ارائه ۵ فناوری از سوی محققان ایرانی مقیم خارج؛

عرضه سامانه ای برای شناسایی اخبار جعلی

عرضه سامانه ای برای شناسایی اخبار جعلی به گزارش ابزار اپل در نخستین برنامه متخصصان خارج از کشور که از جانب پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، ۵ محصول از جانب پژوهشگران ایرانی مقیم خارج برای سرمایه گذاران عرضه شد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا در نخستین رویداد مجازی برنامه متخصصان خارج از کشور که امروز به همت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، ۵ فناور و محقق ایرانی مقیم خارج از طرح های خود در مقابل سرمایه گذاران دفاع کردند که به این شرح است:
هوشمندسازی مصرف انرژی با پریزهای قدیمی
دکتر علیرضا مزینانی، دانش آموخته دوره دکتری دانشگاه هوافضای پکن و مجری طرح "مبدل فوق هوشمند پریز برق مبتنی بر یادگیری ماشین تحت رایانش ابری" اظهار داشت: نسخه اولیه این محصول با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده است و طراحی و ساخت نمونه توسعه یافته این محصول را در دستور کار داریم.
مزینانی با اعلان اینکه نسخه اول این محصول مبتنی بر وای فای است، افزود: نسخه دوم آن مبتنی بر تکنولوژی GSM و نیازمند سیمکارت است.
وی با اعلان اینکه این مبدل ابزاری میان دستگاههای برقی و پریز برق است، اظهار نمود: این سامانه می تواند کلیه اطلاعات و داده های برق مانند میزان ولتاژ، جریان و پاور را اندازه گیری و ذخیره سازی کند.
مجری طرح، کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی را از مزیت های این مبدل نام برد و خاطرنشان کرد: با بهره گیری از نسخه اول این محصول ۵ تا ۱۰ درصد و با بهره گیری از نسخه دوم ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف برق صرفه جویی خواهد شد.
این محقق، ایمنی، نظارت و کمک به افراد معلول و سالمند در بهینه سازی مصرف برق، امکان ایجاد بانک داده جهت راه اندازی شهر هوشمند را از مزایای این محصول دانست و خاطرنشان کرد: برای کاربردی شدن این مبدل نیازی به تعویض پریزها نیست، بلکه کافی است با بهره گیری از دوشاخه هوشمند و وارد کردن آن در پریزهای قدیمی مبادرت به بهینه سازی مصرف انرژی در خانه کرد.
دستگاهی برای تصویربرداری حین عمل جراحی
دکتر سارا پهلوان، مجری طرح با اعلان اینکه این پروژه با عنوان "دستگاه تصویربرداری فلوئورسنت حین عمل جراحی" اجرایی شده است، در این زمینه توضیح داد: اغلب سکته های قلبی بر اثر گرفتگی عروق تغذیه کننده قلبی رخ می دهد و این دستگاه امکان آشکارسازی عروق را فراهم می آورد.
وی افزود: تا چندی قبل در عمل های جراحی مانند پیوند عضو، بای پس و برداشتن تومورها، جراحان امکان مشاهده در لحظه عروق خونی و جریان درون آنها را همزمان با انجام عمل جراحی نداشتند و بیشتر بر مبنای تجربه مبادرت به انجام چنین اعمال جراحی می کردند.
پهلوان اظهار نمود: در این راستا احتیاج به دستگاهی است که جراح در حین عمل جراحی پیوند عروق، جریان خون را در این عروق به صورت کیفی و کمی بررسی کند تا خطای پیوند کاهش پیدا کند که تابحال ۳ فناوری "سی تی اسکن"، "امواج فراصوت و سونوگرافی" و "تصویربرداری فلوئورسنت" وارد اتاق های جراحی شدند که استفاده از سی تی اسکن، اثرات جانبی به سبب استفاده از پرتوهای یون ساز بر روی بافت ها دارد.
مجری طرح، با اعلان اینکه امواج فراصوت و سونوگرافی، تصویر با کیفیتی از عروق به جراح عرضه نمی دهد، اشاره کرد: روش فلوئورسنت یک تکنولوژی جدید و پیشرفته ای است که می تواند تصاویر با وضوح بالا و داده های کمی و کیفی در حین عمل جراحی به پزشک عرضه نماید و به سبب کاربرد لنز در آن استفاده از این روش کم هزینه است.
پهلوان، با تاکید بر این که دستگاه تصویربرداری فلوئورسنت حین عمل جراحی ساخته شده ارزیابی دقیقی به جراح در زمان پیوند عروق می دهد، افزود: این دستگاه خطای انسانی در پیوند اعضا و برداشتن تومورها را می کاهد.
به قول وی هم اکنون نمونه اولیه این دستگاه ساخته شده و بهینه سازی و توسعه نمونه بالینی این دستگاه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشگاه رویان در دستور کار قرار دارد.
وی استفاده از پلاریزور برای بهبود کیفیت تصاویر، مقرون به صرفه بودن، کاربرد آسان به سبب بومی سازی شدن این دستگاه، استفاده از منبع نوری ارزانقیمت و ایمن را از مزایای رقابتی این دستگاه نام برد.
ارائه سامانه ای برای بازار رمزارزها
مطهر جعفریان و علی ابراهیمی از محققان سامانه "سبد" موفق به عرضه فناوری بر مبنای هوش مصنوعی برای سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی شدند.
جعفریان، اساس این سامانه را هوش مصنوعی با محوریت الگوریتم ها دانست و خاطرنشان کرد: با عنایت به حجم دیتاها در دنیای امروز، استفاده از الگوریتم‎ها می تواند ما را دراین زمینه یاری کند؛ چون که الگوریتم ها قادر هستند در مقیاس بزرگ، کارها را با دقت بالا اجرایی کنند.
معرفی محصولی برای شناسایی اخبار جعلی
مسعود قیومی، مجری طرح و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اظهار داشت: حوزه فعالیت ما تولید نرم افزار، هوش مصنوعی، پردازش زبان متن، پردازش داده و اینترنت اشیاء است و بر طبق این فناوری سامانه های مختلفی عرضه کردیم که سامانه "تشخیص اخبار جعلی" یکی از این محصولات است.
وی سامانه رصد و تحلیل رسانه های اجتماعی، سامانه تحلیل شخصیتی مبتنی بر متن، سامانه هوشمند آموزش و سامانه کمک رسان نگارش متن ویژه معلولان را از دیگر محصولات این شرکت عنوان نمود.
قیومی با اشاره به طراحی و ساخت سامانه تشخیص اخبار جعلی، توضیح داد: اخبار جعلی مطالبی هستند که از ساختار و محتوای اخبار رسانه ها تقلید می کنند، ولی از لحاظ فرایند انتشار و اهداف، با اخبار رسمی تفاوت دارند و اخبار دروغ هم اطلاعاتی است که از روی عمد و با هدف فریب مردم انتشار یافته اند.
مجری طرح خاطرنشان کرد: سامانه تشخیص اخبار جعلی یک سامانه تحت وب است که قابلیت تشخیص اخبار جعلی فارسی و انگلیسی را دارد.
راهکاری برای ارتقای امنیت شبکه در سازمان ها
دکتر علیرضا شاملی، مجری طرح ارتقای امنیت شبکه در سازمان ها در این زمینه اظهار داشت: ما با بررسی سازمان ها دریافتیم که آنها در مدیریت امنیت خود گرفتار مشکلاتی هستند که چالش مختص ایران نیست، بلکه خیلی از کشورها با آن مواجهند.
وی دلیل این امر را عدم طراحی ابزارهای مناسب دانست و اظهار داشت: ما با پیاده سازی نرم افزاری توانستیم ابزاری برای ارتقای امنیت در سازمان ها عرضه دهیم.1400/03/19
23:47:38
5.0 / 5
302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS