رییس شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان:

فشار واردات و مقررات مزاحم موانع شركت های دانش بنیان است

فشار واردات و مقررات مزاحم موانع شركت های دانش بنیان است به گزارش ابزار اپل رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اظهار داشت: فشار واردات، مقررات اداری دست و پاگیر و طولانی بودن پروسه صدور مجوزها از با اهمیت ترین موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان در کشور است.


جعفر قیصری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: حذف این موانع کار دشواری است مگر آنکه همه مسئولان در سالی که به " تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی " نامگذاری شد برای آن عزم جدی داشته باشند.
وی یکی از با اهمیت ترین موانع پیش پای شرکت های دانش بنیان را کاغذ بازی اداری (بوروکراسی) و زمان بر و طولانی بودن پروسه صدور تعدادی از مجوزها دانست و اضافه کرد: یکی دیگر از موانع که سنتی و قدیمی و همچنان پابرجا می باشد، فشار واردکنندگان و واردات می باشد که سبب شده مقدار زیادی از تولید داخلی برای ورود به بازار با مشکل مواجه شود.
قیصری افزود: با وجو همه قوانین حمایتی برای تولید داخلی تعدادی از نهادها هنوز روی واردات به روش های مختلف تاکید دارند و حتی همین مورد در بعضی موارد به ایجاد موانعی برای صدور مجوزها منجر می شود.
وی، تعدادی از موانع موجود در اداره های دولتی را بدون قصد و غرض خواند و توضیح داد: این موانع بدلیل ساختار و کاغذبازی اداری ایجاد می شود به عنوان مثال ارائه مدارک در بانک ها و اداره ها طولانی است و بدلیل مقررات دولتی و دست و پا گیر بودن تعدادی از بخشنامه ها چاره ای به اجرای آنها و درخواست مدارک نیست که این مانع باید سریع رفع گردد.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با تاکید بر لزوم حذف شدن قوانین و بخشنامه های اداری دست و پا گیر، اظهار داشت: بعنوان مثال وقتی یک شرکت فناور از شهرک مجوز ستاندن می شود ناچار است باردیگر همه آن مدارک را به سازمان های دیگر مانند صنعت، معدن و تجارت و بانک ها برای ستاندن مجوزهای دیگر ارائه کند که همین مورد منجر به طولانی شدن فرایندها و افزایش هزینه ها می شود.
قیصری اشاره کرد: برای حل این مشکل می توان با تفویض اختیار به دستگاه های اجرائی مختلف زمینه هایی را فراهم نمود که بعنوان مثال اگر شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مجوزی را صادر می کند سایر سازمان ها آن مجوز را قبول کنند و نیاز به ستاندن مجدد آن نباشد.
وی همین طور با تاکید بر این که همه دستگاه های اجرائی و نهادها مانند بانک ها و صندوق های مالی مختلف باید پشتیبانی لازم را از شرکتها و کسب وکار دانش بنیان داشته باشند، اشاره کرد: این کار فقط مختص به یک یا چند نهاد نیست بلکه همه باید برای آن همت کنند.
قیصری، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را یکی از نهادهای حمایتی و پشتیبانی واحدهای فناور خواند و گفت: امسال که از طرف رهبر انقلاب اسلامی به " تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی " نامگذاری شده است تغییر ساختاری و بازبینی در ماموریت های معاونت پشتیبانی این شهرک را در دستور کار داریم تا این شعار هرچه بهتر و بیشتر محقق شود.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اعلان اینکه امسال پشتیبانی های جدیدی مانند افزایش سقف حمایت های مالی تا سه برابر اضافه می شود، اضافه کرد: مشارکت این شهرک در تجاری سازی محصولات و خدمات واحدهای فناور نیز یکی از پشتیبانی هاست بطوریکه شهرک مقداری از منابع خودرا در صندوق های مالی به مشارکت می گذارد و از این طریق پشتیبانی های جدیدی برای جذب سرمایه گذار بوجود می آید.
وی با اعلان اینکه از این طریق سال قبل نتایج خوبی حاصل شد، افزود: مشاوره و آموزش برای توسعه کسب وکار دانش بنیان نیز از دیگر برنامه های پشتیبانی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است.
قیصری با اشاره به پشتیبانی هایی که سایر دستگاه های اجرائی و نهاد باید از شرکت های فناور داشته باشند، اظهار داشت: همچون این نهادها می توان به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پشتیبانی لازم در زمینه تولید، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صدور مجوزها، امور اقتصادی و دارایی و مالیات اشاره نمود.
وی به تعدادی از اقدامات پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در اصفهان توسط سایر نهادها اشاره و افزود: سال قبل در همکاری مشترک شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و اداره کل امور مالیاتی استان یک بسته حمایتی مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان تعریف و مقدمات آن انجام شد.
قیصری به پشتیبانی سازمان ملی استاندارد برای صدور گواهی های تایید صلاحیت جهت محصولات دانش بنیان نیز اشاره و اشاره کرد: سال قبل سه گواهی تایید صلاحیت تولید و کالا برای محصولات دانش بنیان اصفهان صادر شد و در زمان حاضر نیز ۱۲ پرونده دراین زمینه در حال ارزیابی و بررسی است.
وی همین طور به اهمیت صادرات محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان حمایت های لازم را دراین زمینه با مذاکره، تسهیل گری، تقبل هزینه های حضور در نمایشگاه ها تا ۶۰ درصد هزینه و فعالیت کارگزاران صادراتی انجام می دهد.
به گفته وی، شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سال ۹۹ موفق به صادرات محصولات و خدمات خود به ارزش ۳۷ میلیون دلار شدند که نسبت به سال ۹۸ هفت برابر رشد یافت.
به گزارش ابزار اپل به نقل از ایرنا، رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نامگذاری و تاکید کردند: شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه جانبه و رفع موانع، کامل محقق شود.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بعنوان اولین سازمان مؤسس مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در کشور فعالیت اجرائی خودرا از سال ۱۳۸۰ با هدف حمایت و هدایت شرکتها و مؤسسات دانش بنیان شروع کرد و الان بیش از ۵۸۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور با گردش مالی سه هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان و اشتغال بیش از هفت هزار و ۸۰۰ دانش آموخته دانشگاهی در آن مستقر است.
این شهرک دارای سه پارک علم و فناوری، هشت مرکز رشد فناوری، پنج مرکز نوآوری و شکوفایی و مرکز علم و فناوری کودکان و نوجوانان در ۵۲۰ هکتار است.
اصفهان بعنوان استان پیشرو در راه اندازی مراکز رشد و پارک های علم و فناوری که اولین زمینه های رسمی شکل گیری شرکت های دانش بنیان را به وجود آورد حدود ۱۰ درصد از واحدهای فناور و دانش بنیان کشور را در خود دارد و دومین استان کشور دراین زمینه است.منبع:

1400/02/28
21:43:36
5.0 / 5
362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS