كشف یك لایه پنهان در ساختار درون زمین

كشف یك لایه پنهان در ساختار درون زمین ابزار اپل: پژوهشگران استرالیایی علائمی از یک لایه مرموز و پنهان در ساختار درون هسته زمین کشف کردند که می تواند سبب بازنویسی کتاب های درسی شود.


به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، تعدادی از محققان دانشگاه «ملی استرالیا» این لایه مرموز را «درونی ترین هسته داخلی» زمین نامیدند. یافته های آنها نشان میدهد که این قسمت از زمین دارای خصوصیات زمین شناسی متمایزی است که به یک واقعه هنوز ناشناخته در گذشته این سیاره اشاره دارد.
«جوآن استیفنسون» محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: ما شواهدی پیدا کردیم که ممکنست تغییر در ساختار آهن را نشان دهد که احیانا دو رویداد خنک کننده جداگانه در تاریخ زمین را بیان می کند.
وی اضافه کرد: جزئیات این رویداد بزرگ هنوز هم یک راز است اما با این کشف از هسته داخلی زمین، قطعه دیگری به پازل دانش خود از هسته داخلی زمین افزودیم.
زمین حدود ۴.۵ میلیارد سال قدمت دارد. بااینکه تشخیص این لایه جدید دشوار است اما پژوهشگران می گویند: یادگیری بیشتر در این مورد به اطلاعات پژوهشگران در زمینه چگونگی شکل گرفتن و تکامل زمین در گذر زمان کمک می نماید.
استیفنسون اضافه کرد: بطور سنتی آموختیم که دارای زمین چهار لایه اصلی «پوسته»، «گوشته»، «هسته خارجی» و «هسته داخلی» است اما این کشف جدید وجود لایه دیگری را در زمین تایید می کند. البته ایده یک لایه متمایز دیگر در هسته زمین، چند دهه پیش عنوان شد اما داده ها بسیار نامشخص بودند.
استیفنسون می گوید: گروه تحقیقاتی با بهره گیری از الگوریتم جستجوی بسیار هوشمندانه به این موفقیت رسیدند و این کشف امکان بررسی هزاران مدل سیاره ای موجود در هسته داخلی را فراهم نموده است.
وی اضافه کرد: این کشف بسیار هیجان انگیز است و می تواند بدان مدلول باشد که باید کتاب های درسی درباره هسته زمین را بازنویسی کرد.
نتایج این مطالعه در نشریه Geophysical Research: Solid Earth منتشرشده است.منبع:

1399/12/23
12:53:27
0.0 / 5
880
تگهای خبر: دانشگاه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS