واردات بی رویه مواد شیمیایی از موانع اقتصاد دانش بنیان

واردات بی رویه مواد شیمیایی از موانع اقتصاد دانش بنیان به گزارش ابزار اپل مدیر گروه پروسه سازمان جهاد دانشگاهی تهران اظهار داشت: یکی از موانعی که شرکت های تولیدکننده در سالهای اخیر با آن مواجهند، واردات بی رویه مواد شیمیایی مشابه با تولیدات داخلی است، صاحبان صنایع و شرکت های دانش بنیان نیازمند برنامه ریزی های جدی و حمایت های اصولی از تولیدات داخلی هستند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، زهره طاهرخانی با اشاره به اینکه پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان از طرف مسئولان مورد توجه و تاکید قرار گرفته است، اضافه کرد: مواد شیمیایی گروه پروسه سال­ هاست در کارگاه تولیدی این گروه و با بهره گیری از دانش فنی حاصل از زحمات همکاران درحال تولید است. با این وجود، واردات این مواد از سایر کشورها به ایران در حال انجام می باشد.
وی اشاره کرد: انتظار ما از مسئولان، جلوگیری از واردات مواد و محصولاتی است که در کشور باکیفیت مطلوب تولید می شوند و این درخواست و انتظار در جهت حمایت اساسی از تولیدات داخلی است.
رشد ۶۵ درصدی تولید و فروش مواد شیمیایی گروه پروسه جهاد تهران در سال ۱۴۰۰
مدیر گروه پروسه سازمان جهاد دانشگاهی تهران از رشد ۶۵ درصدی میزان تولید و فروش مواد شیمیایی این گروه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ماقبل آن(سال ۹۹) آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای برنامه پیش بینی شده برای سال ۱۴۰۱، انتظار می رود بتوان با تلاش بیشتر، روند صعودی را ادامه داده و به افزایش درآمد ۱.۵ برابری دست پیدا نماییم.
طاهرخانی به سابقه طولانی گروه پروسه سازمان جهاد دانشگاهی تهران در تولید مواد شیمیایی اشاره نمود و گفت: این گروه مواد فعال سطحی را بعنوان محور اصلی کارهای خود انتخاب نموده و تحقیقات زیادی در حوزه تولید این مواد انجام داده و تا حالا محصولات شیمیایی چون استرهای سوربیتان(اسپن ها)، امولسیفایر قیر، مواد تعلیق شکن، پتاسیم لائورات، مواد ضدچسبندگی، ماده پوشش دهنده، گلیسرول مونواستئارت، و خیلی از مواد دیگر را طی سالهای قبل به مرحله تولید و فروش رسانده است.
وی اضافه کرد: مواد فعال سطحی از حساس ترین مواد شیمیایی در صنایع شیمیایی هستند و بدون حضور این مواد، فعالیت خیلی از صنایع شیمیایی با مشکلات جدی روبرو می شود.
بی نیازی کشور از واردات برخی مواد شیمیایی با دستیابی گروه پروسه به دانش فنی و تولید صنعتی
مدیر گروه پروسه سازمان جهاد دانشگاهی تهران اشاره کرد: گروه فرآیندهای شیمیایی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با کوشش های مستمر طی ۳۰ سال قبل موفق به کسب دانش فنی و تولید صنعتی برخی مواد شیمیایی حیاتی برای صنایع مادر کشور شده و از وابستگی کشور به واردات این مواد و خروج ارز جلوگیری به عمل آورده است.
طاهرخانی با اشاره به اینکه طی این مدت زمان، تولیدات دانش بنیان از طرف این مجموعه وارد صنعت کشور شده، اشاره کرد: عمده تولیدات دانشی این گروه، برای اولین بار در کشور اجرا شده و تعدادی از آنها، بعد از مدتی با برون سپاری و یا انتقال دانش فنی، از حالت انحصاری، خارج و بصورت رقابتی و چند کارگاهی در کشور عرضه شده اند.
براساس گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، وی همین طور اظهار داشت: اکنون ظرفیت تولیدی گروه فرآیندهای شیمیایی جهاددانشگاهی به حدی است که می تواند تمام نیاز صنعت کشور به استرهای سوربیتان و امولسیفایرهای قیر امولسیونی را تامین کند. این محصولات با پارامترها و مشخصات استاندارد BP و نیز مشخصات مورد درخواست صنایع متقاضی، تولید و عرضه می شوند.
تأکید بر ضرورت حمایت های مادی و معنوی در راه تبدیل ایده به محصول
مدیر گروه پروسه سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به مسائل و مشکلات فراوان موجود در راه تبدیل ایده به تولید محصول و تجاری کردن آن، اشاره کرد: نبود حمایت مادی و معنوی همچون تسهیل گری در قوانین در رابطه با پژوهش های کاربردی، بومی سازی و امکان تست عملیاتی در واحدهای مصرف کننده، به ویژه صنایع دولتی و نیز عدم اراده و عزم جدی برای رفع موانع تولید دانشی، مشکلات مهمی است که مجموعه های پژوهشی و پژوهشگران با آن مواجهند.
طاهرخانی افزود: شرایط به شکلی است که تا آن زمان که محصول تا مراحل پایانی تجاری شدن و کسب درآمد نرسد، مورد حمایت قرار نمی گیرد و این در حالیست که هزینه های متحمل شده تا قبل از رسیدن به این مرحله، قابل تأمل است. علاوه بر این، نگهداشت تیم اجرا(محققان) و حمایت لازم در مراحل میانی کار بمنظور ایجاد انگیزه و ادامة مسیر تا حصول به نتیجه، از نکات ظریف این زنجیره فعالیت است که البته مغفول واقع شده است.
منبع:

1401/02/30
14:24:49
5.0 / 5
278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS