برای رهایی از وضع کنونی اینترنت، فرق می کند چه کسی رییس جمهور شود

برای رهایی از وضع کنونی اینترنت، فرق می کند چه کسی رییس جمهور شود ابزار اپل: آیا وزیر ارتباطات فقط کارش کابل کشی است یا در فیلترینگ و رفع فیلتر هم صاحب اختیار است؟ با تغییر دولت ها آیا سیاست های حاکم بر اینترنت ایران می تواند تغییر کند یا نه؟ آیا وضعیت اینترنت در دولت مسعود پزشکیان با دولت سعید جلیلی متفاوت خواهد بود؟به گزارش ابزار اپل، روزنامه هم میهن نوشت: اینروزها در کشاکش انتخاباتی عجیب و پیش بینی نشده، چنین سوالاتی بیش از هر زمان تکرار می شود، چون بنظر می رسد مسئله اینترنت در ایران یکی از با اهمیت ترین دغدغه های بدنه گسترده ای از مردم شده است و امکان سنجی بهبود آن می تواند در تصمیم خیلی از مردم در مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات ریاست جمهوی اثرگذار باشد.

روایت رایج میان مردم آنست که این چیزها با تغییر دولت ها تفاوتی نمی کند و تصمیمات اصلی جای دیگری گرفته می شود. روایت ها هرچند شاید مبتنی بر فکت ها نباشند، اما اغلب وجوهی از حقیقت را هم نمایان می سازد. مردم بر طبق تجربه زیسته خود از دهه ۸۰ تا حالا دیده اند که فیسبوک، توییتر، یوتیوب، تلگرام، اینستاگرام، واتساپ و... در تمام دولت ها فیلتر شده اند و درنهایت اینترنت شان هر روز محدودتر شده است. برای پیش بینی وضعیت آینده اینترنت کافی است به مسیری که ما را به امروز رسانده است نگاه نماییم.

از اسفندماه سال ۹۰ که در برخورد با پدیده دردسرساز اینترنت شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد تا امروز، این شورا به عنوان نهاد بالادستی برای سیاستگذاری اینترنت و ایجاد هماهنگی بین سایر نهادها در این زمینه مصوبات متنوعی داشته است. این نهاد هرچه قبل تر رفت، اختیارات گسترده تری برای خود قائل شد و در کنار مرکز ملی فضای مجازی به عنوان بازوی اجرائی خود، کمیسیون عالی تنظیم مقررات به عنوان نهاد تنظیم گر، ناظر و مرجع رسیدگی به شکایات، عملاً وظایف هر سه قوه را در تقنین، اجرا و نظارت به عهده گرفت.
ایده شبکه ملی اطلاعات (که به اشتباه اینترنت ملی خوانده می شود) و تمام مصوباتی که ذیل آن تعریف می شود، دست پخت این شورا و مرکز است. مصوباتی که چشم انداز واضحی برای آینده اینترنت در ایران ترسیم کرده است: استقلال کامل شبکه ملی اطلاعات در سه لایه زیرساخت، خدمات (نرم افزاها و پلت فرم ها) و محتوا از اینترنت به عنوان یک شبکه درهم تنیده بین المللی. به این معنا که این شبکه بتواند بدون نیاز به اینترنت نیازهای کاربران را رفع کند و مشوق های سلبی و ایجابی مختلفی جهت استفاده کاربران از خدمات مبتنی بر این شبکه بجای اینترنت در نظر گرفته شود.

1403/04/18
17:33:34
5.0 / 5
49
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS