شماره های رند چگونه خرید و فروش می شوند؟

شماره های رند چگونه خرید و فروش می شوند؟ به گزارش ابزار اپل، سیمکارت های دائمی قدیمی که تقاضای زیادی برایشان وجود دارد، تعیین کننده قیمت سیمکارت هستند و با عنایت به جایگاهشان نزد کاربران و قدمتی که دارند، به شکلی ایجاد بورس کرده اند و قیمت برخی از این سیمکارت ها بعضاً به چند صد میلیون یا میلیارد هم رسیده است.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، به صورت کلی سیمکارت ها را از نظر عرضه میتوان به دو دسته تقسیم کرد؛ سیمکارت هایی که به روز توسط اپراتورها واگذار می شوند و متقاضی می تواند به سادگی تهیه نماید و دلیلی ندارد در بحث عرضه و تقاضا، گرفتار افزایش و کاهش قیمت شوند و سیمکارت هایی با کدهای قدیمی تر و شماره های خاص که متقاضی و بازار خاص خویش را دارند و دیگر عرضه نمی شوند.
این سوال گاها وجود دارد که هزینه سیمکارت رند چقدر است؟ چه عواملی در قیمت شماره رند تأثیر گذارند؟ در جواب میتوان اظهار داشت که پیش شماره و کد سیمکارت صفر یا کارکرده بودن، دائمی یا اعتباری بودن و نوع رندی، تعیین می کنند که یک سیمکارت رند چه قیمتی می تواند داشته باشد.
اما در پاسخ به این سؤال که خرید سیمکارت رند صفر بهتر است یا کارکرده نظر کارشناسان بر اینست که کارکرده بودن سیمکارت رند تأثیر مستقیمی روی قیمت آن دارد. خرید سیمکارت همراه اول رند صفر مانند خرید خودروی صفر است. همانطور که خودروی کارکرده و صفر هیچ تفاوتی در آپشن های آن ندارد، در مورد سیمکارت هم به همین شکل است و شاید تنها تفاوت سیمکارت کارکرده با صفر اینست که زنگ خور داشته و امکان دارد قبلا شبکه های اجتماعی روی آن فعال شده باشد.

از سوی دیگر، در مواردی امکان دارد از تمایل افراد به خرید سیمکارت هایی که شماره هایی رند دارند و یا سیمکارت های دائمی مشابه شماره های اعتباری افراد، سوءاستفاده شود؛ بدین صورت که با فرد تماس گرفته و پیشنهاد می دهند که با دریافت مبلغ پایین تری از حد معمول، می تواند صاحب سیم کارتی با شماره مورد نظر شود، در حالیکه این کار کلاهبرداری است و با واریز مبلغ مورد نظر، دیگر نه خبری از سیمکارت می شود و نه شخصی که با شما تماس گرفته است.

اما باید توجه داشت که اپراتورها اطلاع رسانی خویش را از راه روابط عمومی و پایگاه های اطلاع رسانی انجام می دهند و اینطور نیست که بخواهند فروش سیمکارت را به افراد عادی و شخص و فروشنده های معمولی واگذار کنند. با عنایت به این شرایط، کاربر و مصرف کننده باید توجه کند که اگر خارج از این چارچوب، فردی با آنها تماس گرفت و قصد فروش سیمکارت داشت، احتمال کلاهبرداری وجود دارد.
بر این اساس، سیمکارت ها با شماره های رند که راحتتر در خاطر می مانند، همواره از بهایی بالاتر از حد معمول برخوردار بوده و با قیمتی بالاتر از نرخ رایج به فروش می رسند. در این میان قیمت بعضی از این شماره ها گاهی به چند صد میلیون تومان هم می رسند. اما اینکه تعیین قیمت برای این خطوط از چه قاعده و قانونی پیروی می کند، موضوعی است که شاید پاسخ چندان روشنی برای آن وجود نداشته باشد؛ هرچند در این حوزه از جانب رگولاتوری مصوباتی هم ابلاغ گردید و فعالان بازار موبایل هم بر این نکته تاکید دارند که این تعرفه گذاری برپایه تجربیات و شرایط بازار صورت می گیرد.
نکته دیگر آن که در گذشته قیمت سیمکارت های رند در بازار آزاد اغلب به شکل توافقی تعیین می شد، اما اپراتورهای تلفن همراه هم با راه اندازی سامانه هایی وارد این عرصه شدند و مستقیم به واگذاری سیمکارت های رند می پردازند. اپراتور اول تلفن همراه، با راه اندازی سامانه ای برای واگذاری سیمکارت های رند شرایطی ایجاد کرد تا به قول مسؤلان این شرکت جلوی قیمت های نجومی گرفته شود.
با این وجود مسؤلان معتقدند افزایش قیمت سیمکارت به سرعت افزایش قیمت گوشی نیست، اما آن هم علل خاص خویش را برای افزایش یا کاهش قیمت دارد؛ با عنایت به محدودیت عرضه و توزیع، حجمی از تقاضا همیشه وجود دارد و نوسانات نرخ ارز هم چندان تاثیری بر آن ندارد، البته بی تأثیر هم نیست مضاف بر این عوامل دیگری مانند عرضه سیمکارت، میزان عرضه و تقاضا و عدم توازن بین عرضه و تقاضا بر قیمت سیمکارت خیلی موثر است.
در همین رابطه اپراتور تلفن همراه (همراه اول) اخیرا اعلام نموده است که ابتدای خرداد سالجاری دور جدید واگذاری شماره های رند همراه اول شروع می شود و متقاضیان می توانند برای مشاهده و شرکت در حراج، به سامانه حراج این اپراتور رجوع کنند. برپایه اصول و ساختار ارزشی اپراتور اول تلفن همراه که مبین عرضه و انجام خدماتی آسان و در دسترس برای عموم متقاضیان شماره های رند است، واگذاری شماره های رند همراه اول از راه برگزاری حراج برای عموم متقاضیان و به صورت اینترنتی به آدرس rond.mci.ir صورت می پذیرد.
متقاضیان شرکت در حراج شماره های رند همراه اول، باید ضمن تأیید شرایط و ضوابط در ارتباط با شرکت در حراج و همینطور وارد کردن صحیح اطلاعات درخواستی و هویتی در سامانه مذکور، نسبت به واریز آنلاین رقم ودیعه که معادل ۲۰ درصد مبلغ پایه شماره تلفن همراه مدنظرشان است، اقدام نمایند.
برقراری اعتبار زمانی هر حراج هم منوط به دو شرط است که لزوماً هر دو باید برقرار باشد تا حراج به پایان برسد. شرط نخست آنکه «زمان قانونی» حراج به پایان برسد که این زمان برای هر حراج متغیر است و در زمان شروع حراج اعلام می شود. دیگری هم این که از آخرین پیشنهاد قیمت بر روی یک شماره، باید ۸ ساعت گذشته باشد؛ در صورت اعلام پیشنهاد جدید پیش از اتمام مدت زمان حراج، مدت زمان حراج برای یک دوره ۸ ساعته دیگر تمدید می شود.

منبع:

1402/03/02
13:32:36
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS