كارهایی كه نباید با لپ تاپ انجام دهید

كارهایی كه نباید با لپ تاپ انجام دهید به گزارش ابزار اپل برخی بدترین راه را برای تعمیر لوازم الكترونیكی خود انتخاب می كنند و آن اینكه بدون هیچ اطلاع علمی، دست به تعمیر لپ تاپشان می زنند، در حالیكه بعضی از این اقدامات كارهایی است كه اگر می خواهید دستگاه الكترونیكی شما سالم بماند، به هیچ وجه نباید انجام دهید.


به گزارش ابزار اپل به نقل از ایسنا، امكان دارد كامپیوتر شما به هر علتی از كار بیفتد، گاهی این كار به علت اینكه روی آن مایعی ریخته شده، رخ داده یا هر بلای دیگری می تواند برای وسیله الكترونیكی شما رخ دهد و آنرا از كار بیندازد و این اتفاقی است كه هنگام استفاده از دستگاه های الكترونیكی غیرقابل اجتناب است. بعضی از افراد در مواجهه با از كار افتادن دستگاهشان، به گوگل رجوع می كنند و البته امكان دارد بتوانند مشكل خویش را هم حل كنند، برخی دیگر هم برای اطمینان از فردی كه در زمینه تعمیر كامپیوتر تخصص دارد، كمك می گیرند و دستگاه خراب خویش را نزد چنین افرادی می گذارند كه برای تعمیر لوازم الكترونیكی آموزش دیده اند.
اما برخی بدترین راه را برای تعمیر لوازم الكترونیكی خود انتخاب می كنند و تنها زمانی كه دستگاه به مرز نابودی رسیده، به متخصص رجوع می كنند. وبسایت گیزمودو در گزارش خود با بعضی از آژانس های پشتیبانی فنی ارتباط برقرار كرده تا از بدترین كارهایی كه مردم هنگام تعمیر كامپیوترهای خود انجام می دهند، آگاه شود، كارهایی كه اگر می خواهید دستگاه الكترونیكی شما سالم بماند، به هیچ وجه نباید انجام دهید.

چسباندن باتری به كابل اترنت
بعضی از افراد هنگامی كه تصمیم به تعمیر كامپیوترهایشان می گیرند، نیت خوبی در سر دارند؛ آنها به یوتیوب مراجعه نموده و بعضی از ویدیوهای آموزنده آنرا مشاهده می كنند و دست به تلاش می زنند؛ اما در شرایطی كه افراد آگاهی و درك پایینی از چگونگی كاركرد دستگاه های الكترونیكی داشته باشند، امكان دارد سر و كارشان به راهكارهای مسخره ای كه در این شبكه اجتماعی قرار داده شده، بیفتد و قربانی ویدیوهایی شوند كه صرفا برای انجام یك كار طنز و بامزه در یوتیوب قرار گرفته است.
پیتر لوپز، یك پشتیبان فنی در بروكلین به یكی از نمونه های این مورد برخورد كرده است. هنگامی كه لوپز به خانه مشتری خود مراجعه نموده است، متوجه می شود كه او چند باتری قلمی را با چسب به كابل اترنت LAN چسبانده است. هنگامی كه لوپز از مشتری خود می پرسد كه چرا چنین كاری انجام داده، مشتری اش این پاسخ را می دهد كه شنیده چسباندن باتری به كابل، سبب می شود سرعت اینترنت سه برابر شود و حتی از این نظریه خود هم بسیار دفاع می كند. البته زمانی كه لوپز دلیل این اصرار او را جویا می شود، می فهمد كه این ایده در یك ویدیو مطرح شده، ویدیویی كه تنها برای شوخی بین كاربران دست به دست شده و اما برخی آنرا جدی گرفته و تصمیم گرفته اند آنرا به كار بگیرند.
اینكه یك شخص لباس مرتب و ظاهر آراسته و موجهی دارد، به این مفهوم نیست كه می توان به او اطمینان كرد. در چنین شرایطی خصوصا اگر آنچه می شنوید چندان با عقل جور درنمی آید، یك جست وجوی ساده در گوگل می تواند به شما كمك نماید كه كار تعجب برانگیزی انجام ندهید. درمقابل، اگر می خواهید سرعت اینترنت خویش را افزایش دهید، می توانید تجهیزات بهتری بخرید، جای روتر را عوض كنید یا سرویس دهنده اینترنتتان را تغییر دهید و این راه ها بطور قطع در مقایسه با چسباندن باتری قلمی به كابل اترنت، مطمئن تر هستند.

لپ تاپ خیس در فر
یكی از طریق های عجیبی كه برخی برای تعمیر لپ تاپی كه خیس شده انجام می دهند، قرار دادن لپ تاپ در فر است و این داستانی است كه یك پشتیبان فنی از شخصی كه این كار را انجام داده روایت می كند، با این تصور كه قرار دادن كوتاه مدت لپ تاپ در فر راهكاری عالی برای خشك كردن آن است، درحالی كه اصلا اینطور نیست و با قرار گرفتن لپ تاپ در فر، نه تنها نمایشگر لپ تاپ از بین رفته و روی بدنه دستگاه هم علایم سوختگی ظاهر شده، بوی پلاستیك سوخته به مدت نصف هفته در سرتاسر خانه پخش شده است.
البته قرار دادن لپ تاپ در فر، به همین یك مورد هم ختم نمی گردد. یك پشتیبان فنی در تگزاس درباره تجربه مشابهی كه با آن روبه رو شده می گوید: «یك مشتری مادربردش را درفر قرار داد تا چیپ های كامپیوترش را گرم كند كه البته این كار بطور قطع روش بدی برای تعمیر كامپیوتر بود. چنین كاری می تواند منجر به خروج گازهایی سمی از دستگاه شود همینطور ردهایی سمی از لیتیوم در خانه باقی بگذارد كه بسیار خطرناك می باشد.» ازاین رو باآنكه قرار دادن مادربرد خیس در فر، یكی از طریق های شناخته شده برای تعمیر كردن لپ تاپ بدون رفتن به تعمیرگاه و متخصص به حساب می آید، حتی امكان دارد در مواردی هم نتیجه دهد، اما انتشار بخارهای سمی یا احتمال رخ دادن یك انفجار، نشان داده است این ایده خطرناك برای تعمیر لپ تاپ چندان معقول نیست.

لپ تاپ خیس در برنج
فرها تنها روشی نیستند كه مردم برای خشك كردن سریع لپ تاپشان از آن استفاده می نمایند. یكی دیگر از روش ها برای خشك كردن دستگاه های الكترونیكی، قرار دادن آنها در كیسه برنج است، این ایده البته یك روش نسبتا خوب و امتحان شده قدیمی برای خشك كردن موبایل است، اما به نظر می آید این روش برای لپ تاپ چندان مفید نیست. یك پشتیبان فنی به نام ویلیام از پورتلند، به چندین یاد شده می كند كه برنج ها مسیر فن ها و خروجی های USB را مسدود كرده اند و بنابراین به افراد سفارش می كند لپ تاپی كه خیس شده را داخل كیسه برنج قرار ندهند.
یكی از كاربران درباره تجربه ناموفق خود نوشته است: «می دانستم كه برنج می تواند به خشك كردن گوشی كمك نماید اما درباره لپ تاپ مطمئن نبودم. حالا می دانم از عهده خرید یك كیسه برنج دیگر برمی آیم، اما بعید می دانم بتوانم یك لپ تاپ دیگر بخرم.» باآنكه برنج بعنوان ماده ای خشك ساز شناخته می شود، در چنین شرایطی لزوما نمی تواند كمك نماید. باید توجه داشت كه برنج شاید نتواند صدمه زیادی به موبایل وارد كند، چونكه گوشیهای موبایل ورودی هایی چندان درشتی ندارند، اما چنین موضوعی برای لپ تاپ ها صادق نیست، چونكه لپ تاپ ها خروجی های هوا، پورت ها و درگاه های درشتی همچون فاصله میان كیبوردها دارند و قرار دادن آنها در كیسه برنج می تواند سبب فرو رفتن دانه در این درگاه ها شود.
عمر پرز از پشتیبانی فنی مایكروسافت اعتقاد دارد فرایند قرار دادن لپ تاپ در برنج برای خشك كردن آن، كاری احمقانه است و می گوید: «بیرون كشیدن رطوبت از لپ تاپ های بزرگ، بدون باز كردن و خشك كردن شان به صورت دستی عملا غیر ممكن است.» ازاین رو برنج، خشك كننده خوبی برای لپ تاپتان كه در معرض رطوبت زیادی قرار گرفته نیست، به جای این كار، بهتر است سریعا لپ تاپتان را خاموش كنید، از برق بكشید و اگر ممكن بود، باتری را از آن خارج كنید. سپس رطوبت را تا جای ممكن با یك حوله جذب كنید و اجازه دهید دستگاه برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت خشك شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، دستگاهتان می تواند به عمر خود ادامه دهد و اگر همه چیز آنطور كه مطابق میلتان بود پیش نرفت، بهتر است سراغ یك متخصص پشتیبانی فنی بروید، تا بدون اینكه این افراد مجبور شوند دانه های برنج را از دستگاهتان خارج كنند، دست به تعمیر بزنند.

هارد درایو خراب در فریزر
زمانی قرار دادن هارد درایو در فریزر، راه خوبی برای احیای كوتاه مدت آن بود، البته صرفا تا اندازه ای كه بتوان اطلاعات مهم را از آن استخراج كرد. ایده كلی این بود كه خنك كردن هارد درایو سبب می شود صفحات فلزی داخلش آنقدر منقبض شوند كه به اندازه یك بك آپ گیری ساده به كار خود ادامه دهند. اما با تغییرات اساسی كه در طراحی هارد درایوها رخ داده است و افزایش روز افزون درایوهای حالت جامد (SSDها) كه هیچ صفحه فلزی ای ندارند، سبب شده این روش های قدیمی دیگر كاربرد سابق را نداشته باشند.
علیرغم این به نظر می آید این تغییرات هنوز هم مانع از این نیست كه مردم هارد درایو خویش را درون فریزر قرار دهند. یك پشتیبان فنی در تگزاس می گوید: «یكی از مشتریان مقاله ای در اینترنت خوانده بود كه می گفت با قرار دادن هارد درایو در فریزر، می تواند اطلاعات آنرا احیا كند و تصمیم می گیرد برای صرفه جویی در هزینه هایش، بدون رفتن به یك متخصص، همین روش را به كار بگیرد، اما در نهایت قرار دادن هارد درایو در فریزر هم كمكی به او نمی كند و او مجبور می شود برای دسترسی باردیگر به اطلاعاتش، به ما رجوع كند.»
البته به نظر می آید این تنها مورد از این روش نبوده است و افراد دیگری هم از این روش بهره برده اند. در حالیكه باید توجه داشته باشید، لپ تاپ ها برای قرار گرفتن در دمای شدید ساخته نشده اند، دمای گرم و سرد هم تفاوتی ندارد، ازاین رو بهتر است آنها را از تمام لوازم خانگی درون آشپزخانه دور نگه دارید.

جراحی های اشتباه الكترونیكی
همه ما دوست داریم تصور نماییم دستگاه های الكترونیكی خویش را به صورت كامل می شناسیم و اینكه هر مشكلی برای دستگاهمان پیش می آید، با كمی روغن كاری و جست وجویی ساده در یوتیوب قابل تعمیر است، در حالیكه این مورد همیشه هم صادق نیست. اندكی تواضع می تواند مانع از این شود كه دستگاهتان را نابود كنید. در یكی از نمونه هایی كه خود فرد تصمیم به تعمیر دستگاهش گرفته و تلاش داشته منبع برق كامپیوترش را عوض كند، یك آتش سوزی كوچك به راه انداخته است. بنابراین بهتر است جراحی كامپیوترها به متخصصان سپرده شود.
رایان، پشتیبان فنی در نیویورك كه در مواجهه با یكی از این موارد قرار داشته، می گوید: «یكی از مشتریان قدیمی من كه همیشه تلاش می كند خودش دستگاهش را تعمیر كند، به پاره كردن سیم ها، نابود كردن كانكتورها و از بین بردن قطعات مختلف عادت دارد. او با من تماس گرفت و اظهار داشت كه ریموت رادیو Bose Wave اش بازی درمی آورد، كه در نهایت مشخص شد او كابل كانكتور داخل دستگاه را از وسط بریده است. او اعتراف كرد كه نمی دانسته باید چه كند، هرچند هنوز برایم سوال است كه چطور تصور كرده برای حل مشكل دستگاهش، چنین چاره ای جواب می دهد. بالاخره بعد از تعویض باتری سلولی در ریموت و كابلی كه آنرا نصف كرده بود، دستگاه توانست باردیگر كار كند.1399/01/28
14:42:51
5.0 / 5
3317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS