انواع كلاه برداری در خرید و فروش خودروی دست دوم

انواع كلاه برداری در خرید و فروش خودروی دست دوم ابزار اپل: خودرو در خیلی از نقاط جهان كالایی مصرفی است كه آنرا می خرید و استفاده می كنید و مثل هر كالای مصرفی دیگری به مرور زمان ارزش آن افت می كند. اما در كشور ما چند سالی است كه به سبب افت ارزش ریال و شرایط خاص اقتصادی، خودرو به كالایی سرمایه ای تبدیل گشته است؛ به این معنا كه وقتی خودرویی را می خرید هم ابزاری جهت استفاده است و هم با گذر زمان ارزش آن بیشتر شده و نوعی سرمایه گذاری تلقی می شود. افزایش سه برابری قیمت خودرو در دو سال قبل مهر تاییدی بر این ادعا است.بالا رفتن قیمت خودرو و سرمایه ای بودن این كالا سبب شده تا بازار خرید و فروش دست دوم آن رونق بگیرد. با افزایش سه برابری قیمت خودرو طی دو سال قبل خیلی از مردم توان خرید خودروی صفر ندارند و مجبورند با پولی كه دارند یك ماشین كاركرده خریداری كنند. از سویی بازدهی بالای معامله در این بازار خیلی از دلالان را به خرید و فروش در این بازار سوق داده است.
در چنین شرایطی خرید یا فروش خودرو آن هم دست دوم ریسك بالایی دارد، چونكه همیشه سودجویان بسیاری با انواع ترفندها و حیله ها به دنبال آن هستند كه سر شما كلاه بگذارند و سود بیشتری به جیب بزنند. در ادامه چند نمونه از این فریبكاری ها را ذكر می نماییم.

۱. گنجشك رنگ می كنند و جای قناری می فروشند
بسیاری از خریداران اطلاعات فنی درباره خودرو ندارند و فقط می خواهند یك خودروی ارزان قیمت كاركرده بخرند. این افراد معمولا در معامله ضرر می كنند، چونكه عدم آگاهی فنی موجب می شود متوجه خیلی از ایرادات فنی خودرو نشده و اصطلاحا گنجشك را جای قناری بخرند. ضرری كه این افراد می كنند صرفا مالی نیست و حتی ممكنست جان خود و خانواده شان را به خطر بیاندازند.

۲. آنچه می بینید همان خودرویی نیست كه تحویل می گیرید
به شما خودرویی بدون ایراد و تمیز نشان می دهند و شما هم آنرا تایید می كنید و بعد از امضای قرارداد، به شما خودروی دیگری تحویل می دهند كه زمین تا آسمان با آنچه دیده بودید، فرق دارد.

۳. قطعات تعویض می شوند
پس از اطمینان شما از سالم بودن خودرو و رفتن برای نوشتن قولنامه، خیلی از قطعات مهم خودرو جابجا شده و با قطعات آزار دیده یا تصادفی جایگزین می شوند.

۴. مراقب بندهای قولنامه باشید
بسیاری از بندهایی كه در قولنامه می آیند شما را متضرر خواهند كرد. خیلی از مواقع شما حتی متوجه نمی شوید كه یك بند قرارداد چگونه می تواند مقابل شما مورد استفاده قرار گیرد و فقط یك كارشناس خودرو یا كارشناس حقوقی می تواند آنها را تشخیص دهد.

۵. صف خریداران آماده معامله
این تكنیك قدیمی هنوز هم اجرا می شود و جالب تر آن كه هنوز هم جواب می دهد. در لحظه ای كه دو دل می شوید صفی از خریداران جعلی به شما نشان می دهند كه هر یك بهر دلیلی فردا یا هفته آینده پولشان جور می شود و بدین سان شما را در منگنه قرار می دهند تا تحت تاثیر احساسات و شتابزده تصمیم بگیرید. در چنین شرایطی هر انسانی چشم بر خیلی از ایرادات و می پوشاند و ممكنست تصمیم نابخردانه ای بگیرد.

۶. كارشناسان جعلی
فروشندگان و خریداران خودروی دست دوم همیشه كارشناسان آشنایی دارند كه اگر پیش آنها بروید هزینه كارشناسی خیلی كمتر یا حتی مجانی می شود! هیچ وقت به این كارشناسان اعتماد نكنید و كارشناس را از جایی معتبر كه مورد تایید طرفین باشد انتخاب كنید.

۷. جعل شماره شاسی روی قطعات خودروی تصادفی
بسیاری از كلاه برداران خودرو های تصادفی را خریداری نموده و قطعات آنرا با خودرو های سرقتی یا تصادفی دیگر جایگزین می كنند و در نهایت شماره شاسی یا موتور را روی آن حك می كنند. شما هر چقدر هم در تشخیص ایرادات فنی و ظاهری خودرو خبره باشید نمی توانید جعلی بودن حك شدن شماره را تشخیص دهید.

۸. فروش اقساطی خودروی دست دوم
در شرایط بد معیشتی امروز برای بسیاری جذاب است كه بتوانند خودروی دست دومی را با پرداخت یك پیش پرداخت و قسط بندی مابقی آن خریداری كنند. بیشتر مواردی كه چنین شرایطی را پیشنهاد می دهند كلاهبردارند و بعد از پرداخت هزینه پیش پرداخت، شما دیگر نه خودرویی می بینید، نه دفتر و دستكی و نه فروشنده ای! باید با پیش پرداختی كه داده بودید برای همیشه خداحافظی كنید.
چه باید كرد؟
در چنین شرایطی بعنوان یك خریدار یا فروشنده خودروی دست دوم چه كار می توانید بكنید؟ مرجع قیمت گذاری خودروی كاركرده كجاست؟ بهترین روش، استفاده از تجربه یك كارشناس خودروی خبره است. اگر فرد قابل اعتمادی را می شناسید از او كمك بگیرید، البته بسیار دشوار است كه دلالان زرنگ این بازار را قانع كنید كه به گزارش كارشناسی كه شما معرفی می كنید، اعتماد كنند. یكی از راه ها این است كه از خدمات كارشناسی خودروی معتبر استفاده كنید كه بی طرفی آنها مشخص است و طرفین معامله می توانند به آن اعتماد كنند.
كدام كارشناسی خودرو؟
اگر از خدمات آنلاین یا آفلاین كارشناسی خودرو استفاده می كنید، حتما توجه داشته باشید كه این گزارش كامل باشد و هیچ چیزی را از قلم نیانداخته باشد. این گزارش باید هم ایرادات و اشكالات فنی و ظاهری را شامل شود و هم مزایای آنرا مشخص نماید تا تخمین قابل اتكایی از قیمت خودرو داشته باشید و در نتیجه هر دو طرف معامله برنده باشند. مواردی چون بدنه، لاستیك، فضای داخلی، تجهیزات، وضعیت موتور و انتقال قدرت، جعبه دنده، تعلیق، فرمان، ترمز، آپشن ها، اسناد و مدارك و اصالت شاسی و موتور همچون مهم ترین مواردی هستند كه در این گزارش باید در اختیارتان قرار گیرد.
از دیگر مزایای استفاده از خدمات كارشناسی می توان به جلب اعتماد طرفین برای معامله، آگاهی از حدود قیمت خودروی مورد معامله و موارد مشابه آن، اشراف بر معایب خودرو و… اشاره نمود.
در حال حاضر خدمات مختلفی در بازار وجود دارند كه خدمات كارشناسی خودرو كارنامه یكی از جامع ترین و با كیفیت ترین این خدمات است. «كارنامه» همكار جدید سایت «دیوار» است و اخیرا كار خودرا آغاز نموده است. كارشناسان كارنامه با ثبت درخواست قبلی، راس ساعت مقرر در محلی كه شما تعیین كرده اید حضور می یابند و گزارش كاملی شامل بررسی ۴۳۵ آیتم از خودرو ارائه می دهند. حداكثر زمان برای رسیدن كارشناس كارنامه به شما ۳۰ دقیقه است. یعنی ۳۰ دقیقه پس از تماس شما یا ثبت درخواست كارشناس كارنامه در محل شما حضور می یابد.
گزارش كارنامه، گزارشی جامع از وضعیت سلامت خودرو است كه تمام خاصیت های یك كارشناسی خوب را دارد. این گزارش حداقل و حداكثر قیمت خودرو را با دسترسی به آگهی های روز سایت دیوار و همین طور بررسی وضعیت بازار مشخص می كند تا قیمت گذاری برای شما ساده تر شود. كارنامه ابزاری مناسب برای كارشناسی بی طرفانه است كه مورد اعتماد فروشنده و خریدار است و با مطالعه گزارش آن دیگر جایی برای فریب كاری دلالان باقی نمی ماند.
در بازاری كه دلالی در آن حرف اول را می زند و در شرایطی كه هر روز اخبار خیلی از كلاه برداری در آن می شنویم عقل حكم می كند تا با پرداخت هزینه ای اندك به یك مركز خدمات كارشناسی، خیال خودرا از بابت خرید یا فروش خودرو راحت كنید و با خیالی آسوده معامله كنید. همه مالباختگان و فریب خوردگان بازار خودروی كاركرده، به خاطر صرفه جویی در همین هزینه كارشناسی، ضررهای چند برابر داده اند. پس ریسك نكنید و از خدمات مراكز معتبر كارشناسی استفاده كنید.
2121


منبع:

1399/01/30
19:53:29
5.0 / 5
2920
تگهای خبر: آنلاین , بازار , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ابزار اپل - iosTools.ir
iostools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ابزار اپل محفوظ است

ابزار اپل

معرفی و فروش نرم افزارهای IOS