سال پر از حمایت برای کسب و کارهای اینترنتی

سال پر از حمایت برای کسب و کارهای اینترنتی ابزار اپل: ابزار اپل: پشتیبانی از پلت فرم های داخلی طی چند سال قبل مورد توجه قرار داشت اما این مساله با محدودیت یکی از پلت فرم های خارجی مورد بحث قرار گرفت که در آن زمان یکی از دلیلهای محدودیت رفع انحصار از آن عنوان شده بود.به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، مسؤلان و سازمان های مربوطه روش های گوناگونی را برای پشتیبانی از پلت فرم های داخلی مانند وام های پنج میلیارد تومانی، پهنای باند مناسب، ارائه فضای هم مکانی به صورت مجانی و تعرفه مصرف دیتا به یک سوم تعرفه اینترنت کاهش پیدا کرد درنظرگرفتند، اما در دولت سیزدهم توجه به پلترفم های داخلی بیشتر از گذشته انجام شد بگونه ای که برای کسب و کارهایی که اواخر شهریورماه به علت ایجاد محدودیت برای برخی پلت فرم های خارجی زیان دیده بودند بسته حمایتی ویژه ای درنظر گرفته شد. آئین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال ۱۰ آبان با حضور عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- و تعدادی از مسؤلان این وزارت خانه برگزار شد.

آیین نامه مذکور ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت دولتی را برای کسب و کارهای اینترنتی شامل می شود. در این آئین نامه تسهیلات بسیار خوبی در بخش های متعدد پیشبینی شده است که به اعتقاد وزیر ارتباطات گام بسیار بزرگ و بلندی برای حمایت کسب و کارهای اینترنتی است که اگر این مصوبه به شکل کامل اجرا شود، حتما اتفاق بزرگی در کشور خواهد افتاد. صرف نظر از این که در ادامه برای دو پلت فرم خارجی چه اتفاقی رخ می دهد این مسیر دنبال می شود.

دولت حامی کسب وکارهای اینترنتی است و حتما این مسیر را دنبال خواهد کرد، اما آنچه که اهمیت دارد اینست که اجرای آئین نامه نیازمند عزم ملی است؛ یعنی همه دستگاه هایی که نامشان در این آئین نامه آمده باید پای کار بیایند. در بخش خدمات متنوع پرداخت این آئین نامه گفته شده، کاربرانی که در پلت فرم های داخلی فعالیت کنند، از مزایایی چون امکان راه اندازی حساب امانی، خرید اعتباری از سکوهای مشمول، پرداخت مستقیم، راه اندازی کیف پول، فراهم کردن درگاه پرداخت برای سکوهای مشمول توسط بانک مرکزی و امکان استفاده از رمز ریال درصورت راه اندازی استفاده نمایند.

در بخش اعتبار بخشی به کسب و کارهای اینترنتی و کاربران این امکان وجود دارد که به سکوها و کسب و کارهای احراز هویت شده، نشان ویژه یا تیک ویژه کسب و کار اعطا شود یا برای عموم کاربران امکان گرفتن نشان اعتبار شده (تیک آبی) فراهم گردد. معافیت مالیاتی در بخش حمایت های تبلیغاتی از سکوها و کسب و کارهای مشمول اعلام شده کاربرانی که در پلتفرم های داخلی فعالیت می نمایند از مزایایی مانند تخفیف حداکثری در هزینه تبلیغات در دستگاههای دولتی، فراهم کردن زمینه تبلیغ و معرفی سکوها توسط دستگاههای دولتی، تخفیف حداکثری تبلیغات در صدا و سیما، برنامه سازی برای معرفی کسب و کارها جهت جذب دنبال کننده، اختصاص بسته ویژه تبلیغات پیامکی به کسب و کارهای مشمول، ارائه بسته های تبلیغاتی مجانی توسط پلتفرم های تأیید شده جهت جذب دنبال کننده برای کسب و کارها و ممنوعیت تبلیغ سکوهای خارجی در برنامه های صدا و سیما برخوردار می باشند.

در قسمتی دیگر این آئین نامه به سکوهای مشمول و تأیید شده تخفیفی هم در حوزه خدمات پستی ارائه می شود که کاربران کسب و کارهای دیجتال می توانند از آن استفاده نمایند. اما برای کاربرانی که در پلتفرم های داخلی فعالیت کنند، حمایت های ویژه ای در زمینه مالیاتی درنظر گرفته شده است که میتوان به مواردی مانند معافیت مالیاتی تا سقف حدود دو میلیارد تومان درآمد در سال برای کسب و کارهایی که فاقد سابقه مالیاتی هستند، تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهای دارای پرونده مالیاتی و قبول هزینه های راه اندازی و توسعه کسب و کار و سکوهای مشمول بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، اشاره نمود. در ابتدا جزئیاتی از این طرح گفته نشده بود اما در لایحه بودجه سال آینده هم بخشی به این مورد اختصاص یافت و در نهایت ششم اسفند نمایندگان مجلس در جلسه علنی، بندهای (ط) تبصره ۶ در بخش درآمدی را تصویب کردند؛ ازاین رو با تصویب مجلس درآمد بعضی از کسب و کارهای اشخاص حقیقی در پلت فرم های داخلی مشمول نرخ صفر مالیاتی می شود.

از سوی دیگر کسب و کارهای دیجیتال با ثبت نام در پلتفرم های داخلی مجوز فعالیت را دریافت می کنند؛ ثبت نام هم آنلاین و برخط است و احیانا چند قلم اطلاعات درگاه ملی مجوز می خواهد که باید دریافت نمایند و درصورت بارگذاری اطلاعات مجوز را دریافت می کنند.

استقرار پلتفرم های داخلی در پارک های علم و فناوری

حفظ حریم خصوصی کسب و کارها و کاربران از دیگر حمایت های درنظر گرفته شده در این آئین نامه است که گفته شده داده های کاربران در سکوهای مشمول جزو اسرار تجاری بوده و با متخلفان برخورد قانونی می شود. در بخش ارائه خدمات دولتی در سکوها نیز اعلام شده طی یک برنامه زمان بندی شده و به مرور خدمات دولتی از راه سکوها به مردم ارائه خواهد شد.

همچنین در این آئین نامه حمایت ویژه ای برای سکوها مشمول درنظرگرفته شده و آنها می توانند از مزایای قانونی حضور در پارک های علم وفناوری برخوردار شوند. در واقع به منظور حمایت و برخورداری سکوها از مزایای استقرار در پارک های علم و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است شرایط پذیرش و استقرار دفتر های اصلی و شعب پلت فرم های مشمول را در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات یا شعب استانی آن فراهم آورد.

۲۷ آذر سال قبل هم از سامانه و مرکز تماس پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال با حضور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات رونمایی گردید و این سامانه مقرر است که از یک سو بیان گر ظرفیت های موجود در سکوهای داخلی باشد. قابل ذکر است وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صاحبان کسب و کارهای فعال در فضای مجازی و کاربران آنها اطمینان داد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاههای دارای تکلیف در این طرح، تمام تلاش خودرا در اجرای هرچه بهتر و دقیق تر این آئین نامه به کار خواهند بست.

منبع:

1402/01/08
18:51:20
5.0 / 5
189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS