فین تک چیست؟

فین تک چیست؟ به گزارش ابزار اپل، فین تک (Fintech) به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در عرضه خدمات مالی است. فین تک معادل Financial technology یا Fintech، صنعتی در فضای اقتصادی کسب و کار است و به کمپانی هایی اشاره دارد که تلاش می کنند با کاربرد تکنولوژی خدمات مالی را کارآمدترکنند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، اهداف فین تک شامل کاهش هزینه ها (Reduction in costs)، حذف بوروکراسی ها (Eliminate burauccracy) و توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک های احتمالی (Intelligent ability to assess risk) است.
به کارگیری فین تک در کسب و کارها
معمولا هر تغییری در فرایند با مقاومت روبه رو می شود. تغییراتی که از نوع نرم افزاری است مقاومت آن به طور عمده از جنس بی اعتمادی است. از آنجائیکه بخش مالی یکی از حساس ترین بخش های بنگاه ها به حساب می آید، فین تک ها با مقاومت بیشتری در این عرصه مواجهند البته این مقوله به ذات حرفه حسابداری هم بر می گردد که از چارچوب تعریف شده مشخصی برخوردار می باشد و تغییرات را به سختی و در شرایط اطمینان می پذیرد.
دنیای دیجیتال هر لحظه درحال تحول است؛ بدیهی است صنعتی موفق تر خواهد بود که سریع تر بتواند از این دنیای بزرگ که بسیار بزرگتر از دنیای واقعی است در جهت توسعه خود بهره بگیرد.
بعضی از مواردی که در کسب و کارها میتوان از Fintech بهره گرفت بدین شرح قابل تبیین است:
استفاده از دستگاههای PDA به جای دستگاه POS
این دستگاه بر پایه نرم افزار اندروید بوده و قابلیت اتصال به سایر نرم افزارهای مالی را دارد که علاوه بر تراکنش های بانکی قابلیت ثبت سفارش و صدور فاکتور را دارد. دستگاه مزبور لزوم داشتن تبلت توسط بازاریابان را منتفی و همینطور مصرف کاغذ برای صدور فاکتور را محدود به کاغذهای رول می کند.
تمرکز مکانیزه وجوه
وجوه واریزی ناشی از فروش نمایندگی های مختلف کشور به صورت مکانیزه در مواعد روزانه به یک حساب تجمیع و بعد از آن به حساب تأمین کنندگان (Suppliers) برپایه فهرست معین منتقل می شود. در این فرایند هزینه های در ارتباط با صدور چک و صرف هزینه نیروی انسانی حذف می شود.
ویزیت الکترونیک
یکی از عمده ترین هزینه های صنعت پخش و فروش، هزینه های در ارتباط با نیروی انسانی است. استفاده از اپلیکیشن های موجود و نصب آن بر گوشی موبایل سوپر مارکت ها و دریافت سفارش مشابه فروشگاه های زنجیره ای گامی مؤثر در فین تک خواهد بود.
ارسال فاکتور مجازی به جای فاکتور واقعی
برای مشتریان با عنایت به ایجاد بستر لازم از حیث نرم افزاری با استفاده از فین تک امکان صدور و ارسال فاکتور های مکانیزه به آسانی فراهم است. امکان فوق علاوه برتسریع، حذف کاغذ را که هزینه زیادی را در قسمت ملزومات به خود اختصاص می دهد ممکن می کند.
مکانیزه کردن عملیات تنخواه داری و تنخواه گردانی
تکنولوژی مالی از جانب بانکها این امکان را فراهم نموده است که شرکت هایی که از شعب یا نمایندگی های مختلف برخوردار می باشند حساب های مجزا افتتاح و این حساب ها به صورت مکانیزه قابل شارژ هستند و از مزایای آن امکان مشاهده نحوه هزینه کرد آن توسط تنخواه داران و مشاهده موجودی و مدیریت کامل گردش تنخواه به صورت آنلاین است.
دسته بندی کسب و کارهای فین تک
۱. پرداخت
۲. پول و ارزهای رمز نگاری شده مانند بیتکوین و سیستم های مبتنی بر بلاکچین
۳. لندتک (Lendtech) یا خدمات قرض و وام
۴. ولث تک (WealthTech) یا کسب و کارهای فناوری در ارتباط با بورس و سرمایه گذاری
۵. مدیریت مالی شخصی
۶. انتقال بین المللی پول یا رمیتنس (Remittance)
۷. بانکداری روزمره و بانکهای بدون شعبه
۸. اینشور تک (InsureTech) یا کسب و کارهای فناوری بیمه
۹. رگ تک (RegTech) یا کسب و کارهای در ارتباط با قانون گذاری
۱۰. ربات های تریدر و اکسپرت ها
موانع و مشکلات فین تک
متفاوت بودن محیط قانونی کشورها
با وجود استقبال بالا از فین تک ها و تمایل کشورهاو شرکتهای بزرگ برای سرمایه گذاری در کسب و کارهای خلاقانه، شرکتهای نوپا هنوز با محیط های قانونی مختلف سازگاری پیدا نکرده اند. این مساله توسعه فین تک ها را در خیلی از بازارها با مشکل روبرو کرده است.
مشکل جذب سرمایه گذار در قالب قانون
دولت ها معمولا با عنایت به جوان بودن فین تک ها از آنها به گرمی استقبال نمی کنند. شرکتهای سرمایه گذاری هم معمولا راهبردهای خویش را با برنامه های اقتصادی دولت ها هماهنگ می کنند. ازاین رو جذب سرمایه گذاری برای فین تک ها با دشواری هایی همراه می باشد.
در ایران هم به دلیل نوپا و ناشناخته بودن این موضوع، مشکل جذب سرمایه گذاری شاید پس از مشکلات قانون گذاری مهم ترین مساله این حوزه باشد.
فقدان اطمینان و قطعیت در بازار
فین تک ها با استفاده از چابکی ذاتی خود به نسبت بانک ها، مدلهای کسب و کار سنتی رقبای خویش را مختل کرده اند. این مهم در نرخ رشد اقتصادی تاثیر منفی داشته است و سردرگمی، تردید و نوسان های قیمتی در بازارهای مرتبط را به دنبال داشته است. با عنایت به تمایل سرمایه گذاران به کاهش ریسک و با توجه به عدم قطعیت بالا در بازار های در رابطه با فین تک ها، جذب سرمایه گذاری دراین حوزه با چالش های فراوانی مواجه می باشد که در ایران هم این مشکل بیشتر مشهود است.
پولشویی و کلاهبرداری
تغییرات بازارهای مالی و غیرمالی امری اجتناب ناپذیر است و مشتریان به صورت روزافزون به استفاده از نرم افزار های ساده و کاربردی گرایش پیدا کرده اند.
شرکتهای این حوزه از اینترنت به منزله زیرساخت توسعه استفاده می نمایند از آنجائیکه نظارت نهادهای ملی و بین المللیبر این زیرساخت بسیار محدود است، خطر تقلب و پولشویی در فین تک ها بیشتر از سایر فعالان بازارهای مالی است. ازاین رو، به نظر می آید فین تک ها در آینده ی نه چندان دور با چالش های جدی تحت عناوین کنترل گردش های مالی پولشویی و تأمین مالی تروریسم مواجه خواهند شد.
امنیت
یکی از بزرگ ترین مخاطرات فناوری مالی، نفوذ و حمله به سیستم های پشتیبان است. فین تک ها برای توسعه برخی مدلهای کسب و کار ناگزیرند به سیستم های اطلاعاتی بانکهای پشتیبان دسترسی داشته باشند. از طرفی بانکها مکلفند از اطلاعات مشتریان خود محافظت کنند و مشتریان هم علاقه ای به افشای اطلاعات شخصی خود ندارند. ازاین رو شرکتهای فین تک با تدابیر کارآمد، اعتماد صنعت بانکی و مشتریان را جلب کرد و تضمین های لازم را برای حفاظت از آنها در مقابل حمله های سایبری فراهم نمایند.
نوآوری مخرب
نوآوری مخرب زمانی اتفاق می افتد که فناوری جدید عملکرد قدیمی بازار را مختل می کند. نوآوری مخرب در حالت کلی زمانی اتفاق می افتد که پیشرفت های تکنولوژیکی، کسب و کارها را مجبور به تغییر نگاههای صنعتی خود می کند. سرمایه گذاران بخش تکنولوژی و نوآوری همواره با ریسک نوآوری در تکنولوژی مواجهند.
سرعت در تسری فناوری مالی (Fintech) در لایه های فرآیندهای کسب و کار به رفع موانع و مشکلات اشاره شده بستگی دارد.
وزارت خانه ها و نهایتا دولت با سوگیری در این عرصه می توانند نسبت به رفع و تعدیل موانع فراسوی فین تک ها اقدام نمایند تا توسعه تکنولوژی با سرعت بیشتر در کسب و کارها رونق گرفته و شاهد سرمایه گذاری بیشتر سرمایه گذاران و فعالان کسب و کار در وادی Fintech باشیم.
کارشناس مالی: سید محمد رزمگیر
منبع:

1402/01/07
16:49:41
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS