محافظت از گیاهان با كمك نانوذرات نباتی

محافظت از گیاهان با كمك نانوذرات نباتی ابزار اپل: محققان فناوری جدیدی عرضه کردند که در آن عصاره گیاهی برای تولید نانوذرات مغناطیسی با خواص ضدقارچی استفاده می شود. این نانوذرات، گیاهان را در مقابل قارچ ها و عوامل بیماری زا محافظت می کند.


این گروه تحقیقاتی با استفاده از پرچم شیرین (Acorus calamus) نانوذرات مغناطیسی به دست آوردند. ریشه و برگ این گیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی، ضدمیکروبی و حشره کش است. این گروه تحقیقاتی از عصاره پرچم شیرین بعنوان معرف غیرسمی برای تولید نانوذرات استفاده کردند.
کارایی این نانوذرات جدید را در مقابل چندین نوع قارچ بیماری زا که به گیاهان زراعی صدمه می رساند، بررسی کردند و نتایج جالب توجهی به دست آوردند. نتایج این مطالعه در مجله Nano-Structures & Nano-Objects منتشر گردید.
فناوری توسعه یافته توسط این تیم تحقیقاتی، شرایط تولید نانوذرات از یک ماده اولیه ارزانقیمت گیاهی را فراهم می آورد و اثر مضر مواد شیمیایی را بر محیط زیست می کاهد.
نانوذرات مغناطیسی که می توانند با یک میدان مغناطیسی خارجی کنترل شوند یا تحت تاثیر تابش الکترومغناطیسی، گرما ایجاد کنند، در زیست شناسی و پزشکی پتانسیل بالایی دارند. برخی مطالعات همینطور نشان داده است که نانوذرات مغناطیسی می توانند خواص ضدقارچی داشته باشند. برای این کاربردها، دانشمندان پیشنهاد می کنند از نانوذرات فریت باریم در پوشش زیست سازگار استفاده گردد.
لاریسا پانینا از محققان پژوهشگران دانشگاه فدرال بالکتیک کنت ایمانوئل (IKBFU) مجری این پروژه می گوید: «روش های مختلفی برای تولید نانوذرات پوشش دار وجود دارد، اما همه آنها نیازمند مواد سمی هستند. ما از یک فناوری سازگار با محیط زیست برای تولید فریت باریم استفاده کردیم که در آن از عصاره شیرین پرچم استفاده شده است. سطح این ذرات دارای خواص زیستی ویژه ای است و نانوذرات ساخته شده دارای تمام مشخصات مغناطیسی و هندسی لازم هستند.»
این تیم تحقیقاتی عصاره تهیه شده از ریشه های پرچم شیرین را با نمک های باریم و آهن و آب مخلوط کردند. سپس مخلوط را گرم کرده تا مایع تبخیر شود و پودر بدست آید. بعد از آن، پودر در دمای حداکثر ۹۰۰ درجه سانتیگراد پخته شد و نانوذرات تشکیل می شوند.
برای مطالعه مورفولوژی این نانوذرات، محققان از میکروسکوپ الکترونی روبشی استفاده کردند. این روش مبتنی بر اسکن سطح یک جسم با پرتو الکترونی است و در مورد ذراتی که اندازه آنها فقط چندین نانومتر است به کار گرفته می شود. اندازه متوسط نانوذرات شش ضلعی از ۲۰ تا ۵۰ نانومتر بوده و این تیم، ساختار بلوری و ترکیب ذرات را با استفاده از تجزیه و تحلیل ساختاری اشعه X و طیف سنجی پراکندگی انرژی مورد بررسی قرار دادند. محققان نشان دادند که این ذرات جدید هیچگونه مواد افزودنی ندارند.
نانوذرات باریم فریت ساخته شده توسط این تیم در مقابل چهار گونه قارچ که سبب بیماری های مختلف میوه و گیاهان گلدار می شوند، فعال بوده و آنها را از بین می برند. حتی در غلظت های کم، این نانوذرات توانستند سرعت رشد عوامل بیماری زا را کاهش دهند. در خلال واکنش فنتون، یون های آهن در فریت باریم با پراکسیدها واکنش نشان داده و اشکال اکسیژن واکنش پذیر (رادیکال های OH) تولید می شود.
بر اساس گزارش روز دوشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، این گونه ها که بیش از اندازه فعال می باشند با مواد موجود در دیواره های سلولی اورگانیسم ها مضر واکنش نشان داده و به آنها صدمه می رسانند؛ بنابراین، رشد پاتوژن ها را کند می کنند.
به گفته نویسندگان این مطالعه، این فناوری امکان دارد نانوذرات را در مقابل سایر گونه های قارچ هم فعال کند.منبع:

1399/10/18
00:13:27
0.0 / 5
838
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS