ربات انسان نما سلامت روان کودکان را ارزیابی می کند

ربات انسان نما سلامت روان کودکان را ارزیابی می کند به گزارش ابزار اپل، دانشمندان دریافتند ربات انسان نما می تواند ضمن جلب اعتماد و علاقه کودکان، سلامت روان آنها را با موفقیت ارزیابی کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سایِنس دِیلی (Sience Daily)، یک تیم متشکل از دانشمندان علم رباتیک، دانشمندان علوم کامپیوتر و روانپزشکان دانشگاه کمبریج انگلستان، در یک پژوهش، از یک ربات انسان نما برای ارزیابی سلامت روان کودکان استفاده کردند.
این اولین باری بود که از ربات ها برای ارزیابی سلامت روان کودکان استفاده شد. پژوهشگران معتقدند ربات ها در کنار روش های سنتی ارزیابی سلامت روان، به کار می آیند؛ هرچند قرار نیست جایگزین دریافت حمایت حرفه ای برای سلامت روان باشند.
در زمان همه گیری کووید ۱۹، آموزش مجازی، فشارهای مالی و جدایی از هم سالان و دوستان بر سلامت روان خیلی از کودکان تاثیر گذاشت. حتی پیش از همه گیری نیز، اضطراب و افسردگی در بین کودکان در انگلستان رو به فزونی بود؛ اما منابع و حمایت های صورت گرفته در این حوزه بسیار اندک بود.
پروفسور هَتیس گانز (Hatice Gunes)، که هدایت لابراتوار هوش عاطفی و رباتیک را در بخش فناوری و علوم کامپیوتری دانشگاه کمبریج بر عهده دارد، بر روی این مورد مطالعه می کرد که چطور می توان از ربات های مددکار اجتماعی بعنوان مربیان سلامت روان انسان ها استفاده کرد؛ اما در سالهای اخیر او بر روی این مورد هم تمرکز کرده است که این ربات ها چگونه می توانند به کودکان سود برسانند.
این دانشمند اظهار می کند: پس از اینکه مادر شدم، برایم جالب شد که بدانم بچه ها در فرآیند رشد چگونه خودشان را ابراز می کنند و این مورد امکان دارد چگونه با کار من در زمینه علوم رباتیک هم پوشانی داشته باشد. کودکان کاملاً لمسی هستند و به سمت فناوری کشیده می شوند. اگر از یک ابزار مبتنی بر صفحه استفاده کنند، از دنیای فیزیکی جدا می شوند اما ربات ها کامل اند؛ چونکه در دنیای فیزیکی هستند. آنها تعامل بیشتری دارند؛ ازاین رو کودکان بیشتر با آنها درگیر می شوند.


در این پژوهش ۲۸ کودک هشت تا سیزده ساله شرکت داشتند. هرکدام از کودکان شرکت کننده، در یک جلسه ۴۵دقیقه ای، با یک ربات نائو، یک ربات انسان نما با قد حدود ۶۰ سانتی متر، شرکت کردند. یکی از والدین یا سرپرست کودک به همراه اعضای تیم تحقیقاتی، آنها را از اتاق مجاور تماشا می کردند. پیش از هر جلسه، کودکان و والدین یا سرپرست آنها پرسشنامه استاندارد برخط را برای ارزیابی سلامت روانی کودک تکمیل می کردند.
شرکت کنندگان در طول جلسه با ربات صحبت می کردند یا سنسورهای روی دست و پای آنرا لمس می کردند و از این طریق با آن تعامل داشتند. حسگرها، ضربان قلب و حرکات سر و چشم شرکت کنندگان را در طول جلسه ردیابی کردند.
همه کودکان شرکت کننده در این پژوهش گفتند که از صحبت با ربات ها لذت بردند. برخی از آنها اطلاعاتی را با ربات ها در بین گذاشتند که با هیچ کس دیگری در بین نگذاشته بودند یا در پرسشنامه برخط ذکر نکرده بودند.
پژوهشگران دریافتند که در کودکانی که مشکلات در ارتباط با سلامت روان را تجربه نمی کنند، تعامل با ربات منجر به افزایش پاسخ های مثبت به پرسش ها می شود. با این وجود، ربات احتمالا کودکانی را که نگرانی های در ارتباط با سلامتی را تجربه می کنند، قادر به افشای احساسات و تجربیات واقعی خود می کند و این منجر به افزایش پاسخ های منفی آنها به پرسش ها می شود.
پژوهشگران این پروژه می گویند: از آنجاییکه رباتی که ما از آن استفاده می نماییم به اندازه یک کودک است و اصلاً تهدیدکننده نیست، کودکان امکان دارد آنرا بعنوان یک محرم ببینند و احساس کنند اگر اسرار را با آن در بین بگذارند، گرفتار مشکل نمی شوند. محققان دیگر دریافته اند که احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان اطلاعات خصوصی شان، مثلا این که دیگران برایشان قلدری کرده اند، را با ربات ها در بین بگذارند تا با بزرگسالان.
نتایج پژوهش دانشمندان گواه اینست که ربات ها می توانند ابزار مفیدی برای ارزیابی روانشناختی کودکان باشند؛ اما دانشمندان آنها را جایگزین تعامل انسانی نمی دانند.

1401/06/12
18:37:01
5.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS