دستاوردی جدید از محققان

چگونه قرص بخوریم تا سریع تر اثر کند؟

چگونه قرص بخوریم تا سریع تر اثر کند؟ به گزارش ابزار اپل، پژوهش های جدید دانشمندان، نشان داده است چگونگی بلعیدن قرص بر روی سرعت جذب آن در بدن تاثیر می گذارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری سای تِک دِیلی (SciTechDaily)، احتمالا هنگام مصرف قرص سردرد کسی به وضعیت بدنش توجهی ندارد؛ اما پژوهش های اخیر دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا حاکی از اینست که وضعیت بدن تاثیر زیادی بر سرعت جذب داروها دارد.
راجات میتال (Rajat Mittal)، یکی از مهندسان دانشگاه جانز هاپکینز و متخصص دینامیک سیالات می گوید: هنگامی که متوجه شدیم وضعیت بدن انسان چه تأثیری بر سرعت انحلال قرص دارد، بسیار شگفت زده شدیم. قبلاً هنگام مصرف قرص هیچگاه به این فکر نمی کردم که بدنم باید چه وضعیتی داشته باشد؛ اما هم اکنون حتما به این مورد فکر می کنم.
در سالهای اخیر، مدلهای دقیقی طراحی شده اند که فعالیت اعضای مهم مختلف بدن بخصوص قلب را نشان می دهند. مدل این تیم، استامَک سیم (StomachSim) نام دارد و یکی از نخستین مدل هایی است که شبیه سازی معده انسان را انجام می دهد. این مدل با استفاده از فیزیک، بیومکانیک و مکانیک سیالات، آنچه را در هنگام تجزیه غذا یا تجزیه داروها در معده رخ می دهد، شبیه سازی می کند.

توصیه های محققان برای داشتن وضعیت مناسب در هنگام مصرف دارو
بیشتر قرص ها، تا وقتی که معده محتویاتش را به روده نفرستد، تاثیر نمی گذارند. در نتیجه، اگر قرص طوری بلعیده شود که به آنتروم معده نزدیک تر باشد، سریع تر تجزیه و محتویاتش به دوازدهه، نخستین قسمت روده کوچک، تخلیه می شود. اگر قصد دارید برای این قسمت معده، قرص استفاده کنید، وضعیت بدن شما جهت استفاده از جاذبه و عدم تقارن طبیعی معده اهمیت دارد.
تیم پژوهشی، چهار وضعیت را آزمایش کرد. خوردن قرص در حالیکه افراد بر پهلوی راست استراحت می کردند، بیشترین تاثیر را داشت و قرص را به عمیق ترین قسمت معده می فرستاد و سرعت انحلال آن ۲.۳ برابر سریع تر از هنگامی بود که افراد صاف نشسته بودند. بدترین وضعیت، درازکشیدن به سمت چپ بدن بود.
اعضای تیم با نکته ای مواجه گشتند که شگفتی آنها را برانگیخت؛ اگر زمان انحلال یک قرص، ۱۰ دقیقه باشد، در صورتیکه فرد در زمان مصرف آن صاف نشسته است تا ۲۳ دقیقه و اگر به سمت چپ دراز کشیده باشد، بیشتر از ۱۰۰ دقیقه طول می کشد تا قرص حل شود.
برای افراد مسن کم تحرک یا بستری، این که هنگام مصرف قرص، به سمت چپ برگردند یا سمت راست، تفاوت زیادی بوجود می آورد.
راست ایستادن در هنگام مصرف قرص، دومین انتخاب مناسب بود که میزان تاثیر آن با درازکشیدن به پشت هم اندازه بود.
به گفته دانشمندان حتی یک تغییر کوچک در شرایط معده منجر به تفاوت های شایان توجهی در میزان اثرگذاری یک داروی خوراکی می شود.
تأثیر بیماری معده بر انحلال دارو شبیه به تاثیر وضعیت بدن در هنگام مصرف دارو و نشان دهنده اهمیت این مورد بود.
حاصل این پژوهش در مجله فیزیک سیالات (Physics of Fluids) به چاپ رسیده است.


منبع:

1401/06/20
08:39:26
5.0 / 5
108
تگهای خبر: تخصص , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS