چرا بعد از حذف قیمت در سایت های خریدوفروش مسكن گران شده است؟

چرا بعد از حذف قیمت در سایت های خریدوفروش مسكن گران شده است؟ ابزار اپل: چندین ماه از حذف قیمت مسکن در سایت های خریدوفروش اینترنتی می گذرد با این وجود متوسط قیمت مسکن به رکوردی تازه در پایتخت رسیده است. گویا حذف قیمت ها از سایت ها، چاره کاهش التهاب بازار نبوده است! دیگر مشخص است که مشکل بازار مسکن، چیزی فراتر از درج قیمت در سایت خریدوفروش آنلاین است. وضعیت رکود تورمی در مسکن، داستانی دیرینه دارد و به دو سال اخیر هم ختم نمی گردد.
بیش از دو سال است که بازار مسکن رکوردهای عجیب وغریبی را ثبت می کند و دوایی هم برای درد آن پیدا نمی گردد. حتی پیش بینی ها درباره آغاز دوره رکود مسکن هم گویا قصد تحقق ندارد. سال ۹۷ متوسط قیمت مسکن بیش از ۷۰ درصد نسبت به ۱۲ ماه سال ۹۶ رشد کرد. میانگین قیمت هر واحد مسکونی به ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید و افزایش قیمت در آخرین ماه سال ۹۷ نسبت به همین ماه در سال ۹۶، نزدیک به ۹۵ درصد بود. زوج جوانی که سال ۹۶ خانه ای نوساز ۹۰ متری در حوالی خیابان لارستان را ۷۰۰ میلیون تومان خریده بودند، یک سال بعد آنرا به قیمت یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان فروختند و حالا خرید خانه ای ۱ میلیارد تومانی هم در میانه شهر به رویا تبدیل گشته است. گویی از سال ۹۶ تا الان سال ها گذشته است.
البته که حتی وضعیت افزایش قیمت در ۶ ماهی که از سال ۹۹ می گذرد هم می تواند مثل خواب اصحاب کهف باشد و قیمت امروز مسکن با قیمت ابتدای سال زمین تا آسمان فاصله دارد. وضعیت روند رشد پرسرعت قیمت مسکن به شکلی شده است که جمله «شانس آوردیم، زودتر خونه خریدیم»، به ترجیع بند میان تازه خانه دار شده ها تبدیل گشته است.
اوج قیمت مسکن در سال ۹۷ به تقویت پیش بینی ها درباره آغاز دوره رکود در سال ۹۸ دامن زد. بعضی تحلیل ها از آغاز رکود از تابستان سال ۹۸ می گفت و اطمینان می داد که خبری از افزایش قیمت در نیمه دوم سال ۹۸ نیست. اما نه فقط این پیش بینی ها درست از آب در نیامد که حالا در نیمه دوم سال ۹۹ هم نشانه هایی از ثبات قیمت ها یا حتی رکود در بازار مسکن نیست. تورم ماهانه مسکن در اسفندماه سال ۹۸، ۸.۷ درصد بود که بالاترین میزان تورم ماهانه این بازار از زمان اوج جهش قیمت در سال ۹۸ به بعد بود. میانگین قیمت مسکن هم در سال ۹۸ بیش از ۱۱ درصد رشد کرد. در صورتیکه متوسط قیمت مسکن در شهر تهران در شروع سال ۹۸، ۱۱ میلیون تومان بود، در اسفندماه به بیش از ۱۵ میلیون تومان رسید.
اما در سال ۹۹ چه رخ داده است؟ به سبب همه گیری کرونا اخبار از کاهش نرخ مسکن و کوتاه آمدن فروشندگان در اردیبهشت ماه حکایت می کرد اما وظعیت به گونه دیگری رقم خورد. وزارت راه و شهرسازی در گزارشی از وضعیت بازار مسکن در اردیبهشت ماه از رشد ۹ درصدی قیمت در دومین ماه سال جاری آگاهی داده است. بر طبق این گزارش میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل ۹.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۸ درصد افزایش را نشان میدهد.

آخرین گزارش های رسمی گویای رشد متوسط قیمت مسکن مربوط به مردادماه است که بیش از ۲۳ میلیون تومان است و باتوجه به افزایش قیمت مسکن طی دو ماه اخیر احیانا متوسط قیمت مسکن تا کنون به بالای ۲۵ میلیون تومان برای هر متر مربع در شهر تهران رسیده است. این رکورد برای قیمت مسکن در حالی ثبت می شود که در بهار امسال، مثل سال ۹۸ سایت های خریدوفروش اینترنتی از درج قیمت موردهای مسکن منع شده اند و حتی بعضی فعالان صنفی از حذف دائمی قیمت در سایت ها می گویند. گویا حذف کردن صورت مسئله، دوای درد بازار مسکن و چاره همیشگی مسئولان بوده است. مسکنی که هر چند سال یکبار فنرش در می رود و قیمت های چندبرابری را نمایش می دهد. مانند سال ۹۱ که قیمت مسکن یک دفعه چند برابر شد و همین روندهای همیشگی مسیر خودرا طی کردند. آن موقع حتی سایت های خرید و فروش آنلاین هم حضور نداشتند که مسئولان تقصیرها بر گردن آنها بیندازند.
حذف قیمت از سایت های خریدوفروش اینترنتی مثل دیوار در بهار سال جاری هم به کمک کاهش قیمت مسکن نیامده و چه بسا موجب دمیدن در حباب قیمت مسکن شده است. تحلیل گرانی که اعلام قیمت در سایت های خریدوفروش آنلاین را عامل افزایش قیمت ها می دانستند، در شرایطی که با بیشترین نرخ افزایش قیمت مسکن مواجه بوده ایم و البته قیمت گذاری در سایت ها هم ممنوع شده، درباره دلیلهای افزایش قیمت مسکن ساکت مانده اند. اما کاربران از مفسرین و مسئولان صنفی که هزینه های تحمیلی ناشی از حذف قیمت بر دوش مردم را نادیده گرفته و حکم به شکستن دماسنج بازار داده اند سوالاتی دارند. آیا با حذف اعلام قیمت مسکن، از التهاب بازار کاسته شده یا درصد افزایش قیمت نسبت به ماه های گذشته منطقی تر شده است؟ آیا با حذف قیمت از تورم بازار مسکن کاسته شده یا قیمت ها کمتر شده است؟ آیا با حذف قیمت از روی سایت های خرید و فروش، بازار آرام گرفته است؟
2121


منبع:

1399/10/08
12:59:27
5.0 / 5
1072
تگهای خبر: آنلاین , اینترنت , بازار , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS