گرفتار آنتی ویروس های ویروسی نشوید!

گرفتار آنتی ویروس های ویروسی نشوید! ابزار اپل: بدافزارها و برنامه های مخرب در حالی امكان دارد در هر یك از اپلیكیشن های منتشره حضور داشته باشند كه آنتی ویروس ها هم از این قاعده مستثنی نیستند و بنا بر این لازم است كاربران آنتی ویروس را از شركت های معتبر دریافت نمایند.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، بدافزارها و نرم افزارهای مخرب در هر یك از فروشگاه های آنلاین یافت می شوند، اما این برنامه های مخرب در عین حال حتی می توانند در چارچوب آنتی ویروس در بعضی از ماركت ها وجود داشته باشند و بنا بر این كاربران حتی هنگام دریافت آنتی ویروس برای دستگاه خود هم باید احتیاط به خرج داده و علاوه بر دانلود از ماركت های آنلاین معتبر، آنتی ویروس های متعبر را دانلود كنند.

بسیاری از برنامه هایی كه تحت عناوین مختلف برای سیستم عامل اندروید منتشر می­ شوند، از روی برنامه های منبع باز ساخته شده اند. خیلی از این برنامه ها صرفاً با تغییر نام و آیكون بعنوان برنامه های گوناگون و با هدف استفاده از سرویس­ های تبلیغاتی داخل این برنامه­ ها و درآمدزایی برای منتشركننده برنامه، تولید می شوند. این برنامه ها در عمل هیچ كارایی نداشته و حتی امكان دارد بدافزار باشند و یا عملكرد جعلی داشته و تنها با هدف جذب كاربر و كسب درآمد از تبلیغات توسعه یافته­ باشند.

بسیاری از این آنتی ویروس ها عملكرد درستی برای تشخیص بدافزارهای اندرویدی ندارند و نمی توانند از دستگاه اندرویدی در مقابل تهدیدها دفاع كنند. برخی آنتی ویروس ها از یك پایگاه داده آفلاین استفاده می نمایند كه آنرا به روزرسانی نمی كنند؛ برخی باز فقط موارد بسیار اولیه هم چون مجوزهای برنامه ها و یا فرمت فایل های ذخیره شده برروی دستگاه را بررسی می كنند كه این موارد از یك برنامه با عنوان آنتی ویروس قابل قبول نیست. بعضی از آنها هم اساساً كاری انجام نمی دهند و صرفاً با ظاهرسازی كاربر را فریب می دهند كه كار آنتی ویروس یا خنك كننده پردازنده را انجام می دهند.

پیش از این مركز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای كامپیوتر ای) با همكاری ماركت های توزیع كننده، به شناسایی و مقابله با دسته های مختلف از این اپلیكیشن ها پرداخته و برنامه های منتشرشده با عنوان آنتی ویروس در ماركت های اندروید ایرانی را مورد بررسی قرار داده بود كه بررسی و مقایسه این برنامه ها نشان می داد عمدتاً كارایی لازم را نداشته و یا عملكرد جعلی دارند و تنها با هدف جذب كاربر و كسب درآمد از تبلیغات توسعه یافته­ اند.
در این باره امیر صفری فروشانی - كارشناس نرم افزارهای آنتی ویروس - در گفت وگو با ایسنا درباره ی برنامه های جعلی آنتی ویروس و تحلیل نرم افزارهایی كه با اسم آنتی ویروس نمایش شده اند، اظهار نمود: حدودا همه این برنامه ها كه در گزارش مركز ماهر آورده شده اند، اصلا آنتی ویروس نیستند، بلكه به آنها در اصطلاح فیك آنتی ویروس گفته میگردد. البته فیك آنتی ویروس ها تهدیدهای جدیدی محسوب نمی شوند و قبل از این هم نه فقط در ماركت های ایرانی بلكه گاهی اوقات در گوگل پلی هم پیدا شده و حذف شدند و سوژه عجیب و غریبی نیست.
این فعال حوزه امنیت سایبری هم چنین آگهی داد: كاربرها به همین خاطر باید از نسخه های معتبر آنتی ویروس ها كه لینك آنها در وب سایت رسمی شركت های آنتی ویروس قرار داده شده استفاده كنند. مركز ماهر هم گزارشی را منتشر نموده كه برای آگاهی رسانی و اطلاع دادن خوب است اما مناسب تر این بود كه نام حداقل ۱۰ برند را اسم بیاورد و نه فقط سه برند آنتی ویروس.


1397/10/21
21:45:11
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: آنلاین , اپل , اپلیكیشن , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS