روایت اقتصاد ایران در هشتم بهمن ماه

دلالان، شمشیر را برای بانک مرکزی از رو بستند!

دلالان، شمشیر را برای بانک مرکزی از رو بستند! ابزار اپل: به گزارش ابزار اپل، اقتصاد ایران هفته ای آرام را شروع کرد و بر خلاف هفته های گذشته نه مصرف بالای گاز مشکل ساز شده و نه حواشی بورس کالا مانند سابق ادامه دارد، هرچند که پس لرزه های نامه شورای رقابت از یک سو و تلاش دلالان بری ملتهب نگه داشتن بازار از طرفی به قوت خود باقی است.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، بانک مرکزی در هفته جاری عرضه سکه در بورس کالا را ادامه می دهد، کوشش برای تداوم عرضه خودرو ها در بورس ادامه دارد و بازارها به آرامشی نسبی رسیده اند، هرچند تورم ماه های گذشته هم به حرکت خود ادامه داده و این دفعه ملموس ترین اثر را بر بازار گوشت قرمز گذاشته است. همانطور که پیش از این هم مشخص بود، ورود دولت و به صورت خاص بانک مرکزی به بازار طلا و ارز، به مذاق دلالان و سفته بازان این عرصه خوش نیامده و تلاش می کنند با دادن اعداد غیرواقعی و ثبت سفارش با قیمت های خارج از عرف، دامنه قیمتی در بورس کالا را تغییر دهند تا شاید بازار آزاد هم متاثر از این قیمت ها، به میل آنها حرکت نماید. تلاشی که البته تابحال نتیجه ای برای آنها نداشته و قیمت طلا در اولین روز کاری هفته جاری همچنان نزولی باقی مانده است.
شکست خورده روز: دلالان طلا
بازار سکه و طلای داخلی مانند روزهای پایانی هفته گذشته، همچنان روند نزولی قیمت خویش را ادامه داده است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با تغییرات قیمتها در بازار اولین روز از هفته جاری (امروز)، نسبت به آخرین معاملات بازار هفته گذشته، اظهار داشت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۷۰۰ هزار تومان کاهش قیمت ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ۴۰۰ هزار تومان ریزش ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار امروز معامله شد. نیم سکه با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی ۱۴ میلیون تومان و ربع سکه با ۳۵۰ هزار تومان کاهش هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده است. سکه های گرمی هم با ۱۵۰ هزار تومان افت بها چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دادوستد شده است.
عرضه ربع سکه همچنان در بورس کالا ادامه دارد. طی معاملات امروز ربع سکه در بازار سرمایه، هر قطعه از این سکه تا هشت میلیون و ۹۰ هزار تومان معامله شده است. این اتفاق در حالی رخ داده که هنوز برخی افراد و دلال ها با ثبت سفارش با قیمت هایی عجیب و غیرمنطقی در بورس کالا تلاش می کنند بازار را ملتهب کنند و عملا شمشیر را برای برهم زدن تعادل بازار از رو بسته اند. این روند امروز هم ادامه پیدا کرد، تا جایی که برخی حاضرند با ثبت سفارش هایی با قیمت هایی عجیب حتی تا سقف ۱۶ میلیون تومان که حتی از قیمت معامله ربع سکه در بازار آزاد هم بسیار بالاتر است، روند عرضه سکه در بورس را متاثر کنند؛ با این وجود بانک مرکزی توانسته همچنان با قیمتی پایین تر از نرخ بازار، عرضه ربع سکه را ادامه بدهد و این مورد تأثیر خود در قیمت بازار را در تمام روزهای گذشته نشان داده است.
در بازار دلار هم رئیس کل بانک مرکزی تاکید دارد که حضور این بانک در بازار ادامه خواهد داشت، هرچند امروز سامانه برخط بازار متشکل معاملات ارز ایران با اختلال مواجه گردید اما رویکرد بانک مرکزی در این عرصه تغییری نکرده است. مسعود توکلی - دبیر داخلی مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران - در اینباره به ایسنا اظهار داشت: پیرو دستور بانک مرکزی در رابطه با سرفصل ۵۶ نیازهای ضروری متقاضیان، فرایند تخصیص و دریافت ارز باید به صورت حضوری صورت گیرد و نیازی به ثبت نام و نوبت دهی اینترنتی نیست. بنا بر این سامانه نوبت دهی فعلاً از دسترس خارج شده است.
بر خلاف هفته های گذشته که رقابت میان سرمایه گذاران در بازارهای طلا و بورس ادامه داشت، این دفعه هفته در ایران با اوج گیری ارزهای دیجیتال شروع شد. بازاری که در ماه های گذشته سقوطی جدی را تجربه کرده و حالا بنظر می رسد درحال بازگشت به روزهای خوش گذشته است. شاخص ترس و طمع بیتکوین برای نخستین بار در ۱۰ ماه گذشته «طمع» را به نمایش گذاشت و امکان دارد نشانه ای باشد که سرمایه گذاران نسبت به بیتکوین خوش بین تر شده اند و در آینده نزدیک مایل به پذیرش ریسک های بزرگ تر هستند.
چهره روز: گوشت قرمز
بر مبنای آخرین گزارش مرکز آمار، تورم برخی کالاهای خوراکی با نرخی بالاتر از نرخ تورم عمومی بالا رفته و در این بین رشد قیمت گوشت قرمز هم مشهود بوده است. پیگیری از فروشندگان و تولیدکنندگان گوشت در رابطه با علل این اتفاق به این نتیجه ختم می شود که نان برخی واسطه ها و دلالان وقتی چرب تر می شود که دست مردم کمتر به گوشت برسد.
در خبری دیگر، با وجود این که قرار بود گوشت گرم وارداتی از امروز وارد بازار شود اما بنا بر گفته مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی این گوشت از یکی دو روز آینده توزیع می شود.
شاکی روز: مجید عشقی
شورای رقابت که در سالهای قبل همواره نامش با ابهام ها و چالش های بازار خودرو گره خورده، در هفته گذشته و بعد از آنکه به نظر می رسید تمام طرف ها با عرضه خودرو در بورس کالا کنار آمده اند بار دیگر در صحنه حاضر شد و با نامه ای که رئیس آن نوشت، ابهام های جدیدی به وجود آورد. این شورا در ایام بعد با یک نامه رسمی هم به عرضه خودرو در بورس واکنش نشان داد.
امروز هم رئیس سازمان بورس در متنی خطاب به رئیس شورای رقابت گفته که نامه هفته گذشته این شورا، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از پول مردم را سوزانده است. در بخشی از متن مجید عشقی آمده: یکی از مصادیق صدمه در اقتصاد تصمیمات خلق الساعه و بدون هماهنگی با ذینفعان بازار است که باعث نااطمینانی در اقتصاد و توزیع رانت می شود. نامه جنابعالی در همان لحظات ابتدایی انتشار (ساعت ۱۱ صبح) باعث افت ناگهانی قیمت در صنعت خودرو و ساخت قطعات و در ادامه بازار، سبب منفی شدن جو عمومی بازار سرمایه شد، اثر این خبر بگونه ای بود که شاخص کل بورس اوراق بهادار برپایه قیمت های لحظه ای با افت قابل ملاحظه ۲۵ هزار واحدی مواجه گردید و این جو منفی برای روز بعد هم ادامه یافت. همینطور ارزش بازار سرمایه به واسطه تاثیر مستقیم این خبر در همان روز نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افت و ضرر قابل توجهی به دارایی سرمایه گذارانی که به مصوبات پیشین اعتماد کرده بودند وارد نمود.
ماجرای بورس و خودرو به همین جا هم ختم نمی شود و ارزیابی بازار بورس نشان از آن دارد که اوضاع سهم های خودرویی خوب نیست. بازار سرمایه در حالی به کار خود در اولین روز هفته تمام کرد که بیشترین تعداد صف فروش در ارتباط با گروه خودرو و ساخت قطعات بود. همینطور بیشترین خروج پول حقیقی از این گروه صورت گرفت.
البته آمار تولید خودروسازان همچنان بالاست و جدید ترین گزارش در این حوزه هم نشان از رشد تولید دارد. آمار عملکرد خودروسازان بزرگ طی ۹ ماهه سالجاری نشان داده است که ایران خودرو و سایپا (و پارس خودرو بعنوان زیر مجموعه سایپا) در مجموع بالغ بر ۷۷۷ هزار دستگاه خودرو تولید کرده و بالغ بر ۸۳۶ هزار دستگاه هم در مدت مذکور سالجاری فروخته اند.
سرمایه گذار روز: روس ها
همانطور که پیش از این هم اعلام شده بود، با وجود تداوم شرایط تحریم، دولت تاکید کرده که جذب سرمایه گذاری خارجی را به شکل جدی دنبال می کند و جدید ترین آمارهایی که از جانب معاون وزیر اقتصاد اعلام شده نشان از رشد در این عرصه مهم دارد. رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران ضمن تشریح جزئیات سرمایه گذاری خارجی داخل کشور اظهار داشت: روسیه بزرگ ترین و نخستین سرمایه گذار خارجی است.
در خبری دیگر که به سرمایه گذاری جدید مربوط است، پایگاه خبری آفشور تکنولوژی (offshore-technology) با اشاره به آمار شرکت گلوبال انرژی دیتا در گزارشی نوشت: از میان ۶۲۱ پروژه ای که مقرر است در فاصله سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ فعالیتشان را در خاورمیانه آغاز کنند، پروژه های بالادستی ۸۱ مورد، پروژه های میان دستی ۱۴۱ مورد، پالایشگاه ۸۴ مورد و پتروشیمی با ۳۱۵ مورد، بالاترین تعداد پروژه ها را خواهد داشت. در بین کشورهای خاورمیانه، ایران در زمینه پروژه های آتی، پیشتاز است.
منبع:

1401/11/09
13:28:26
5.0 / 5
178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS