وظیفه اصلی NIX باید پیشگیری از انتشار اطلاعات سازمان ها باشد

وظیفه اصلی NIX باید پیشگیری از انتشار اطلاعات سازمان ها باشد به گزارش ابزار اپل رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره اهمیت حریم خصوصی تصریح کرد: در حادثه ای که در وزارت بهداشت و ثبت احوال در انتشار هویت ها رخ داد، مشکل بی دقتی از طرفین بود و در صورت ورود صدمه پذیری به شبکه، طرفین خدمت باید پاسخگو باشند، اما NIX هم باید پیشگیری از انتشار اطلاعات را وظیفه اصلی خود بداند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروز آبادی در بیستمین جلسه کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی با اشاره به اینکه بین شورایعالی فضای مجازی و شورای اجرایی فناوری دولت یک همکاری شکل گرفته است، اظهار داشت: تمام قوای کشور به دنبال این بودند که دولت الکترونیکی و خدمات دولت افزایش پیدا کند و به تحول دیجیتال در کشور نزدیک شویم و ما از این فرصت استقبال کردیم و الان شاهد شکل گیری یک کارگروه موفق درحوزه دولت الکترونیکی هستیم. آمارهای عرضه شده نشان داده است که همه چیز در حد صحبت نبوده و به مصوبه رسیده و اجرایی شده است.
وی با تکیه بر توسعه شبکه ای شدن خدمات دولت الکترونیک برای شتاب در تحول دیجیتالی در کشور، اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی کشور نه تنها بر تعامل پذیری دولت به دولت تاکید دارد بلکه به دنبال تعامل پذیری دولت به کسب و کار و دولت به شهروندان برای ایجاد انسجام لازم میان دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی در حوزه الکترونیک به صورت شبکه ای است.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه ایجاد کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی در جهت اهداف شبکه ملی اطلاعات بوده است، اظهار داشت: یکی از مباحث مهم مرکز ملی فضای مجازی در ایجاد این کارگروه بحث پایداری مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) بود که مهم ترین اصل در پایداری بحث امنیت این مرکز است و باید سرعت و تلاش بیشتری در این حوزه اختصاص یابد تا به سطح بهتری در NIX برسیم که هم پایداری کارکردی داشته باشد و هم اعتماد لازم را برای تمام کاربران ایجاد نماید. در این رابطه اقدامات خوبی در دست انجام است و امیدوارم در سال ۱۴۰۰ اقدامات لازم نهایی شود.
فیروزآبادی با تکیه بر اهمیت حریم خصوصی تصریح کرد: بحث حریم خصوصی برای ما مهم می باشد و باید از تمرکز اطلاعات در یک نقطه خاص حتی مرکز تبادل اطلاعات اجتناب کرد، چونکه اگر اطلاعات در یک مرکز متمرکز شود، زیان خالص است و علاوه بر مرگ تدریجی اطلاعات به علت عدم به روزرسانی، سازمان ها نمی توانند برای پرروش سرویسهای جدید اقدام نمایند. تمرکز اطلاعات سبب می شود اطلاعات مرده باشد و نوآوری از بین برود، ازاین رو باید از تجمع داده ها در یک گلوگاه خاص جلوگیری شود.
وی ضمن اشاره به نگرانی های امنیتی در جریان شبکه ای شدن اطلاعات، خاطرنشان کرد: نگرانی از انتشار صدمه پذیری ها در جریان شبکه ای شدن وجود دارد. برای این منظور، در شبکه ملی اطلاعات گذرگاه های امن ایجاد کردیم که از انتشار صدمه پذیری ها جلوگیری می کند. در دولت الکترونیکی هم وظیفه اصلی بر عهده NIX و سازمان فناوری اطلاعات است. در صورت ورود صدمه پذیری به شبکه، طرفین خدمت باید پاسخگو باشند، علاوه بر مرکز تبادل اطلاعات، هر سازمانی باید مدافع حریم خصوصی کاربران خود باشد. ازجمله حادثه ای که در وزارت بهداشت و ثبت احوال در انتشار هویت ها رخ داد، مشکل بی دقتی از طرفین بود، اما NIX هم باید پیشگیری از انتشار اطلاعات را وظیفه اصلی خود بدانند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه باید از فرصت پیش آمده در همکاری تمامی قوای کشور برای ایجاد دولت الکترونیک و خدمات برای تحول دیجیتالی بخصوص در زمان همه گیری کرونا استقبال نماییم، اظهار داشت: شورایعالی فضای مجازی، مجلس شورای اسلامی و شورای اجرایی فناوری اطلاعات مصوبات کاربردی در این عرصه دارند و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان متولی این امر تابحال بر این مهم تاکید داشته و برهمین اساس شاهد عملکرد موفق این کارگروه بر اساس گزارش های ارائه شده در اجرایی شدن مصوبات هستیم.
منبع:

1399/12/27
11:29:53
0.0 / 5
572
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS