران اظهار داشت: اجرای این پایلوت بر پایه یک نمونه موفق همکاری بین المللی شکل گرفته و منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی است.

تحریم ها نتوانسته منجر به محروم شدن کشور از ورود به 5G شود
وی درباره اینکه آیا تحریم ها توانسته اند تأثیری در پیاده سازی 5G در ایران داشته باشند اظهار داشت: تحریم ها حتما مؤثر هستند ولی تأثیرگذاری اش در این عرصه آن قدر نبوده است که منجر به محروم شدن کشور ما از ورود به مرحله نسل پنجم ارتباطی شود. با عنایت به اشتیاق که در حوزه ارتباطات وجود دارد بعید است که تحریم ها بتواند تأثیری در روند اجرای این فناوری داشته باشد. بازار تشنه فناوری های نوین بخصوص 5G است، ما هم قرار نیست 5G را پیاده سازی نماییم تا یک کار نمایشی انجام دهیم. 5G نیاز بازار و آینده ماست.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: شاید بر پایه عواملی که یاد شده قرار گرفت یعنی شور و اشتیاق در درون کشور، در بین اپراتورها، تولیدکنندگان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات سبب شده است که تحریم ها نتواند مانع ورود این فناوری به کشور شود. تحریم ها کار ورود فناوری های نوین به کشور را سخت و پیچیده کرده است اما نتوانسته آنرا غیر ممکن کند.
یزدانیان با اشاره به اینکه شاید بتوان همین استقرار پایلوت 5G در ایران را سندی بر ناموفق بودن و شکست تحریم ها ظالمانه ضد ایران دانست، اضافه کرد: البته این اتفاق با دشواری، مذاکرات پیچیده و گسترده و با حفظ پروتکل های امنیتی انجام شد. این تکنولوژی در شرایطی عادی قابل ورود به کشور است. تکنولوژی 5G هدفش عرضه خدمات پایدار به مردم است. هیچ کاربرد غیر صلح آمیزی از این تکنولوژی نه گزارش شده و نه اصلاً وجود دارد. 5G یک فناوری کاملاً صلح آمیز است؛ ازاین رو دلیل محروم کردن یک ملت از این تکنولوژی کاملاً غیرقانونی و ظالمانه است.
ایشان در ادامه درباره پیش نیاز اصلی برای پیاده سازی 5G در ایران اظهار داشت: فرکانس نیاز اصلی و اساسی پیاده سازی 5G در ایران است؛ موضوعی که خوشبختانه در کشور وجود دارد اما تابحال مردم امکان بهره مندی از آنرا نداشته اند. فرکانس یکی از منابعی است که باید در جهت خواست مردم مورداستفاده قرار گیرد.

لزوم آزادی سازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ برای پیاده سازی کامل 5G
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اختلاف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سازمان صداوسیما برای آزادی سازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ اظهار داشت: باور داریم که با تعامل و گفتگو می توانیم با مرجعی که این فرکانس را در اختیار دارد وارد تعامل شویم و یقیناً دوستان با مشاهده کاربردهای فناوری نوین بالاخره امکان یک توافق برد برد در داخل کشور را فراهم خواهند کرد.
یزدانیان اضافه کرد: 5G نیازمند فرکانس است و شکی در این رابطه نیست. مردم هم به این فناوری نیاز دارند. دوستان بدانند وقتی این پایلوت اجرا شود و مردم و نخبگان از مزایای آن آگاه شوند حتما بر آزادسازی سریع تر فرکانس تاکید خواهد نمود. ما برای نمایش 5G را وارد کشور نمی کنیم؛ ما به دنبال ورود این فناوری به کشور هستیم تا مردم از کاربردهای آن بهره مند شوند و بتوانند از سرویسهای گوناگونی که بر بستر موبایل عرضه می شود استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه ما حالا هم برای نسل چهارم ارتباطات با کمبود فرکانس مواجهیم و حتما با ورود 5G به کشور این نیاز بیشتر هم خواهد شد، اظهار داشت: ازاین رو اگر در مرحله پیاده سازی کامل 5G در ایران شاهد مقاومت فعلی برای آزادسازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ باشیم اساسا با یک چالش جدی مواجه خواهیم شد؛ البته بهتر است از لفظ بهتری استفاده کنم و آن اینکه در این شرایط با محروم کردم مردم از حق خودشان مواجه خواهیم شد. امیدواریم با راه اندازی پایلوت 5G و استفاده اپراتورها از این تکنولوژی تقاضای خیلی شفافی از جانب آنها هم برای آزادسازی فرکانس ها مطرح شود.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره اینکه چه چشم اندازی برای گذر از مرحله پایلوت به مرحله پیاده سازی 5G در ایران و بهره مندی عموم مردم از این تکنولوژی دارد اظهار داشت: پایلوت 5G بزودی افتتاح می شد ولی گام اصلی، رسیدن از این مرحله به مرحله پایلوت ها و بهره مندی عمومی مردم است.

چشم اندازی چندساله برای فراگیر شدن 5G وجود دارد
یزدانیان اضافه کرد: هنوز زمان زیادی از پیاده سازی نسل چهارم ارتباطات نگذشته است. نه تنها در ایران بلکه در کل جهان چشم اندازی چندساله برای فراگیر شدن 5G وجود دارد. بعضاً گفته می شود که خیلی از کشورهای جهان سال ۲۰۲۵ را برای پیاده سازی کامل 5G هدف گذاری کرده اند؛ یعنی چیزی حدود چهار تا پنج سال آینده.
وی افزود: به صورت معمول ما هم برای گذر از مرحله پایلوت به پیاده سازی کامل حتما به زمان نیاز داریم. شبکه مبتنی بر نسل چهارم ارتباطی حتما باید با نسل پنجم تطابق پیدا کند، تجهیزات باید به اندازه کافی تأمین شود؛ ازاین رو به صورت عادی ما چند سالی تا پیاده سازی کامل 5G فاصله داریم و اتفاقاً مرحله فراگیر شدن این فناوری است که سبب می شود تحریم ها فشار بیشتری را وارد کند و شاید به خاطر همین تحریم ها این زمان کمی طولانی تر هم شود و باید این مساله را از الان با مردم در بین گذاشت
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: البته نباید این نکته را فراموش کرد آنچه مورداشاره قرار گرفت، تحلیل های استاتیک است، درحالی که حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حوزه دینامیک است. تحلیل امروز ما این است که 5G تا ۲۰۲۰ در جهان و همان حدود در کشور ما پیاده سازی کامل شود اما روند توسعه فناوری امکان دارد این زمان را کوتاه تر کند.
منبع:

1399/04/15
18:12:10
5.0 / 5
2465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS