اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبكه 5G

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبكه 5G به گزارش ابزار اپل بیشتر كشورهای عضو اتحادیه اروپا به انجام تحقیقات و بررسی های ارزیابی خطرات و تهدیدات شبكه نسل پنجم اینترنت ۵G اقدام نموده اند و مقرر است نتیجه آن تا ماههای آینده در اختیار مقامات و مسئولان دولتی قرار بگیرد.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، در یك سال گذشته تلاش اپراتورهای مخابراتی و غول های تكنولوژی برای توسعه فناوری شبكه اینترنت ۵G شدت گرفته و هریك از آنها در تلاشند تا با همكاری شركت های مخابراتی مناطق مختلف جهان وارد همكاری و مذاكره شوند.
این در حالیست كه اخیرا گزارش های گوناگونی از جانب جامعه بین المللی و دانشمندان فعال در حوزه فناوری انتشار یافته است كه با تشریح دقیق جزئیات و علت به بررسی معایب و مضرات راه اندازی نسل پنجم اینترنت همراه پرداخته اند.
دانشمندان با انتشار این گزارش ها از تمامی دولت های جهان درخواست و تقاضا كرده اند كه هرچه زودتر اقدامات لازم به منظور پیشگیری از توسعه شبكه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G را انجام دهند چونكه این شبكه مخابراتی و اینترنتی خطرات و تهدیدات جدی برای سلامتی شهروندان كشورهای مختلف ایجاد خواهد نمود.
طبق گزارش وب سایت telecoms، بدین منظور نهادهای مسئول در ۲۴ كشور از ۲۸ كشور عضو اتحادیه اروپا اخیرا به انجام تحقیقات و بررسی های جدید برای ارزیابی شبكه اینترنت همراه ۵G اقدام نموده اند تا نتایج و یافته های دقیق خویش را در این زمینه تا اكتبر سال جاری میلادی در اختیار دولت این كشورها قرار دهند. كارشناسان بر این باورند در صورتیكه نتایج این تحقیقات و پروژه ارزیابی خطرات شبكه 5G نشان دهد كه توسعه زیرساخت های مربوط به این شبكه سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست را به مخاطره می اندازد، اروپا با فعالیت شركت های مخابراتی و اپراتورهای فعال در این عرصه مقابله و جلوگیری خواهد نمود و بدین ترتیب انتظار می رود كه سرنوشت و آینده خوبی در انتظار این شبكه نباشد و در جاهای دیگر جهان هم پروژه توسعه آنرا آخر ببخشند.
این در حالیست كه برخی دیگر از كارشناسان و تحلیلگران معتقدند شبكه 5G برای خیلی از شركت های مخابراتی و كشورهایی كه با آنها قرارداد بسته اند، سودآوری بسیار بالایی دارد و حتی در صورتیكه برای سلامت انسان و محیط زیست خطرآفرین باشد، با لابی گری تلاش خواهند كرد كه نتایج تحقیقات مربوطه را تحریف كرده و یا آنرا رسانه ای نكنند.
این پروژه كه در ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی به درخواست كمیسیون اتحادیه اروپا آغاز شد، مقرر است تمامی تهدیداتی كه توسعه و برقراری شبكه اینترنت ۵G در كشورهای مختلف ایجاد می كند، را بررسی و ارزیابی كند.
در این گزارش آنها خاطرنشان كرده بودند كه تكنولوژی ۵G از بخشی از طیف رادیویی به نام امواج میلیمتری استفاده می نماید كه این امواج خصوصیت های منحصربفردی دارند كه یكی از آنها فركانس بالای آنهاست. این امواج به منظور انتقال اطلاعات با حجم بالا و سرعتی بسیار زیاد، باید فركانس بالایی هم داشته باشند. اما این در شرایطی است كه این نوع از امواج یكپارچگی خویش را در فاصله های طولانی از دست داده و از اجسام جامد به خوبی عبور نمی كنند. به همین خاطر برای جبران برد كوتاه و طول موج پایین این امواج میلیمتری، بر روی تمامی دستگاه های الكترونیكی و ابزارهای موردنظر حتی چراغ های راهنمایی و رانندگی و چراغ های خیابانی هم باید هزاران برج كوچك مخابراتی نصب شود تا در انتقال و جابجایی این امواج تداخلی ایجاد نشود. تعداد زیاد این برج های كوچك مخابراتی در سطح شهر است كه باعث نگرانی دانشمندان فعال در حوزه فناوری، پزشكی و محیط زیست شده است و سبب شده كه دولت ها و شركت های مخابراتی در توسعه این فناوری به تردید بیفتند.
از خطرات و تهدیداتی كه این امواج برای سلامتی انسان، حیوان و محیط زیست ایجاد می كند، می توان به موارد زیر اشاره كرد:
۱. افزایش رشد و تكثیر سلولی
۲. افزایش احتمال مبتلا شدن به سرطان
۳. صدمه های ژنتیكی
۴. تغییرات منفی در سیستم تولیدمثل
۵. اختلالات یادگیری و مشكلات ذهنی
۶. اختلالات عصبی و مغزی
۷. تاثیرات منفی بر محیط زیست
در این گزارش جامع بالغ بر ۱۸۰ نفر از دانشمندان از بیشتر از ۳۵ كشور جهان این اطلاعات را تایید كرده و ۲۳۰ نفر از دانشمندان و محققان ارشد تحقیقاتی در بهترین دانشگاه های جهان هم از جامعه بین المللی درخواست كرده اند كه در توسعه این فناوری تجدیدنظر كرده و در صورت لزوم، بعضی از فناوری های بكاررفته در آنرا تغییر داده و یا اصلاح كنند.1398/05/03
11:06:11
5.0 / 5
4377
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS